• 28 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מפוטרי חרסה: ''עבדו עלינו בעיניים, מי יעסיק אותנו בגיל 50?''

הנהלת ''חרסה'' שלחה בלילה הודעות פיטורים לעובדי המפעל, בהם כאלה המועסקים בו עשרות שנים. חרסה, הפועל בעיר מאז קום המדינה, מעביר את הייצור לטורקיה, בה כוח האדם זול ונטול זכויות

להציל את הפרנסה. עובדי חרסה, הבוקר (צילום: דוברות ההסתדרות)

מאת: משה פריאל, כתבנו הפרלמנטרי

אחרי 20, 30 ויותר שנות עבודה, עובדי חרסה, המפעל הוותיק בבאר שבע, פוטרו אתמול באישון לילה: שליחים דפקו על דלתותיהם ומסרו להם מכתבי פיטורים. חרסה עובר לייצר בטורקיה, בה כוח האדם זול ובעיקר, נטול זכויות סוציאליות. עבור 115 עובדי המפעל מדובר במכה קשה: בגילם, הם יתקשו למצוא עבודה בעיר בה הזדמנויות התעסוקה מצומצמות. רובם ככולם אנשים קשי יום, עובדים ימים ולילות במשמרות על מנת להביא פרנסה הביתה. יש שם עולים, וותיקים, יוצאי אתיופיה וחבר העמים כמו גם וותיקי באר שבע, ששנים מעטות הפרידו בינם לבין היציאה לגמלאות.


''עבדו עלינו בעיניים''. עובדי חרסה בכניסה למפעל הנעול (צילום: משה פריאל)

בעלי המפעל, מספרים עובדים במפעל, תכננו ככל הנראה את המעבר לטורקיה מזה זמן, שכן תמיד היו דיבורים על סגירתו. בערב פסח כינסה ההנהלה את העובדים להרמת כוסית, אך לא בישרה להם על הסגירה. בצאת החג העובדים קיבלו הודעה לא לחזור לעבודה. אתמול, אחרי עשרים, שלושים, ארבעים שנות עבודה, הם קיבלו מכתבים באמצעות שליחים, באישון לילה. הם גילו שההנהלה הציבה גברתנים בכניסה למפעל, למנוע את כניסתם. 

העובדים לא יודעים מה יעלה בגורלם: ''בגלל ניהול כושל, בעל המפעל רוצה לסגור את חרסה ולפטר את העובדים שהשקיעו את כל חייהם במפעל, מועסקים בו עשרות שנים. קיווינו כל הזמן, שלמרות שהמפעל היה בקשיים, נמשיך לעבוד. הוועד מוכן ללכת לקראת ההנהלה, אבל לא קבלנו שום מענה. רוצים לזרוק אותנו בלי פיצויים נאותים, אנחנו מאוד רוצים לחזור לעבודה", אומר איגור גרינמן, יו''ר הוועד. 


וידאו: ההפגנה בחרסה, שיחות עם העובדים (צילום: משה פריאל)


''עבדו עלינו בעייניים, זרקו אותנו אחרי פסח, לאן נלך?'', זועקים העובדים, בהם מי שעברו את גיל 50 וסיכוייהם למצוא עבודה בבאר שבע אפסיים. כעת העובדים עסוקים בלהציל את מה שנותר: להבטיח את קבלת הפיצויים והניירת שתאפשר להם לחתום בלשכת התעסוקה ולקבל, לתקופה מוגבלת, מדי אבטלה זעומים, פחות מ-60 אחוזים מהשכר הנמוך בלאו הכי אותו השתכרו. 

משעות הבוקר, יום שני, עומדים העובדים בשערי הכניסה למפעל מביעים את זעמם וזעקתם כנגד הגזירה הנוראה.  העובדים חסמו לחצי שעה את התנועה בדרך חברון, בתיאום עם המשטרה. בין היתר, מבקשים העובדים סיוע במציאת מקורות תעסוקה חדשים, אך הסיוע שזה ייקרה בעיר באר שבע נמוך.

החשש בבאר שבע: חרסה זו רק יריית הפתיחה

עובדים במפעלים אחרים מביטים בדאגה למה שקורה בחרסה. זה לא סוד שהממשלה הנבחרת מבקשת להחליש את העבודה המאורגנת, כאשר התוצאה תהיה פגיעה בעיקר בפריפריה, בה ההיצע של מקומות העבודה מוגבל ומתבססת בעיקר על ייצור או שירותים. תורמת לכך גם המגמה להעביר את הייצור הישראלי למדינות שכנות, בהן ירדן ולטורקיה. 

מכת פיטורים בבאר שבע עלולה לפגוע פגיעה קשה בכלכלת העיר. אפילו חשש מפני פיטורים עלול לפגוע ברצון הצרכנים לקנות ולגרום להאטה בעסקים. 

​​​​​​​
וידאו: עובדי חרסה מפגינים (צילום: דוברות ההסתדרות)

תגובת הנהלת חרסה: ''ההחלטה לסגור את המפעל בב''ש נעשתה בלב כבד''

מקבוצת חמת, בעלי חרסה,  נמסר: "החלטת החברה לסגור את מפעל חרסה בבאר שבע נעשתה בלב כבד. בשנים האחרונות השקיעה חמת סכומים משמעותיים במפעל במטרה לשפר את יכולות הייצור אך על אף השקעות אלו המפעל המשיך להתקשות אל מול התחרות הקשה, ביטול המכסים ופתיחת השוק ליבוא מטורקיה. חרסה הציגה נחיתות ייצור ונכנסה להפסדים עמוקים. לא היה מנוס מסגירתו של המפעל. אנו שיתפנו את העובדים בנושא, אנו כואבים את כאבם של העובדים ומבינים, נתמוך בעובדים נעשה את מירב המאמצים למצוא להם מקומות תעסוקה. לקבוצת חמת עוד שלושה מפעלים המעסיקים 400 עובדים, נמשיך להשקיע בתעשיה הישראלית ולהרחיב את המפעלים הקיימים ולייצר בישראל. המו"פ של חרסה ימשיך לפעול מישראל.

תגובות

End of content

No more pages to load