• 15 אפריל 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בדרך לגל אבטלה בנגב? נתונים מדאיגים ברבעון האחרון של 2018

ירידה בביקוש לעובדים, צמצום משרות ויותר מתחרים על כל משרה פנויה - כך עולה מנתונים שמפרסמת הערב הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. בשורה מדאיגה לבאר שבע והנגב, בה היקף המועסקים נמוך משמעותית מזה במרכז

חותמים בלשכה. האם התור בבאר שבע עומד להתארך? (צילום הדמיה: Rachmaninoff / CC BY 2.0)

עליה במספר מחפשי העבודה במשק, בשורה לא טובה לפריפריה, בה מספר המשרות הפנויות קטן יותר - והשכר נמוך משמעותית - כל עולה מנתוני סיכום של הלמ''ס, המתפרסמים היום וסוקרים את הרבעון האחרון של 2018. זהו הנתון הרוע ביותר בשנתיים האחרונות. במילים פשוטות: יש יותר אנשים שמחפשים עבודה ממספר המשרות שיכולות לקלוט אותם. הצמצום במספר המשרות משליך על המסחר אותו ''מצב הרוח הצרכני'', שמורגש היטב בביצועי החנויות. לעיר כמו באר שבע, שעיקר התעסקה בה מבוססת על מסחר ושירותים, אלה חדשות מדאיגות.

מספר המשרות הפנויות במשק כולו ירד ב-5.12% ברבעון הרביעי של 2018 לעומת הרבעון השלישי, והסתכם ב-101,900 משרות. זאת, לעומת 107,400 משרות ברבעון הקודם. זהו מספר המשרות הפנויות ברבעון זה הוא הנמוך ביותר בין הרבעונים בשנת 2018, שפל חדש מזה שנתיים. הירידה בביקוש לעובדים נקדים בדרך כלל גלי אבטלה. הירידה בביקושים - בין אם למוצרים או לשירותים, מתבטא מיידית בפיטורי עובדים ''פשוטים'', בהם עובדי קבלן, עובדים זמניים, עובדים בחלקי משרה ועובדים בלתי מקצועיים.

הדוח מציין את המקצועות בהם יש ביקוש לעובדים, בהם מפתחי תוכנה, נציגי מכירות, עובדים מקצועיים בענפי הבניין ונהגי משאיות ואוטובוסים. 

המקצועות בהם הביקוש נמוך ומספר המתחרים על כל משרה פנויה גדול יותר הם מנהלים, מזכירות, בעלי מקצוע בתחום העסקים, המספט, החברה והתרבות. 

המשק מחפש מאוד אנשי תוכנה. אנשי היי טק נחטפים מיד עם יציאתם לשוק, אך על מנת שגם הדרום יהיה חלק מאותו ביקוש, עליו לכוון את מערכות החינוך ואת הסביבה הלימודית לנושא ההיי-טק. כזכור, באר שבע, שביקשה למתג עצמה כבירת הסייבר, חטפה סטירת לחי מצלצלת כאשר בצה''ל הוחלט שלא להעביר את 8200 לנגב. הסימנים המקדימים היו בשטח, כאשר אנשי היחידה הצהירו שלא יעבור לנגב, בעיקר בשל אפשרויות תעסוקה ושכר נמוך יותר - וגם, רמת שירותי הרפואה והחינוך בנגב. 

ההשתתפות בכוח העבודה בבאר שבע נמוכה יותר מאשר בתל אביב ועומדת על 66.9 אחוזים, לעומת 74 אחוזים בתל אביב. בתל אביב אחוז הבלתי מועסקים עומד על 3.6 אחוזים, לעמות 4 אחוזים בעיר באר שבע, ו-4.3 אחוזים בנפת באר שבע. בנפה אחוז המועסקים נמוך: 57.1 אחוזים. 

פייק ניוז? נתניהו אומר שבאר שבע נמצאת בין הערים המובילות בעולם בהיי טק

אחד שלא מסכים עם המצב העגום הוא ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שאמר הערב בעת שקיבל את כתב המינוי מנשיא המדינה להרכבת הממשלה, כי העיר באר שבע דורגה במאה השנייה מבין הערים המובילות בתחום היי טק. הישג די צנוע, שכן תל אביב מדורגת כעיר הרביעית בעולם בתחום. העיר אולי נהנית מיוקרה בתחום ההיי טק וממוקמת במאה השניה של ערי העולם, אבל די היה להסתכל השבוע בתורים המתארכים בחלוקת המזון לנזקקים לקראת החג, על מנת להבין את המציאות האמיתית בשטח.

תגובות

End of content

No more pages to load