• 30 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''רוצים לחזור הביתה לפני שנמות'': פסח עצוב לדיירי כיכר קפלן

תיעוד בלעדי: ביקרנו בבניין הנטוש, שאחרוני דייריו נאלצו לפנות בצו ב-8 בפברואר 2018, אחרי שהוכרז מסוכן: ''עוד מעט נישאר בלי כסף. הלב כואב, לא יודעת אם אזכה לחזור לכאן בעודי בחיים, בעלי נפטר משברון לב''

באים לביקור בבניין הנטוש (צילום: דני בלר)

ב-8 בפברואר, 2018, עזבו אחרוני הדיירים את הבניין בכיכר קפלן 12, אחרי שעיריית באר שבע הכריזה על המבנה כמסוכן: ''זה הפסח השני שלנו מחוץ לבתים ולא יודעים מתי נחזור... בינתיים, שני דיירים נפטרו ויש מי שחלו מצער'', אומרת אנדה ליברמן, אשר לקחה על עצמה את ענייני הוועד של שני הבניינים ופועלת על מנת למצוא את הפתרון שיאפשר לדיירים, בהם מבוגרים ומשפחות מעוטות יכולת - לשוב לבתיהם. על פי המצב כרגע, זה לא ייקרה בקרוב. עלות שקום הבניין יקרה מאוד. לדיירים אין יכולת לממן. במקרה האופטימי ביותר, אם העבודות יחלו בקרוב, ייקח לפחות עד שנת 2020 כדי שהדיירים ישובו הביתה. 

וידאו: הפסח העצוב של דיירי כיכר קפלן (צילום ועריכה: דני בלר)
​​​​​​​


הבניינים בכיכר קפלן 12, אשר בשכונה א', נבנו בתחילת שנות השישים. ''זה היה הבניין הראשון בבאר שבע בו הותקנה מעלית'', מספרת אסתר גורלי, בת 83, מהדיירות הראשונות בבניין. לפני כשנתיים הבניין הוכרז מסוכן. בדיקה הנדסית גילתה בו ליקויים מהותיים, שלא ברור כיצד עברו, בתחילת שנות השישים, את הבדיקות ההנדסיות וכיצד ניתן לו אישור איכלוס. הליקויים המהותיים ניתנים לתיקון, אך מדובר בעלויות גבוהות, הנאמדות ביותר מ-4 מיליוני שקלים, האמורות להתחלק בין כל הדיירים. כל דייר יצטרך לשלם למעלה מ-100,000 שקלים, אך משפחות רבות אינן מסוגלות לעמוד בתשלום. 

''כשקיבלנו את הודעת הפינוי היינו ילדים טובים, לקחנו את המזוודות ויצאנו'', מספרת אנדה. אלא שאיש לא שיער אז שיחלפו חודשים רבים מבלי שהשכנים יוכלו לחזור הביתה. ''יש לנו סיוע מסויים מהעירייה, מחלקת הרווחה מסייעת לנו להיכנס לדירות מדי פעם. הציוד של האנשים עדיין כאן, עכשיו עוד מעט פסח ואנחנו באים להחליף בגדים לקיץ ולקחת את הכלים לחג''. 

גלריית תמונות: הבניין בכיכר קפלן, השבוע (צילום: דני בלר)
​​​​​​​


''אוי, אני לא יודעת אם אזכה לחזור הביתה בעודי בחיים'', אומרת אסתר גורלי. ''בעלי נפטר מצער. הוא כל הזמן היה שואל אותי ''מתי חוזרים הביתה'' ולא הייתה לי תשובה והוא הלך ונגמר. בינתיים אני משלמת שכר דירה והכסף שלי הולך ונגמר. מה אעשה? אבקש נדבות? אלך לשדוד בנק?''. 

אספקת המים לבניין נותקה. החשמל עדיין עובד. בבניין שקט מוזר, כאילו מדובר בבניין רפאים. הדירות נשארו כשהיו, איש לא מטאטא את חדרי המדרגות, המעברים חשוכים. ''אני מציעה לקרוא לבניין הזה ''כותל הדמעות של באר שבע'', אומרת אנדה ומצביע על הסדק המפריד בין שני הבניינים. עיריית באר שבע הציבה במקום מצלמות, כדי למנוע ביזה. הבניין מוקף גדר. הבודקה של השומר ריק. בקומה תחתונה דירה שפונתה מדייריה, בה הונחו עמודים תומכים. את הסדק המפריד בין הבניינים ניתן לראות בבירור. 

''ראש עיריית באר שבע עשה דברים נפלאים בעיר. אין עליו באנושיות. אני פונה אליו, לנסות לסייע לנו. אני לא אומרת לתת לנו בחינם. אני מדברת על הלוואות בתנאים נוחים, שגם אנשים מיעוטי יכולת יוכלו לממן. אנחנו רוצים לחזור הביתה. הינה פסח מגיע, פסח שני מחוץ לבית'', אומרת אנדה. ''רוביק, תעשה בבקשה מה שניתן, מה שהחוק מפאשר לך לעשות, כדי שנוכל לחזור הביתה''.

אסתר גורלי מראה לנו את הספרים של בעלה ז''ל מסודרים בדיוקכשהותיר אותם: ''הוא היה פלמ''חניק, אהב את יצחק רבין ז''ל. כל הספרים שלו פה. הלב כואב. לראות את הבית, לראות את המטבח שכל כך אהבתי. אהבתי לבשל פה, אהבנו לשבת בבית, בית מיוחד, כמו פעם. אני לא יודעת מה יהיה. מה יהיה בעתיד שלנו. כל החסכונות הלכו''.

דיירים אחרים אמרו כי אולי הם היו תמימים כשיצאו מהבתים מבלי להבטיח את שיקום הבניין: ''אולי היינו צריכים לעמוד על שלנו, לא להתפנות. אולי מה שצריכים זה לחזור לבניין ולא לצאת ממנו עד שיהיה פתרון. היינו שקטים מדי''.

אנדה: ''אנשים פה חלו מעצב. משפחות נהרסו. אנחנו צריכים פתרון. אפש/ר לתת הלוואות בריבית אפסית, זה מקרה מיוחד, צריך למצוא פתרון מיוחד. ראש העירייה שלח מיילים למשרד השיכון, מחלקת הרווחה מלווה אותנו במה שצריך,אבל אנחנו זקוקים לפתרון''.

מעיריית באר שבע נמסר בתגובה: ''העירייה פעלה ופועלת גם היום למען דיירי הבניין. חשוב לציין כי מדובר על דירות בבעלות פרטית ולצערנו הפתרון לא מצוי בידי העירייה, כפי שהובהר מספר פעמים לדיירים וגם לתקשורת.

עם זאת העירייה כאמור פועלת למען דיירי הבניין: פנינו מספר פעמים למשרד הבינוי והשיכון שיסייע, אנו מסייעים בשמירה ואבטחה של הבניין, ליווי צמוד של מהנדס העיר וקידום התוכניות ב'מסלול ירוק', סיוע למטופלי רווחה ועוד.

אנו נפנה שוב למשרד הבינוי והשיכון על מנת שיקדם בקשתם לסיוע."

תגובות

End of content

No more pages to load