• 15 אפריל 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מכה לתרבות בנגב: מה הוביל לביטול פסטיבל אינדינגב בפורים?

אחרי 12 שנה, פסטיבל אינדינגב מבטל את אירוע פורים, מרים ידיים בייאוש ועוזב את האזור. דרישות אבטחה מוגזמות, לטענתם, היו הקש ששבר את גב הגמל. המשטרה: ''ביטול הפסטיבל - החלטה של ההפקה''

פסטיבל אינדינגב, מתוך הודעת הביטול בעמוד אינדינגב - (צילום: טל קוליקובסקי)

מכה קשה לתרבות בנגב - וחילופי האשמות קשים: פסטיבל אינדינגב שושן, שהיה אמור להיערך בפורים, בוטל. בשל כך, גם קיומו של פסטיבל אינדינגב, שמשך 12 שנה נערך בהצלחה גדולה בדרום, עוזב את האיזור. אינדינגב, שאירח אמנים עצמאיים בפסטיבל גדול, מיצב את הנגב כמקום בו כן מתרחשת תרבות ומשך עשרות אלפי מבקרים מכל רחבי הארת וקידם את התיירות באיזור. המארגנים טוענים שדרישות האבטחה הן ''בלתי מידתיות'' ומעמידות בסימן שאלה את קיומם של אירועי תרבות גדולים בנגב.  הפסטיבל משך עשרות אלפים שגם קידמו את התיירות בנגב וביטולו מעורר לא מעט סימני שאלה.

פסטיבל שושן אינדינגב, שהיה אמור להיערך בימים 21-22 במרץ במצפה גבולות בנגב, בהשתתפות קהל אלפים ואמנים עצמאיים מובילים, בוטל באופן פתאומי. לטענת המארגנים - בשל דרישות המשטרה. פסטיבל שושן היה אמור להיות אחד האירועים המרכזיים בפורים בנגב, המושך אליו מבקרים מכל רחבי הארץ ליומיים של מוזיקה אחרת. בפני מארגני הפסטיבל עומדת כעת מלאכה קשה של החזרת התשלום למשתתפים המאוכזבים וביטולי ההופעות בפני האמנים. 

ההרכב TATRAN היה אמור להופיע באירוע ואפילו צילם קליפ במצפה גבולות (מקור: עמוד הפייסבוק של אינדינגב)

המשטרה הציבה תנאי רישוי מחמירים

''הביטול מגיע עקב חוסר יכולת שלנו לעמוד בתנאי הרישוי המחמירים אליהם אנו נדרשים לצורך קיום האירוע. זהו רגע קשה מאוד עבורנו, ואנו רוצים קודם כל להתנצל בפני כל מי שעתיד היה להגיע ולקחת חלק בשושן - קהל, אמנים, ספקים, טכנאים, אנשי צוות ועוד. הודעת זיכוי תשלח לרוכשים בימים הקרובים'', הסבירו הבוקר באינדינגב. 


מארגני הפסטיבל: ''המשטרה דרשה וקיבלה לאורך השנים עשרות שוטרים בתשלום בפסטיבל אינדינגב, שכר של מיליוני שקלים במצטבר, כאשר בפועל נרשמו אפס הפרות סדר בפסטיבל מיומו הראשון. זהו מצב אבסורדי שיכול להתקיים רק כאשר הגוף הקובע את התנאים לקיום האירוע (המשטרה) הוא גם הגוף אשר יוצא הכי נשכר כלכלית מאותם תנאים אשר הוא בעצמו קובע''
לטענת המארגנים, דרישות האבטחה לקראת האירוע היו ''לא מידתיות'': ''לפני כחודשיים הוגשו התכניות לפסטיבל שושן לתחנת המשטרה המקומית, תכניות עבודה מפורטות ומעמיקות שנעשו ע"י אנשי מקצוע מוערכים שעובדים איתנו שנים רבות ומכירים את מצפה גבולות לעומק. לפני קצת פחות משבועיים קיבלנו מהמשטרה את תנאי האבטחה לקיום האירוע וחשכו עינינו. נתקלנו בדרישה לא מידתית, אשר לא תואמת את התכניות ובעצם מסכלת את קיומו של הפסטיבל''. 

''מעולם לא היו אצלנו אירועים אלימים, קשה להבין את הדרישה לאבטחה כל כך מחמירה''

לדברי המארגנים, נעשו ניסיונות גישור בינם לבין המשטרה, על ממנת לאפשר את קיומו של הפסטיבל: ''משם החל מסע מטלטל של מגעים מול המשטרה. בכל פעם כשכבר נדמה היה שנמצא פתרון מניח את הדעת, שבו ועלו המספרים והדרישות והעמידו את היתכנות האירוע בספק רב. עשינו כל מאמץ אפשרי לאתר לוקיישן חלופי ובמקביל קיימנו מגעים בלתי פוסקים מול תחנת המשטרה בניסיון למצוא פתרון שיאפשר את קיום הפסטיבל''. 

התוצאה: גם פסטיבל אינדינגב עומד בסכנת ביטול והעברתו למקום אחר בארץ

המארגנים מסבירים את הביטול בדרישות המשטרה: ''כוחות השיטור בשכר אשר נדרשים על ידי משטרת ישראל למען מתן היתר לקיום האירוע נדרשים למשימה אחת ויחידה - שמירה על הסדר הציבורי. מזה שנים שאנו דורשים מקציני המשטרה להסביר כיצד זה שעשרות שוטרים משולמים ע"י מפיקי האירוע לצורך אכיפת סדר ציבורי כאשר במשך למעלה מעשור מעולם לא נרשמו אירועי הפרות סדר בהפקותינו? המשטרה דרשה וקיבלה לאורך השנים עשרות שוטרים בתשלום בפסטיבל אינדינגב, שכר של מיליוני שקלים במצטבר, כאשר בפועל נרשמו אפס הפרות סדר בפסטיבל מיומו הראשון. זהו מצב אבסורדי שיכול להתקיים רק כאשר הגוף הקובע את התנאים לקיום האירוע (המשטרה) הוא גם הגוף אשר יוצא הכי נשכר כלכלית מאותם תנאים אשר הוא בעצמו קובע'', טוענים המארגנים. 

ביטול הפסטיבל מעמיד בסימן שאלה את המשך קיומו של פסטיבל אינדינגב: ''ביטול האירוע הוא מכה כואבת למורל וליוזמה שלנו כמו גם לכיסנו. אבל מגיעה השעה שבה אין אנו מוכנים ויכולים לספוג עוד והשעה הגיעה כעת. נושא הסדרת רישוי לאירועים תחת כיפת השמיים תקוע כבר שנים רבות ומחכה להתערבות של המחוקק. אנו מודיעים בצער כי בשל כל המתואר לעיל, ובאין יכולת להגיע לפתרונות מספקים ע"י הרשויות, אנו לא נמשיך לקיים אירועים (ובראשם פסטיבל אינדינגב) באזור גבולות ומרחב עוטף עזה כל עוד לא ימצא פתרון הולם לנושא זה''. 

''מצער אותנו מאד שלאחר שנים כה רבות של פעילות במרחב עוטף עזה, אזור אליו אנחנו קשורים בקשר עבותות, שחלקנו גדל בו ועדיין קורא לו בית, מרחב שמתמודד עם מצב בטחוני מורכב לאורך כל כך הרבה שנים, עדיין יש פער גדול בהבנת התפקיד והחשיבות של קיום אירועי תרבות ואמנות וההשפעה שהם מייצרים על כל הסביבה. 
אנחנו רוצים להודות מעומק הלב לאנשי המועצה האזורית אשכול ולקיבוץ גבולות, שניסו לעזור בכל כוחם למצוא פתרון למצב, והיו לנו לבית ב-12 השנים האחרונות.  אנחנו נמשיך לקיים ולקדם תרבות עצמאית ובלתי מתפשרת בכל מקום שרק נוכל''.

היום יש מי שטוענים, כי אחת הסיבות לביטול הפסטיבל הוא סרטון היתולי, באווירה פורימית, שנועד לקדם את הפסטיבל ולא עמד עם אמות המידה השמרניות הנדרשות כיום בישראל מאירועי תרבות. בסרטון נראות צעירות בביקיני, שדות מריחואנה ומוזכרים - ברוח היתולית - גם נושאים להט''ביים. כידוע, בישראל בכלל ובנגב בפרט, נעשה קשה יותר לקיים אירועים אלטרנטיביים או כאלה שלא בדיוק עומדים בכפיפה אחת עם מסרים בעלי אופי שמרני.

בפסטיבל משתתפות להקות מהזרם העצמאי והוא למעשה אירוע מרכזי המאפשר לקהל לראות מוסיקה אחרת, מצויינת. לתושבי הנגב, זו הזדמנות כמעט יחידה לראות הופעות שאינן חלק מהקונצנזוס התרבותי, תחום ההופך בעייתי יותר ויותר.

האם זה הסרטון שעורר את הסערה? (מקור: עמוד הפייסבוק של הפסטיבל)
​​​​​​​המשטרה: ''נדגיש כי תפקיד השוטרים בשכר, הוא לשמור על שלום הציבור והסדר הציבורי באירוע או לחילופין לסייע לאיש ציבור לממש את סמכותו עפ״י חוק והנושא מעוגן בפקודות ונהלי המשטרה. כמו במקרה זה, כך גם בעת כל דרישה להקצאת שוטרים בתשלום עבור אירוע המוני אחר, הנושא נבחן במקצועיות ובכובד ראש, בהתחשב במכלול שיקולים אוביקטביים, בהתאם להערכת המצב באותה העת, לתמונת המודיעין, לאופי האירוע והיקפו, להרכב המשתתפים באירוע, לתנאי הסביבה הפיזית ועוד''
המשטרה: ''ביטול הפסטיבל על דעת ההפקה בלבד''

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: ''משטרת ישראל פועלת במהלך כל ימות השנה לאפשר את קיומם של אירועים המוניים תחת כיפת השמיים, בהם אירועי תרבות, ספורט, פסטיבלים שונים ועוד. למען הסר ספק, ההחלטה על ביטול הפסטיבל היא של ההפקה ועל דעתה בלבד, זאת למרות שמזה תקופה ממושכת נערכים מגעים ואישורי תוכניות לאירוע בהתאם לדרישות החברה המארגנת כשדרישות המשטרה אינן שונות או חריגות ביחס לאירועים אחרים בסדר גודל דומה. תמוהה הודעת ההפקה, שעה שבמקרה זה נציגי המשטרה הסכימו על צמצום ניכר בכמות השוטרים שנקבעה בסל האבטחה ל-24 בלבד לאירוע המוני המתפרס ע״פ 24 שעות''.

''נדגיש כי תפקיד השוטרים בשכר, הוא לשמור על שלום הציבור והסדר הציבורי באירוע או לחילופין לסייע לאיש ציבור לממש את סמכותו עפ״י חוק והנושא מעוגן בפקודות ונהלי המשטרה. כמו במקרה זה, כך גם בעת כל דרישה להקצאת שוטרים בתשלום עבור אירוע המוני אחר, הנושא נבחן במקצועיות ובכובד ראש, בהתחשב במכלול שיקולים אוביקטביים, בהתאם להערכת המצב באותה העת, לתמונת המודיעין, לאופי האירוע והיקפו, להרכב המשתתפים באירוע, לתנאי הסביבה הפיזית ועוד''.

''נציין כי בכל מצב בו מפיק אירוע חולק על הדרישות שנקבעו ע״י המשטרה בהקשר זה, עומדת לו הזכות לערער ולהציג את השגותיו לעיון חוזר בפני הדרגים הממונים. משטרת ישראל תמשיך לפעול לקיומם של אירועים המוניים תחת כיפת השמיים, בהם גם אירועי תרבות מעין אלו, אולם לא תתפשר על בטחונו, שלומו ובטיחותו של ציבור המשתתפים באירועים אלו ותנקוט בכל הצעדים הנדרשים מכוח החוק במטרה לאפשר את קיומם בבטחה''.


תגובות

End of content

No more pages to load