• 30 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

נחילי חגבים בדרך לנגב? בגלל מזג אוויר חריג במזרח תימן, כנראה שכן

ארגון המזון של האו''ם עוקב אחר תנועת נחילי חגבים, העשויים להגיע לישראל מדרום. בפעם האחרונה, זה קרה ב-2013

ה''זראד'' בבאר שבע, ב-2013 (צילום: דני בלר)

צוותי השירותים להגנת הצומח במשרד החקלאות החלו בהיערכות לקראת אפשרות לכניסתם של נחילי הארבה לשטחי מדינת ישראל, ונמצאים בקשר רציף עם ארגון המזון והחקלאות של האו"ם (FAO) לקבלת תמונת מצב על תנועת הארבה בשטחי מדינות ערב הסעודית ומצרים. במקביל, צוותי משרד החקלאות נערכים והחלו בבדיקת מלאי חומרי ההדברה הידידותיים, שאינם מסכנים את בני האדם, בהם יוכלו להשתמש במידת הצורך. יצוין כי נחילי ארבה לא מסכנים בני אדם ובעלי חיים, ומהווים רק "מטרד" באוויר ומזיק לחקלאות.

בפעם האחרונה שנכנסו נחילי ארבה לישראל, זה היה במרץ 2013. ב-13 למרץ, נחילים עברו גם דרך באר שבע ועוררו גל נוסטלגיה בקרב יוצאי תימן ומרוקו: מינים מסויימים של חגבים, ה''זראד'', הינם כשרים והיו מי שאכלו אותם אחרי טיגון בשמן עמוק ויש אפליו הנחיות בהלכה איזה חגב כשר ואיזה לא. הארבה, המכה השמינית ממכות מצרים, לא מרבה להגיע לישראל, אלא אחת לכמה שנים.

בעקבות הגשמים החריגים שפקדו את מזרח תימן וגבול אריתראה-סודן, החלה נדידת להקות ארבה לכיוון ערב הסעודית. במסגרת דוח שפרסם האו"ם בימים האחרונים, עלה כי חלה התקדמות בתנועתם של הנחילים לכיוון ישראל. עם זאת, החשש  אינו גדול לכניסתן של הלהקות לישראל. במשרד החקלאות אומרים,  כי בימים הקרובים התמונה תתבהר עוד יותר, והמשרד ימשיך לעדכן. 

תגובות

End of content

No more pages to load