• 13 מאי 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בדרך להקפאת מעבר קריית התקשוב לנגב?: הרמטכ''ל ''ביקש הבהרות''

כבר לפני יותר משנה היה ברור כי אנשי יחידות העילית של צה''ל לא יהיו מוכנים לעבור לבאר שבע, בממצאים שהוצגו בכנס שנערך במכון מנדל למנהיגות. מתרבים הדיווחים כי הרמטכ''ל ביקש מראש הממשלה לשקול את המהלך

(צילומים: באר שבע - דני בלר, רא''ל אביב כוכבי - Operationalcow48 / CC BY-SA 4.0)

הסוף לחלום הסייבר של באר שבע? הערב מתרבים הדיווחים כי הרמטכ''ל הנכנס, רא''ל אביב כוכבי, הורה להקפיא את מעבר יחידות המודיעין לנגב. כוכבי שירת כראש אמ''ן והיה ידוע בהנתגדותו להעברת יחידות המודיעין לנגב מבלי שתוקם תחנת רכבת צמודה לבסיסים, שתאפשר למשרתים לחזור הביתה למרכז בשעות הערב.

החשש בצה''ל הוא כי ללא תנאים הולמים, רבים מאנשי יחידות העילית הטכנולוגיות של צה''ל יעדיפו את השוק הפרטי על פני מגורים בבאר שבע וכי החיל יפסיד טאנלטים רבים בשל כך. דיווח הועלה הערב לאתר וואלה, על פיו הרמטכ''ל ביקש מראש הממשלה להקפיא את הפרויקט עד לבירור סוגות שונות סביבו.

ביטולו של הפרויקט עלול להיות מכה קשה לבאר שבע, שביקשה להיות ממותגת כבירת הסייבר של ישראל. התקווה הייתה כי מעבר אלפי אנשי יחידות העילית לבאר שבע יפרו את העיר, על ידי הבאת אוכלוסיה איכותית וחזקה. חלק מתוכניות הפיתוח של באר שבע התבססו על ההנחה שיעברו להתגורר בעיר ובנגב אנשי עיר הבה''דים. היום כבר ברור שזה לא כל כך קורה. 

כבר לפני שנה, בכנס שנערך במכון מנדל למנהיגות הוצגו נתונים קשים על חוסר נכונותם של אנשי יחידות העילית הטכנולוגיות של צה''ל לעבור לנגב. מסקרים פנימיים התברר כי אנשי חיל התקשוב של צה''ל רוצים לגור בתל אביב - לא בבאר שבע. הנתון נחשף  בכנס ''אתגרי העירוניות במעבר יחידות צה"ל לנגב'', שערכו אוניברסיטת בן-גוריון ומכון מנדל למנהיגות, במכון מנדל, בינואר 2018. במהלך הכנס הוצגו נתונים, מתוך מחקר שערך שאול הרטל, מרצה ויועץ לפיתוח כלכלי אזורי בנגב.  הרטל הוא דוקטורנט - מתמחה בתחום הפיתוח האזורי.

עבודת הדוקטורט שלו מתמקדת בהבטים של מעבר יחידות הטכנולוגיה של צה''ל על פיתוח האקו סיסטם של החדשנות בבאר שבע. במהלך עבודתו הוא ראיין ושוחח עם אנשי יח' התקשוב וכן עם אנשי היי טק. הוא זיהה בין אנשי יח' התקשוב את מה שמוכר כיום כ''מעמד היוצר'': אנשים צעירים, במקצוע טכנולוגי מבוקש, הדורשים סביבת חיים מגוונת, עם היצע תרבותי, אפשרויות קידום, חברה רב גונית. הם מחוזרים על ידי חברות הטכנולוגיה המובילות, המציעות להם שכר גבוה.

הנתונים הראו כי אנשי הטכנולגיה רוצים להיות קרובים לטכנולוגיה והטכנולוגיה נמצאת בתל אביב. הם רוצים לנהל אורח חיים נהנתני, אותו לא יכולים למצוא בפריפריה. אם זה סינמטק, או הופעות או סתם אווירה של עיר גדולה, את זה הם לא יכולים למצוא בבאר שבע, לטענתם. 

במשאל שנערך בין אנשי חיל התקשוב, בשאלה "מה העיר המועדפת עלייך בשלב זה של חייך?'', 66 אחוזים ענו תל אביב, ורק 12 אחוזים בחרו את באר שבע. משרתי משרתי הקבע שנשאלו הצהירו כי הם מעדיפים לגור במטרופולין גדול.

אנשי 8200 רוצים תל אביב (צילום: דני בלר)​​​​​​​

רק היום התבשרו תושבי באר שבע כי יצא קול קורא להקמת בית חולים שני בבאר שבע, שייקרא על שמו של שמעון פרס ז''ל. אלא שעד שהמהלך יבשיל יעברו שנים רבות. נושא הבריאות, או יותר נכון, רמת שירותי הרפואה בבאר שבע ובנגב בהשוואה לאלה במרכז, היו אחת הסיבות לסירוב שלהם להגיע לנגב. סיבות אחרות היו רמת החינוך ופחות בגלוי, מנטליות ולא מעט סטיגמות על בירת הנגב. ביקור קצר ומפגש עם תושבים באופון אקראי לגמרי היו מוכיחים להם אחרת.

אם ההחלטה לבטל את מעבר יחידות התקשוב לנגב אכן תצא אל הפועל, הרי שזו החלטה מצערת, שתפגע קשה באיזור.

משרד ראש הממשלה מסר הערב כי "הפרויקט נמשך. ראש הממשלה קיבל את המלצת גורמי הצבא לבחון כמה סוגיות שקשורות לנושא".

תגובות

End of content

No more pages to load