• 28 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

באר שבע: בין הערים המובילות בדיווח על פגיעה בקהילת הלהט''ב

עלייה של 54 אחוזים בהיקף הדיווחים על פגיעה בקהילת הלהט''ב במהלך 2018. באר שבע היא אחת הערים המובילות בהיקף הדיווחים - כך עולה מהדוח השנתי של אגודת הלהט''ב שהוגש הבוקר לנשיא המדינה

הפגנה של קהילת הלהט''ב בב''ש בילוי 2018 (צילום: דני בלר)

עליה מדאיגה, של 54 אחוזים, בכמות הדיווחים על אירועי להט''בופוביה המדווחים בישראל. באר שבע היא בין ארבעת הערים המובילות בדיווחים על פגיעה בחברי הקהילה הגאה - כך עולה מדוח של האגודה למען הלהט''ב בישראל, שהוגש הבוקר לנשיא המדינה, ראובן ריבלין. רק 3 אחוזים מהנפגעים פונים למשטרה, הרוב המכריע מעדיף לפנות למוסדות הקהילה. 

מהדוח עולה כי קטגוריות פגיעה עיקריות הן במרחב הציבורי, סביבת המגורים  והתחבורה ציבורית (25%).
פגיעה אחרת מתרחשת ברשתות החברתיות (כ-22%). בבאר שבע חלה עליה בפגיעה בקהילה לקראת מצעדי או אירועי גאווה.
כמו כן, מתרחשות פגיעות בתוך המשפחה ובמקום העבודה (כ-15 אחוזים). אירועים להט''בופיים מתרחשים גם במערכת החינוך (כ-7 אחוזים) ובמוסדות המדינה (כ-5 אחוזים).

היקפי הדיווח: הערים המובילות מבחינת מקרי לה''טבופוביה (צילום מתוך הדוח)

באגודת הלהט''ב מציינים כי חלה עליה במודעות חברי קהילת הלהט''ב באשר לדיווחים על פגיעות, על רקע החרפת גילויי השנאה וההסתה נגד הקהילה, בעיקר בשנה בה הקהילה ביקשה לעמוד על זכויותיה - ונתקלה בגישה הומופובית מצד ממשלת ישראל, שהצביעה נגד יוזמות לשיוויון זכויות במגוון נושאים, בהם אימוץ והכרת נישואים בין בני אותו מין בחוק. 

''תמונת מצב מטרידה''

''בשנה בה מחאת הלהט"ב עשתה היסטוריה והנושאים עמם אנחנו מתמודדים ומתמודדות עלו על סדר היום הציבורי, היא גם השנה שבה אנחנו רואים החרפה בלהט"בופוביה ובגילויי הסתה ואלימות. ככל שנתקדם במאבק לשוויון וביטחון, כך גם תגבר תנועת הנגד וגילויי הפחד והבורות, ויש עלינו אחריות גדולה בדיווח וניטור המקרים הללו, על מנת שנוכל להתמודד איתם, לייצר מענים ולהפיץ אור היכן ששוכן החושך'', כותבים חן אריאלי, יו''ר האגודה ואוהד חיזקי, המנכ"ל בדברי ההקדמה לדוח.

''הדו"ח מציג תמונת מצב מטרידה ובה שיא של התבטאויות להט״בופוביות של נבחרי ציבור ומובילי דעה. אמירות והתבטאויות אלה מייצרות נזק הנטמע עמוק בתוך החברה, ונותנות לגיטימציה פושעת לאלימות, הדרה ואפליה, ולעיתים אפילו לרצח. מי שמפיץ הסתה ושנאה מתוך עמדת הכוח שלו, לא ראוי להחזיק בה! אנחנו נאבק בכל מי שמפיץ שנאה ונעשה ככל שביכולתנו כדי שלהתבטאויות כאלה לא יהיה מקום בשיח הציבורי, נפעל לחברה שמוקיעה מתוכה מנהיגות מסיתה ואלימה''.

בבאר שבע פועל הבית הגאה ומזה שנתיים, נערך בבירת מצעד גאווה באישור ובסיוע של עיריית באר שבע. לקיומו של המצעד קדם מאבק משפטי וציבורי. כיום המצעד הוא עובדה קיימת. עד לפני קצת יותר משלוש שנים נערכו בבאר שבע אירועי גאווה במתחמים מגודרים, כשאירוע הגאווה הראשון לווה באיומים ''להבעיר את העיר'', מצד גורמים קיצוניים. 

תגובות

End of content

No more pages to load