• 11 אוגוסט 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

שנה אחרי פינוי כיכר קפלן, הדיירים לא יודעים מתי יחזרו לבתיהם

לפני שנה בדיוק פונו הדיירים מהבניינים בכיכר קפלן 12, שהוכרזו כמסוכנים אחרי שנתגלו בהם ליקויים חמורים. שנה אחרי, שום דבר לא זז

שנה אחרי, עדיין אין פתרון (צילום: דני בלר)

שנה אחרי שפונו מבתיהם, דיירי רחוב ככר קפלן 12 לא יודעים מתי, אם בכלל, ישובו לבתיהם. בתסריט האופטימי, אם כל אחד מהם יצליח לגייס כ-90,000 שקלים, עבודות חיזוק הבניין ייארכו חודשים ארוכים עד שיאושר להם לחזור הביתה. נכון להיום, הדיירים שוכרים בתים על חשבונם, הבנקים לא מאשרים להם הלוואות על מנת לממן את השיפוץ והרשויות אומרות כי מדובר בבניין פרטי. הדיירים הפכו לפליטים ואחרי שהתפזרו לדירות, כל העניין ירד מהכותרות. 

''לפני שנה כולם דיברו איתנו במילים נרגשות, דיברו אל הלב, פנו על הרגש. כולם דיברו מילים יפות וביקשו לחזק ואנחנו האמנו ויצאנו'', אומרת דיירת בבניין. ''היינו צריכים אז, כשביקשו לפנות אותנו, לעמוד על שלנו, לערב את משרד השיכון וכל רשות אפשרית, כדי להבטיח פתרון. ברגע שהוציאו אותנו והתפזרנו לדירות שכורות, שברו אותנו והדאגו להשכיח את העניין. מי ייתן לי הלוואה של 90,000 שקל? מאיפה אביא סכום כזה? היום אני בחובות בגלל שכר דירה. זה בית פרטי הרי, אז שהדיירים ישברו את הראש. בבאר שבע לא כדאי לעשות תמ''א ובבניין הזה לא משתלם פינוי בינוי וגם לא רוצים לתת לנו קרקע חלופית. יש לי תחושה שלא נחזור הביתה''.

תזכורת: הישיבה במועצת העיר בה נידון עניין פינוי הדיירים (צילום: דני בלר)


זוג הבניינים בכיכר קפלן נבנה אי אז בשנות השישים ואושרו לאיכלוס. בימים ההם, הבניינים נחשבו ליוקרתיים בשכונה א'. זוג הבניינים שוכן ליד מרכז מסחרי וותיק ובקרבת מד''א. רק כאשר החלו להתגלות בבניין סדקים ותקלות שונות, נחשפו הליקויים בבנייתו. כ-55 שנה אחרי בנייתו, איש אינו יכול לספק הסבר מניח את הדעת כיצד אושר לאיכלוס. 

ב-12 בדצמבר, 2017, ניתנהב חוות דעת הנדסית, כי מצבו של הבניין מסכנת את דייריו.  הומלץ לפנות את הבניין מכול דיריו, סגירתו ואיסור שישתמשו בו לצורך מגורים עד סיום עבודות השיקום וקבלת אישור מהנדס על תיקונו.  הדיירים קיבלו אולטימטום לפנות את הבניין ב-29 בינואר, אבל רובם עזבו עד ה-8 בפברואר, לפני שנה בדיוק. הבניין נסגר, הוצבה בו שמירה ונאסר על הדיירים לשוב אליו. 

למרות הליקויים בבנייתו, הבניין אושר לאיכלוס לפני כמעט 55 שנה (צילום: דני בלר)

במהלך השנה האחרונה נעשו לא מעט ניסיונות להביא את השיפוצים לכדי ביצוע, התקיימו ישיבות והועלו הצעות שונות. הדיירים קיבלו חוות דעת, אך לא הצליחו להגיע לכדי הסכמה. בבניין דיירים וותיקים וגם דירות בבעלות משקיעים. מרבית הדיירים הוותיקים מתקשים להשיג מימון לתיקון הליקויים. הבנקים לא מוכנים, כך הם מספרים, לקבל את הדירה כביטחון. 

וידאו: הבניין בכיכר קפלן לפני שפונה מדייריו (צילום: דני בלר)


מספר חוות דעת אודות הכשלים בבניין ניתנו לדיירים. הכשלים מתבטאים בתזוזות בתפר במרכז הבנין וקריסת מספר עמודים. הכשלים נגרמו על ידי שילוב של שני גורמים: הראשון שקיעות מקומיות של הקרקע מתחת לחלק מיסודות הבניין והשני -  שימוש בבטון נחות בחלק מעמודי הבניין. בדיקה שנערכה לפני כמה חודשים הדהימה את הדיירים, שגילו שפיר המעלית לא היה תקני וקירותיו התפוררו לבודק בידיים. 

לאחרונה קיבלו הדיירים הצעה לחיזוקו של הבניין, שנאמד בלמעלה מארבעה מיליוני שקלים. בשני הבניינים יש 48 יחידות דיור והעלות נאמדת בכ-90 אלף שקלים לדייר. התיקון לא יבטיח את עמידות הבניין לרעידות אדמה, אך יאפשר מתן אישור לאיכלוסו מחדש.

חיזוק אחד העמודים התומכים (צילום: דני בלר)​​​​​​​

''בבניין יש דיירים מבוגרים והם מדברים איתי הרבה בטלפון. שואלים אם יזכו לחזור אי פעם הביתה. זה מאוד כואב לשמוע. אחד הדיירים הותיקים נפטר בינתיים, מבלי שיראה מחדש את ביתו'', אומרת אנדה ליברמן, שמשמת כיושבת ראש וועד הדיירים. ''אני לא מאבדת תקווה, אני אופטימית. אני מאוד מקווה שתימצא הדרך לסייע לנו. ברגע שיהיה את הכסף, זה עניין של כמה חודשי עבודה. בינתיים הבניין סגור, יש מצלנות אבטחה ויש שומר, אבל הדיירים שוכרים דירות על חשבונם. כמו כן, חלק מהצנרת של הבניין נגנבה ואחרי שהבתים עמדו ריקים שנה שלמה, ההנזחה ניכרת בכל מקום. הדיירים לא יכולים להיכנס לקחת את החפצים שלהם, אלא בליווי מאבטח. 

בניינים אחרים בבאר שבע עלולים להיקלע למצב דומה. בשכונות הותיקות חלק מהמבנים בני 60 שנה ויותר. יש כאלה שתוחזקו בצורה יפה, על ידי דיירים שידעו לשמור עליהם, אך בניינים שהוזנחו, בשל תחלופת דיירים גבוהה או תקלות שונות, עלולים להתחיל להראות סימנים של עייפות החומר. אם זאת, בעיריית באר שבע לא יודעים כרגע על בניינים במצב דומה. 

מעיריית באר שבע נמסר בתגובה: ''כידוע, מהיום הראשון עיריית באר שבע העניקה ומעניקה סיוע מלא לדיירים, כולל נסיון לקדם פרוייקט פינוי ובינוי. יש להצטער ששום יזם לא מצא עניין בפרוייקט, עקב העדר כדאיות כלכלית. יש לציין, המתכננים מטעם הדיירים מסיימים את תכנית תכנון לשיקום המבנה. הדיירים אמורים לבחור קבלן מבצע ולממן את עלות השיקום''. 

פנינו למשרד השיכון, על מנת לשאול האם לא ניתן להושיט לדיירים ההמתקשים בגיוס הסכום לשיפוץ סיוע, דוגמת הלוואות בריבית מופחתת. ממשר השיכון לא התקבלה כל תגובה. 
​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load