• 06 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

צפו: כך פועל ''ציר ההברחות'' הפלסטיני ללב שטח ההפקר בנגב

המדינה טוענת כי חסמה את הציר המחבר את הרשות הפלסטינית עם בקעת ערד, דרכו מוברחות נשים, אמצעי לחימה, נשק ושוהים בלתי חוקיים. תיעוד של ''רגבים'' מראה איך הפלסטינים נכנסים לנגב ללא הפרעה

הכביש שסללו הפלסטינים לשטח ישראל (צילום: רגבים)

שטח ההפקר: לא רק אשפה מכל רחבי הארץ מושלכת חופשי בבאר שבע ובדרום כולו, אלא שציר ההברחות הפלסטיני ללב הנגב פועל חופשי ויוצר מדינה בתוך מדינה. בעקבות עתירת רגבים לבג"ץ, טענה המדינה כי חסמה את "ציר ההברחות" המחבר את יטא וחברון לבקעת ערד – אותו פרצה הרשות הפלסטינית בלב שטח האש 918. סיור בשטח שערכה תנועת רגבים, גילה כי הדרך פתוחה לחלוטין ומועברים דרכה ללא הפרעה אמצעי לחימה, נשק, שוהים בלתי חוקיים ונשים פלסטיניות, הנישאות לגברים ישראלים. 

החשש הגדול בנגב הוא כי מחבלים ינצלו את הציר לכניסה לישראל. מהרגע שהם חוצים את הגבול ללא הפרעה, הדרך ללב הערים בנגב קצרה מאוד. 

במהלך שנת 2016 חשפו פקחי המועצה האזורית הר חברון ואנשי תנועת רגבים ציר הברחות חדש שנפרץ בשטח האש 918 שבהר חברון לעומק מדבר יהודה. הציר, שנבנה בהשקעה כספית גדולה, הפך בינתיים לפעיל מאוד ומשמש את המאחזים הבדואים הלא חוקים שהולכים ומתפתחים בלב המדבר, כפי שאומרים ברגבים.

וידאו: ציר ההברחות הפלסטיני (צילום: רגבים)
​​​​​​​

ציר ההברחות מאפשר מעבר מהיר מהר חברון אל בקעת ערד ומשם ליתר חלקי המדינה, לצורך מעבר גנבים, שב"חים, הברחת אמצעי לחימה וסמים, ואפילו נשים שהוברחו אל הנגב בכדי לאפשר נישואים פוליגמיים ואיחוד משפחות. הכביש שיוצא מיטא מאפשר את יציאת המחבלים לישראל. מהעיר יטא יצאו מחבלים  בשנתיים האחרונות, לרבות אלה שביצעו את הפיגוע בשרונה.

צילומים: פלסטינים נכנסים ללא הפרעה לשטח ישראל - ומבריחים מכל הבא ליד לשטח ההפקר בנגב
​​​​​​​

בתשובה לעתירה שהגישה תנועת רגבים בדרישה לאכוף את החוק ולברר מדוע לא נעשו הליכי אכיפה נגד העבודות לפריצת הכביש בתחומי שטח האש ובלב המדבר, הודיעה המדינה בשבוע שעבר שהציר נחסם לתנועה במספר מקומות. 

סיור שביצעו השבוע אנשי השטח של רגבים ומועצה אזורית הר חברון בתחילת השבוע העלה, כי הציר פתוח לרווחה וניתן לנסוע בו באין מפריע בכל רכב פרטי. ''הצהרת המדינה על "הריסת הדרך" על ידי המנהל האזרחי הן למעשה תלוליות עפר קטנות שנפרצו בתוך זמן קצר'', אומרים בתנועת רגבים. 

"אכיפה לאחר מעשה אינה אפקטיבית" אומר ישי חמו, רכז יו"ש ברגבים. "האכיפה צריכה להתבצע עוד לפני ביצוע העבודות ולא בדיעבד. אנחנו נחשפים לאין ספור מקרים בהם האכיפה הגיעה מאוחר מדי ולא שינתה מהמצב הקיים. שטח אש 918 הוא רק דוגמה אחת לאזלת היד של המנהל האזרחי בהתמודדות עם הבניה הבלתי חוקית בשטחי C".

שטח אש 918 שימש את צה"ל כשטח אימונים מאז שנות התשעים המאוחרות. ברגבים מסבירים כי עם התרחבות הבניה הבלתי חוקית של הפזורה הבדואית באזור, נאלץ צה"ל להפסיק להשתמש בשטח, מחשש לפגיעה בחיי אדם.

לדברי אנשי השטח של תנועת רגבים,  בשנים האחרונות ניתן לזהות בשטח אש זה ובשטחי האש הסמוכים אליו, בניה בלתי חוקית מוגברת, לטענתם בעזרת עזרה רבה מצד הרש"פ והאיחוד האירופי, נבנים יישובים וערים של ממש הכוללים מאות בתים, כבישים ותשתיות, מבני קהילה, מסגדים ובתי ספר. 
 
יוחאי דמרי ראש המועצה סיפר כי פנה מספר פעמים בדרישה לחסום את הציר שגם חוצה כביש ראשי בהר חברון ומהווה סכנה ברורה לתנועת הנוסעים בו, אך כל החסימות שהוצבו פורקו תוך שעות. "באין אכיפה מכשירה המדינה דרך ראשית לטרור ולפעולות לא חוקיות ונותנת את ידה לבניית המדינה הפלסטינית על שטחי C". 

תגובות

End of content

No more pages to load