• 13 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בצל ביקורת: דרעי חתם הבוקר על הצו ההופך את חירן ליישוב

תם ולא נשלם: שר הפנים חתם על הצו המאפשר לפתח את חירן כיישוב עצמאי, אך הביקורת על מה שארעה באדמות אום אל-חיראן ממשיכה להישמע וגם השר הממונה על התיישבות הבדואים נדרש לעניין

השר אריאל ביישוב חירן, השבוע (צילום: יהודה פרץ, קק''ל)

שר הפנים אריה דרעי חתם הבוקר, חמישי, על העברת שכונת חירן למועצה האזורית תמר בדרום ובכך הפך את חירן לישוב.  ''חתמתי על העברת השטח על מנת לאפשר את פיתוחה של חירן כישוב עצמאי במועצה האזורית. זו החלטה חשובה  מאד שתדחוף קדימה את היישוב ותסייע לו מאד'', אמר דרעי. ''אני שמח לסיים 9 שנות המתנה של התושבים. בהנחייתי, הועדות הגאוגרפיות ממשיכות בעבודתן ובוחנות בימים אלה חלוקת הכנסות ושינויי גבולות במגוון רשויות מקומיות, על מנת לצמצם פערים''.

היישוב חירן ימוקם על אדמות מהם פונה היישוב הבדואי אום אלחיראן, בו יישבו משנת 1956 כ-70 משפחות משבט אבו אלקיעאן. בשנים האחרונות התנהל מאבק משפטי בין המשפחות, שפונו עשרות פעמים מהמקום ובתיהם נהרסו ובפעם ההאחרונה פינוי היישוב הסתיים בטרגדיה:  ב-18 בינואר 2017 אירעה תקרית שבה נדרסו שוטרים על ידי מכוניתו של יעקוב מוסא אבו אלקיעאן, מורה למתמטיקה תושב הכפר. השתלשלות האירועים עדיין לא התבררה עד תומה, ולא ברור האם קודם נפגע הנהג מירי השוטרים או קודם האיץ לעברם. השוטר רס"ם ארז עמדי לוי נהרג, שוטר אחר נפצע ואבו אלקיעאן נפצע מהירי ומת לאחר דקות ארוכות. הלווייתו של אבו אליקיען עוכבה ימים ארוכים, השלטונות בישראל סירבו לשחרר את הגופה ורק אחרי התערבות בג''צ, התאפשר קיום ההלוויה.

חתימתו של השר, תאפשר את קידום הפרויקט להקמת היישוב חירן כיישוב קהילתי לאחר 9 שנות המתנה של התושבים. כמו כן, הישוב יתנהל כועד מקומי במועצה האזורית תמר. בנוסף,  השבוע התקיים אירוע נטיעות  בישוב חירן. בהשתתפות כ-5,000 חניכי תנועת הנוער בני עקיבא יחד עם שר החקלאות אורי אריאל ונציגי קק"ל לנטיעת עצים ראשונים בשטח היישוב המוקם.

את אירוע הנטיעות יזמו במחלקת הנוער של קק"ל יחד עם תושבי הישוב והגיע אליו אף שר החקלאות, אורי אריאל.  גרעין  חירן הוקם בשנת 2009 במטרה להוביל ליישום החלטת הממשלה וכיום מונה 40 משפחות מכל רחבי הארץ. המשפחות מתגוררות בקרוואנים ביער יתיר כעת והן ממתינות לשלב הבא - מעבר ליישוב הקבע חירן. ביישוב הקבע צפויות להיבנות כ-2,400 יחידות דיור.

השבוע נדרש שר החקלאות אורי אריאל, המשמש גם ממונה על התיישבות הבדואים בנגב לעניין אום אל-חיראן: הוא קרא למפכ"ל המשטרה להתנער מדבריה של דוברת המשטרה הפורשת, מרב לפידות, שנאמרו בבתוכנית ''קלמן-ליברמן'', ב"כאן ב'" של התאגיד.

לפידות טענה בשידור שמבחינת המשטרה האירוע באום אל־חיראן לפני כשנתיים, שבו נדרס למוות רס"ם ארז עמדי לוי ז''ל, היה פיגוע דריסה משום שאין ראיות המצביעות אחרת. אריאל אמר כי אלה דברים חמורים ומשוללי יסוד וכי האשמות מופרכות. "לאחר חקירת המחלקה לחקירות שוטרים נקבע חד־משמעית כי אין כל ראיה בדבר החשד להיותו של יעקובּ אבו אל־קיעאן מחבל". "ראוי שהמשטרה תתנצל לפני המשפחה והמגזר הבדואי על דבריה", אמר השר.

ביקורת על אירוע הנטיעות הגיעה גם מכיוון תושבים בירוחם, בהם חברים בקבוצת 'מרקם אזורי', שעוסקת בדו-קיום ובפרויקטים משותפים לתושבי ירוחם והכפרים באיזור: ''תושבי הכפר אום אלחיראן הם חלק משמעותי וחשוב מהחברה הישראלית - הם שותפים מלאים למשימות החינוכיות הבוערות בנגב, ומהווים במשך שנים רבות מופת של שכנות טובה בין יהודים ובדואים. כמו כפרים בדואיים רבים אחרים, תושבי אום אלחיראן פעלו במשך שנים על מנת שהכפר שלהם יוכר על ידי הרשויות, ללא הצלחה. וזה למרות שהם גרים במקום באישור כתוב של המושל הצבאי משנת 1956'', נאמר. 

''לפני יותר מ-20 שנה התחילו רשויות המדינה לתכנן את היישוב חירן דווקא על אדמות אום אלחיראן. הקמת חירן הביאה בסופו של תהליך ארוך ואכזרי לגירוש משפחות מאום אלחיראן, שבוצע באמצעים אלימים והוביל למותם של השוטר ארז לוי ז"ל  והמורה יעקוב אבו אלקיען ז"ל, שהאזכרה שלהם התקיימה באום אלחיראן לפני כמה ימים. זה גם הוביל לנזק בלתי הפיך למארג החיים בין יהודים לבדואים באזור מיתר. את השממה שהקמת חירן יצרה, יקח הרבה זמן להפריח מחדש. גרעין חירן לכאורה לא קשור לנישול הבדואים אבל זו למעשה עצימת עיניים'', צויין.

''בירוחם, הקשרים עם הכפר הבדואי הסמוך טובים ומהווים מודל לחיקוי. סניפי בני עקיבא בדרום צריכים להיות מודל לחיקוי שחותר להגשמה ולהפרחת השממה. תמיכה ביישוב חירן פירושה תמיכה בנגב חלש ומסוכסך''. 

ראש המועצה האזורית תמר: "העברת הישוב חירן למועצה האזורית תמר – היא החלטה פוליטית שעולה ממנה ריח רע''

ראש המועצה האזורית תמר, דב ליטבינוף, למד על החלטה זו רק מהודעת השר לתקשורת והיא נעשתה ללא תיאום עם המועצה ובניגוד להסכמות עבר שהתקבלו בוועדות הגבולות הקודמות. "מדובר במה שנראה כמחטף של השר לקראת הבחירות הקרבות", אומר דב ליטבינוף.

"מצד אחד מנצל משרד הפנים את התגייסות המועצה להקמת ישובים ולקליטת 400 בתים בחירן, לטובת יישוב הנגב המזרחי - התגייסות המחייבת חוסן פיננסי - ומצד שני משית עליה חלוקת הכנסות נוספת באופן לא הגיוני – מה עוד שהמועצה הגיעה להסכמים היסטוריים עם ערד ודימונה לגבי חלוקתן", מוסיף דב.

יצוין כי במסגרת הועדה הגאוגרפית לשינוי גבולות ולחלוקת הכנסות הסכימה בעבר המועצה האזורית תמר לסייע בהקמת 4 ישובים חדשים ו"לארח" 400 בתים מן הישוב חירן עד שזו תגדל ותהפוך למועצה מקומית עצמאית. "במקום לעסוק בפיתוח הנגב המזרחי יאלצו ראשי הרשויות לעסוק כעת בניהול דיונים מיותרים, בזבוז משאבים וזמן יקר. מדובר בהחלטה המנוגדת לכל הסכמות שהושגו בין הרשויות ומשרד הפנים בוועדת הגבולות ובכוונתי להלחם בה".

תגובות

End of content

No more pages to load