• 09 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

דוח העוני: למרות שיפור קל, מצב העניים בדרום הורע

העבודה כבר לא מחלצת מעוני: דוח העוני של הביטוח הלאומי, המתפרסם היום, חושף אמנם שיפור בממדי העוני, אבל הרעה במצב העניים. 73.1 אחוזים מהילדים הבדואים - עניים

פני העוני בב''ש. קשיש זרוק ברחוב - למי אכפת? (צילום ארכיון / מתנדבים)

העבודה כבר אינה מחלצת משפחות מעוני: דוח העוני של הביטוח הלאומי, המתפרסם הבוקר, חושף נתונים קשים על היקף העוני בדרום ומגמה מדאיגה - מצבם של מי שלא הצליחו להיחלץ מהעוני - הורע. על פי הדוח, ישראל היא המדינה העניה ביותר מבין מדינות ה-OECD. 

29.8 אחוזים מהילדים בדרום מוגדרים עניים - על פי נתונים המתפרסמים עתה. מדובר בירידה לעומת 2016, שנת המדידה הקודמת, אז הנתון עמד על 35.7 אחוזים. עם זאת, הפערים בדרום גדולים: 73.1 אחוזים מהילדים במגזר הערבי בדרום מוגדרים עניים. 63.7 אחוזים מהמשפחות הערביות בדרום מודרות עניות. במגזר היהודי בדרום העוני בקרב ילדים עומד על 17.9 אחוזים.  

מהדוח עולה, כי  נרשמה  הרעה במצבן של משפחות עניות שעובדות. מדדי חומרת העוני בקרב משפחות בהן שני מפרנסים ויותר רשמו הרעה. 

נתוני הדוח מראים על כך שיש פחות עניים באוכלוסייה, אך מצבו של מי שנמצא מתחת  לקו העוני – החמיר והעמיק. לא כל הכלים שהמדינה סברה כי ילחצו משפחות מהעוני - עובדים או נאכפים. כך למשל, שכר המינימום, העומד כיום על 5,300 שקלים. מפרנסים רבים במשפחות, במיוחד בפריפריה, מועסקים בכל מיני הגדרות של חלקי משרה ואחרים מקבלים שכר נמוך משמעותית לאותה משרה, בהשוואה למרכז הארץ. 

עדות לעומק העוני בבאר שבע והנגב ניתן למצוא בבקשות רבות לסיוע במזון, במוצרים לבית, למזון לתינוקות המתפרסמים בקבוצת הפייסבוק ''באר שבע ביחד'', המונה 110,000 חברים בשפה העברית ועוד כ-20,000 בקבוצה דוברת הרוסית. מתנדבים מספרים כי לא אחת, הפונים אינם ''עניים קלאסיים'' - אלא דווקא משפחות עובדות ובקצה השני, קשישים שידם אינה משגת לקנות מזון והם צריכים לבחור אם לחמם את הבית, לקנות תרופות או מזון. 

מדובר בפצצה חברתית מתקתקת. השגשוג אינו מחלחל לכלל האוכלוסיה ולכל רחבי הארץ, אלא נעצר כמו בתמיד בקו הגזרה שבין גדרה לחדרה. הפריחה בתעסוקה לא מחלחלת אל מחוץ לגזרה זו והיא באה לידי ביטוי בשכר נמוך יותר, בהיצע תעסוקתי מוגבל ואיכות חיים ירודה, בשל פערים בחינוך ובריאות. 

בין המגיבים לדוח, סמנכ"ל מחקר ותכנון במוסד לביטוח לאומי, פרופ' דניאל גוטליב: "חומרת העוני ועומק העוני הורעו. מי שעני הוא יותר עני בשנה הזאת מאשר בשנה שעברה. לא מספיק להסתכל על השכר, זה רלוונטי לשוק התעסוקה. אבל יש לא מעט אנשים שלא עובדים, לא מצליחים להשתלב בצורה יציבה בשוק העבודה. הם רואים שרמת החיים עולה והם לא שותפים לדבר הזה".

תגובות

End of content

No more pages to load