• 09 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הכנסת יוצאת לפגרה של חצי שנה ופרויקטים רבים בנגב ייתקעו

הכנסת פוזרה וממשלה חדשה תקום, במקרה הטוב, עוד חצי שנה. עד אז, שורה ארוכה של פרויקטים הנוגעים לנגב - ולכל אחד מאיתנו - ייתקעו

הכנסת תחזור לעבודה בעוד חצי שנה (צילום: Joshua Paquin, / CC BY 2.0)

קשה להגיד שההחלטה לפזר את הממשלה וללכת לבחירות הפתיעה מישהו: האווירה כבר לא הייתה טובה וקואליציית ה-61 ספק אם הייתה שורדת את תחלופת המהלומות בין חבריה. הכנסת פוזרה ובשל כך, שורה ארוכה של החלטות הנוגעות לכל אחד מאיתנו, בבאר שבע ובנגב, נכנסות להקפאה עמוקה, של חצי שנה. 

החלטות על פרויקטים גדולים בנגב מוקפאות לחצי שנה, עד שתורכב ממשלה. הסיבה: כל החלטה שלא תהיה, עלולה להיחשב כהחלטה פוליטית הנגועה ככלכלת בחירות. בין היתר, ההחלטה להקים בנגב שדה תעופה בינלאומי שני. אבל הסתדרנו 70 שנה בלי שדה תעופה, עוד חצי שנה לא תזיז לנו. מה שיכול להשפיע על כלכלת הנגב הוא הגרלות מחיר למשתכן. ספק אם בתקופת טרום בחירות, ייערכו הגרלות נוספות של מחיר למשתכן. הגרלות קיימות לא אמורות להיפגע, אבך ספק אם יהיו חדשות בחודשים הקרובים. 

עוד תוכנית שמוקפאת לעת עתה היא ''90 אחוז משכנתא'', המיועדת להקל על רוכשי הדירה הראשונה. השיעור המרבי למשכנתא לזכאים עומד כיום על 75 אחוזים. מי שייפגעו מהעיכוב הם זוגות צעירים, בעיקר בעלי הכנסות נמוכות בפריפריה.  מימון נוסף בהחלט היה מסייע לזוגות רבים בבאר שבע, אך הוא יידחה עד לאחר שתרוכב הממשלה הבאה. 

הפנסיות של חלק מהגמלאים עלולות להיפגע ולרדת בעד כ-1,000 שקלים, בעקבות אי העלאת גיל הפרישה אצל נשים מ-62 ל-64.

שורה ארוכה של חוקים יירדו מעל הפרק, עד הכנסת הבאה, שאז יהיה צורך להבציע עליהם שוב. לחלק מהחוקים השלכה ישירה על יוקר המחיה. לעת עתה מוקפאים דיונים שונים הנוגעים לעתיד החקלאות בישראל. בנגב יש לא מעט שדות חקלאיים ולולי הודים, מטילות ופטמים, רפתות ועוד. שורה של שינויים, אותם מבקשים החקלאים, בצורה של רפורמות, קביעת מכסות ועוד, מוקפאים עד להרכבת הממשלה הבאה בעוד חצי שנה. 

גם מוקפא תקצובם של פרויקטים חדשים והחלטות ממשלה חדשה האמורות לטפל בסוגיות שונות בנגב. מה שאושר עד אתמול, על פוזרה הכנסת, זה מה שיהיה בחצי השנה הקרובה. רק אחרי הבחירות, המו''מ הקואליציוני והרכבת הממשלה, ניתן יהיה לדבר על פרויקטים חדשים. 
​​​​​​​


תגובות

End of content

No more pages to load