• 25 ינואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ראשי המדינות של קפריסין, יוון וישראל חתמו בב''ש על הסכמים חשובים

מאז הידרדרות היחסים בין ישראל לתורכיה, יוון וקפריסין הפכו להיות ידידות טובות של ישראל: היום נחתמה בב''ש שורת הסכמים חשובים עם שתי המדינות הידידות, בהם של ייצוא גז מישראל

(צילום: עיריית באר שבע)

השידור הישיר מתוך הוועידה בבאר שבע:

​​​​​​​


פגש פסגה היסטורי בבאר-שבע :  ראש הממשלה בנימין נתניהו מארח את נשיא קפריסין ואת ראש ממשלת יוון

     מפגש הפסגה החמישי של השותפות הטרילטרלית ישראל-יוון-קפריסין החל הבוקר (חמישי, 20/12) במערך הסייבר הלאומי בבאר-שבע, העיר שהפכה בשנים האחרונות למודל בינלאומי פורץ דרך בתחומים רבים, ביניהם תחומי החדשנות, הטכנולוגיה והסייבר, אשר מייצרים עניין רב        בקרב מנהיגים רבים בעולם, המגיעים לביקור בישראל בכלל ובבאר-שבע בפרט.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס, וראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס קיימו פגישה משולשת. בתום הפגישה סיירו המנהיגים במרכז ה-CERT (המרכז הלאומי לניהול אירועי סייבר) במערך הסייבר הלאומי וכן במרכזי הסייבר של משרד האוצר ושל משרד האנרגיה היושבים במערך הסייבר הלאומי בעיר.

בפגישת המנהיגים הוסרו החסמים לקראת החתימה על ההסכם הבין-ממשלתי להקמת צינור הגז ׳איסט מד׳ שצפוי לייצוא גז מישראל דרך קפריסין ויוון לאירופה. המנהיגים הסכימו להותיר מקום להצטרפות מדינות נוספות למיזם.

קודם לכן, ראש הממשלה נתניהו קיים פגישות בילטארליות עם המנהיגים בהן דן עמם על העמקת שיתופי הפעולה הכלכליים והביטחוניים בין המדינות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס וראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס מסרו הצהרות משותפות וחתמו על הסכמים בתחום הגנת הסייבר, נושאי חלל אזרחיים ושת״פ מטארולוגי.

לאחר מכן, נפגשו המנהיגים בפארק קרסו למדע עם ראש העיר רוביק דנילוביץ' וסיירו בתערוכת חדשנות וסייבר בפארק.

ההפסד כולו של תורכיה 

לא תמיד יוון וקפריסין היו ידידים טובים של ישראל, במיוחד לאור היחסים הקרובים ששררו בין ישראל לתורכיה. מאז עלה רג'פ טאיפ ארדואן, איש מפלגת הצדק והפיתוח האיסלאמית, ה-AKP, תחילה כראש ממשלה ומ-2014, כנשיא תורכיה, חלה הדרדרות ביחסים בין תורכיה לישראל, בעיקר סביב הנושא הפלסטיני ובמיוחד, משט המרמרה. למרתו ניסיונות פיוס ותשלום פיצוי לאנשי המשט, לאחרונה היחסים הורעו מאוד, על רקע המהומות בגבול עזה. 

צילום: משה פריאל​​​​​​​

בין יוון וקפריסין לבין תורכיה שורר סכסוך רב שנים. מלחמה במאה הקודמת וכיבוש חלקה הצפוני של קפריסין בשנות ה-70, דרדרו את היחסים לשפל. ביוון וקפריסין לא ראו בעין יפה את ההתקרבות בין ישראל לתורכיה ותמכו בצד הפלסטיני בסכסוך. מאז הדרדרות היחסים עם תורכיה, התחממו היחסים עם יוון וקפריסין  ושלשת המדינות מנהלות שיתופי פעולה כלכליים, בטחוניים ובנושא התשתיות.

דגלי יוון ברחובות העיר (צילום: עיריית באר שבע)

מהבוקר, בשל הפסגה,  חלים שינויי תנועה זמניים למעבר השיירות, החל משעה 08:00 בבוקר ועד שעות הצהריים בצירים הבאים: דרך אביגדור אביטל, שדרות בנ"צ כרמל, דרך חברון, דרך אליהו נאוי, רחוב כפר דרום, רחוב העצמאות, רחוב חטיבת הנגב, רחוב הפלמ"ח, דרך המשחררים, ודרך יהודה הלוי. הצירים ייחסמו למספר דקות, על כן ייתכנו עומסי תנועה זמניים. אנו מתנצלים מראש על אי הנוחות הזמנית ומבקשים לגלות סבלנות והבנה, ולהישמע להוראות כוחות הביטחון בשטח.

רק לפני קצת יותר מעשור, ב-2007, ביקרו בבאר שבע בכירים ממשלת תורכיה וחנכו את אנדרטת החייל העותמאני שליד מתחם הרכבת ואת פסל כאמל אתאטורק, מייסד הרפובליקה התורכית. היום התורכים כבר לא כל כך מבקרים בבאר שבע, עיר שלמעשה, הוקמה מחדש על ידי התורכים. 

תושבים רבים, עם זאת, לא הבינו את פשר הדגלים ברחבי העיר ולא הבינו על מה מדובר. היו שרצו להוריד את הדגלים בגלל שמופיע בהם צלב ואחרים, שזיהו את דגל יוון מהביקורים בנופשים, חשבו שזאת פרסומת לפאב טברנה. בשעות אחרי הצהריים הוסרו המחסומים והעיר תשוב לשלוותה. 

תגובות

End of content

No more pages to load