• 17 אוקטובר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

למנוע את הרצח הבא: מאות נשים בצעדת מחאה ברחבי באר שבע

בעצרות באוניברסיטה, ברחבת העירייה ובתהלוכה לאורך שד' רגר, השמיעו נשים יהודיות ובדואיות את מחאתן כנגד המצב הבלתי נסבל בו נשים נפגעות מאלימות על בסיס כמעט יומי

חוסמות את טוביהו. הפגנת מחאה כנגד אלימות נגד נשים (צילום: דני בלר)

למעלה מ-100 נשים, יהודיות ובדואיות, נטלו חלק היום בצעדת מחאה לאורך שדרות רגר, כנד תפועת האלימות כנגד נשים בכל המגזרים. בין היתר, נערכו עצרות באוניברסיטת בן גוריון, ברחבת עיריית באר שבע וברחבת היכל המשפט. למרות ההבטחה שנשים שישתתפו בהפגנות לא יממנו זאת מכיסן, החליטו הממונה על השכר באוצר ונציב שירות המדינה כי נשים שייתפו בהפגנות השונות, יעשו זאת על חשבונן.

וידאו: הפגנה ותהלוכת מחאה ברחבי ב''ש (צילום: דני בלר)

תופעת האלימות כנגד נשים חוצה מגדרים ומעמדות. רק בשנה האחרונה נרצחו 24 נשים, רבות אחרות סבלו מהתעללות פיזית ונפשית. בדיון שנערך השבוע בכנסת, בחרו חברי וחברות קואליציית ה-61 של נתניהו לא להיות נוכחים באולם המליאה. נשים, מכל קצות הקשת הפוליטית, כגינו את אוזלת ידן של הממשלה, של הרשויות ושל גורמי האכיפה להתמודד עם התופעה. 

גלריית תמונות מתוך צעדת המחאה בב''ש (צילומים: דני בלר)
נשיאת אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, פרופ' רבקה כרמי, נשאה היום דברים באירוע המחאה שהתקיים בקמפוס האוניברסיטה בב״ש, בהשתתפות העובדים, הסגל האקדמי וציבור הסטודנטים: ״אנחנו כאן באוניברסיטה מנסים לאורך שנים, לא רק אנחנו, אבל אנחנו במיוחד, לקדם הזדמנויות של נשים, להשוות הזדמנויות שלהן, לתת להן אפשרות להתפתח לשגשג להצליח, בכל מובן. אנחנו מדברים פה על הדבר הכי בסיסי, על האפשרות שלהן לחיות. על האפשרות לחיות אנחנו לא יכולים לוותר. חיים של אדם, בין אם הוא גבר או אישה, כל סוג, כל מין, כל אידיאולוגיה, ערכית חברתית, דתית, מגדרית, לכל אחד יש זכות בסיסית לחיים. על זה כולנו צריכים בקול גדול מאד ובנחישות גדולה מאד, לדרוש ולבקש גם מהממשלה שלנו לקחת אחריות בנושא הזה״. 

פרופ׳ כרמי הוסיפה: ״ארגוני נשים ונשים מובילות את המאבק הזה אבל זהו עניין לנשים וגברים כאחד. אני תמיד חוששת ממאבקים שנשים מובילות כי בסוף היום זה איכשהו מצטייר כאיזה עניין נשי, מגדרי. הדבר הזה הוא עניין קולוסאלי, אוניברסלי, לא עניינן של נשים בלבד. כל אחת ואחד מאתנו צריך ללכת הביתה ולעשות חשיבה עמוקה מה כל אחד ואחת מאתנו עושה בתוך ביתו. וכשאני אומרת ביתו אני אומרת גם סביבתו. כי הרצח זה דבר קיצוני אבל זה בא ממקום מאד פשוט ובסיסי- איך אנחנו מחנכים גם את הבנים וגם את הבנות שלנו. איך מחזקים את הבנות ואיך אנחנו מחנכים את הבנים לכבוד, להדדיות, לשוויון, להבנה, להכלה, לסובלנות״.

פרופ׳ כרמי הדגישה את הפער המובנה גם ברמת הדיבור השגור: ״אני רוצה להעביר את המסר הזה באופן ברור - זה לא יכול להיות יותר יפה שלי לבנות וחכם שלי לבנים, זה חכמה שלי ויפה שלי לכולם״.

העצרת בקמפוס בהשתתפות פרופ' כרמי (צילום: דני מכליס)​​​​​​​

פרופ' עמית שכטר, דיקן הפקולטה למדעי הרוח והחברה, אמר: "קיימות הרבה סיבות מדוע הגענו למצב הזה אליו הגענו. שורשי הזוועה הזו טמונים בהעדפותינו הערכיות. אם לא נלמד להכיר בשוויון ערך האישה לכל אישה ולכל גבר, לא נוכל לעצור את כדור השלג המתגלגל של האלימות נגד נשים. די לחוסר הסובלנות ללבושה של אישה, די לדרישה להושיב אותה בנפרד מגברים, די להתעלמות ממספרן המועט של נשים או מהיעדרן כלל מפורומים בהם נקבע גורלן די להחלטות שתוצאתן התעלמות מצרכיהן, די לאלימות ודי לרצח. וכמו שעלינו לאתחל מחדש את החשיבה החברתית שמעלה על דעתה יחס לא שווה לנשים רק בשל היותן נשים, כך עלינו לזכור שהתיקון הזה צריך לחול ביחסנו לכל אישה ואדם בקרבנו באשר הם. אכן, המאבק הזה איננו רק מאבק של נשים, זהו מאבק של כולנו למען חברה טובה וצודקת יותר עבור כולנו".

ההפגנה ברחבת עיריית באר שבע (צילום סלולרי)


גם עובדות עמותת יחדיו יצאו הבוקר להפגין ברחבת עיריית באר שבע וקראו ״די לאלימות״. בין המפגינות, עובדות המקלט לנשים נפגעות אלימות וילדיהן המופעל על ידי העמותה. ״עמותת יחדיו פועלת מזה שנים למיגור תופעת האלימות ומסייעת למתמודדות והמתמודדים איתה. העמותה מלווה את הנפגעות גם שנים לאחר שעוזבות את המקלט, כאשר התופת בה הן חיות לא תמיד נגמרת בסיום הטיפול במקלט״, ציין אל״מ (מיל.) יאיר באר, מנכ״ל עמותת יחדיו.

״כארגון חברתי מוביל היוזם ומפעיל בין היתר תוכניות להגנה וקידום נשים בחברה, החלטנו לעצור יחדיו עם כלל הארגונים ולהשתתף במחאה הציבורית הצודקת לקידום הטיפול באלימות נגד נשים ובכלל,  מתוך אמונה שהדבר יביא לשינוי חברתי נכון וצודק״, הוסיף באר.

השידור הישיר של צעדת המחאה שהעברנו בברנז'ה NEWS (צילום: דני בלר)

תגובות

End of content

No more pages to load