• 28 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

אבדן הביטחון בנגב: 2 נהגים הותקפו באיזור ב''ש תוך פחות מ-24 שעות

לאוניד נסע בכביש 40, כשנהג רכב שנסע לצידו, שלף לעברו אקדח. בבאר שבע, סמוך לביג, בריון שלף סכין מול נהג מונית. ''איבדנו את הביטחון בנגב. צריך לשים מחסומים, להגביל כניסה לבאר שבע''

הנהג שלף נשק, בגלל עקיפה (צילום הדמיה: SKITTERPHOTO / PIXABAY / CC0)

''אני רועד כולי. הבוקר נסעתי בכביש 40 לכיוון צפון, כאשר בשעה 8:52, בעת שעמדתי ברמזור לכיוון תל שבע, עמד אחריי נהג רכב אחר. כשהמשכנו בנסיעה, ראיתי במראה שהוא משתולל בנסיעה, עוקף משאית בנסיעה פראית, מגיע אליי ומסמן לי לעצור. האטתי ופתחתי חלון וראיתי שהוא מחפש משהו ברכב. הוא שלף מולי אקדח. מהפחד האטתי את הרכב והבחנתי שהוא נעלם לתוך הפזורה. זה היה מבהיל. זאת תחושה של חוסר ביטחון, של אבדן הביטחון בבאר שבע ובנגב בכלל'', אומר ליאוניד, שהיה בדרכו לעבודה במרכז. 

''ראש עיריית ב''ש צריך לדרוש להציב מחסומים בכניסה לעיר ולהתחיל להגביל כניסת אנשים''

''נכנסתי לחרדה. לבדואים יש נשק חופשי, אנחנו צריכים לעבור בדיקות בשביל לקבל רישיונות לנשק להגן על עצמנו וההפקרות בנגב חוגגת. עד שלא יכניסו מג''בניקים לבאר שבע ולנגב, לא יהיה פה שקט. בן אדם שולף לי מול הפנים אקדח, לאן הגענו. צריך להוציא סיורים לרחובות ובעיקר, להציב מחסומים בכניסה לבאר שבע, כמו שעושים במיתר ולהבים. אחרי שמונה בערב, אם אתה לא תושב המקום, אתה לא נכנס. מי שאין לו אישור להיות בבאר שבע, שלא ייכנס. ראש העיר צריך להחליט החלטה בנושא. עם כל הצער, צריך להתחיל להגביל כניסה לבאר שבע, כי הפשע משתולל. גניבות, פריצות, נהיה מפחיד''.

''הבוקר חברים שהיו אמורים לעלות לארץ שמעו את הסיפור והחליטו לוותר. הנגב נהיה שטח הפקר. אם יהיה בישראל עונש מוות, הם יחשבו פעמיים אם לעשות בעיות'', אומר ליאוניד, החושש ליחשף בשמו המלא מחשש שייפגעו במשפחתו. ''צריך להתחיל לתת לאנשים בבאר שבע נשק, שיגנו על עצמם. לבדואים יש נשק חופשי, גם לנו מגיע ביטחון. אם הם יידעו שיש פה חוק ואנשים רשאים להגן על עצמם, יתחילו לפחד. היום הידיים של המשטרה כבולות, אבל מג''בניקים הם צעירים ולא עושים חשבון. או שיביאו שכירי חרב לבאר שבע''.

גם א', נהג מונית מבאר שבע, נתון בפחד מאז שאתמול, לא הרחק ממתחם ביג, אוים בסכין על ידי נהג שהשתולל עם רכבו וסיכן נהגים אחרים בכביש. ''לא האמנתי שקורה דבר כזה. הערתי לבן אדם שהוא מסכן את הנהגים והוא יצא מהאוטו ושלף מולי סכין. מה שהולך בבאר שבע ממש מפחיד ושלא יספרו לנו סיפורים. יש פה פרוטקשן, אבל קוראים לזה דמי שמירה. אנשים משלמים ל''שומרים'' שבין החבר'ה אנחנו קוראים להם ''חתולים שחורים'', חבר'ה מהפזורה ששולטים על פה השטח. כולם יודעים שיש פרוטקשן, אבל אנשים מעדיפים לשלם בשקט, כי ברגע שאתה מתלונן אתה והמשפחה שלך בסכנה. חייבים לטפל בזה. אנחנו מאבדים את העיר. אנחנו מאבדים את הנגב. אנשים חוששים להזדהות, כי יודעים שיגמרו לא טוב, אבל כל פעם זה נהיה יותר גרוע. אני עדיין מזועזע ממה שקורה. חברים לעבודה, נהגים מוניות, גם מפחדים. אנשים מפחדים לפתוח את הפה, כי עלולים להתנקם בהם, או הפושעים או הרשויות.אנשים פה נקמנים. אתה מדבר מילה על העיר ונוקמים בך. אבל אי אפשר להמשיך ככה''.

כביש 40 מוכר ככביש מסוכן, במגזר הבדואי כמויות גדולות של נשק בלתי חוקי ואמצעי לחימה

כביש 40 מוכר לנהגי הנגב כאחד הלא בטוחים במרחב. פעם אחר פעם מדווחים נהגים על ידוי אבנים, בעיקר בשעות הלילה. באשר לפשיעה בתוך באר שבע, המשטרה עורכת בימים אלה מבצע בשם ''חורף חם'', במסגרתו מתוגברים הסיורים והאכיפה ברחבי העיר וסביבותיה, בכל הקשור לעבירות בריונות כביש ופשיעה.

עם זאת, במגזר הבדואי, ביישובים המוכרים והבלתי מוכרים, ישנן כמויות גדולות של נשק ותחמושת, אמצעי לחימה וכלי רכב עם לוחיות מזוייפות, שלמרות מבצעים חוזרים של המשטרה להחרמת ציוד לחימה, ממשיכים לצוץ. בחלקם הגדול, כלי הנשק הם עניין של מסורת וכבוד, משמשים לירי בשמחות. רבים במגזר אפילו חשים נפגעים כשמעירים להם על כך. אלא שעם כל הסובלנות למסורות ותרבות, ירי לא מבוקר, מכלי נשק ללא רישיון, אסור על פי החוק הישראלי, כשכדור תועה שנורה במהלך אירוע משפחתי, יכול להרוג. 

בעיה אחרת היא שהנשק הבלתי חוקי צץ במהלך עימותים בין משפחות, כאשר לא אחת נהרגים בני משפחה כתוצאה מירי. בבאר שבע, בין היתר בקבוצת באר שבע ביחד בפייסבוק, הגדולה מסוגה מבחינת היקף חבריה בבאר שבע, מתריעים גולשים על אובדן הביטחון בבאר שבע ובנגב: אם זה פריצות לבתי עסק, מקרי שוד בתחנות דלק המתרחשים כמעט על בסיס ימי, עבריינות רכוש, סמים ולאחרונה, הפצת חומרים רעילים כמסווה של אלכוהול זול.


תגובות

End of content

No more pages to load