• 19 פברואר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מלחמה בדרום: התקבל המתווה המצרי להפסקת אש, חזרה לשגרה

אחרי 400 רקטות וכתישה ישראלית בעזה - שעתיים של שקט. כעס ביישובי העוטף על הסכמת ממשלת ישראל להפסקת אש

נפל רקטה סמוך ליישוב בעוטף עזה (צילום מתוך רשת טוויטר)

בשעה האחרונה מופצת ברשתות ידיעה, ללא אישור מאף אחד מהגורמים, על פיה ''הפלגים בעזה הסכימו לנצור את האש''. הידיעה פורסמה לראשונה על ידי ערוץ ''אל ראד''. על פי הדיווחים הירי אמור להיפסק ב-15:30,דבר שלא קרה. הירי המהרצועה נמשך, אך מהשעה 17:00 אין ירי לעבר יישובי העוטף. ארגוני הטרור ברצועה הודיעו כי ינצרו את האש, אם ישראל תחדל מתוקפנותה, כדבריהם.

על פי הידיעה, שמקורה בערוץ פלסטיני, שליח האו"ם למזרח התיכון ערך בשעות האחרונות שיחות עם בכירים בישראל ובזרוע הצבאית של חמאס. שני הצדדים השיבו לשליח מלאדנוב שאין להם עניין בהסלמה ובפתיחת מערכה גדולה שתוביל למלחמה כוללת. נעשים המאמצים להרגעת המצב. מעט אחרי השעה 16:00 הגיעה הכחשה מצד הפלגים בעזה. כעת מדברים על הסכמה של הפלגים בעזה, להפסקת אש - אחרי שירו למעלה מ-460 רקטות, במטח הכבד ביותר מאז ימי צוק איתן. 


עם זאת, לא חל שום שינוי לא ברמת הכוננות ולא בהוראות פיקוד העורף: למעשה, בישראל חוששים כי לקראת שעה זו חמאס יירה מטחים כבדים אל ישראל, על מנת לרשום מה שמבחינתו תהיה ''תמונת ניצחון'' - קרי, פגיעה קשה בעורף הישראלי. בדקות האחרונות דווח על פגיעה ישירה בממ''ד בבית ביישוב בעוטף עזה, כוחות נמצאים במקום. 

כמובן, שזה לא אומר שישראל הולכת לקראת הסכם ארוך טווח: חמאס ימשיך לקבל מזוודות כסף עם עשרות מיליוני דולרים. למעשה, הבוקר, כשחמאס יורה על יישובי הנגב ועוטף עזה, התאפשרה תנועת משאיות לעזה, שהעבירו הספקה. תוך יומיים, ירתה הזרוע הצבאית של החמאס כ-450 רקטות לשטח ישראל, היקף הירי הגדול ביותר מאז צוק איתן.

צה''ל, מצדו, הפציץ הפעם לא רק מתקנים צבאיים, כי אם בתי גם יוקרה של אנשי חמאס. 
​​​​​​​
100 ישראלים נפצעו, בהם פצועי קל ונפגעי הלם. אדם אחד נהרג מפגיעת רקטה בבית באשקלון, עובד בניין מהרשות הפלסטינית ששהה בישראל ברישיון. מערכת כיפת ברזל יירטה את מרבית הרקטות, אחרות נפלו בשטחים פתוחים ובמספר מקרים, היו פגיעות ישירות בבתים.

על פי משרד הבריאות הפלסטיני, בעזה נהרגו שישה אנשים. מאתמול, צה''ל תוקף מטרות טרור בעזה, כשעוצמת הפגיעה הולכת ומתגברת. צה''ל תוקף מתקנים צבאיים וכן, מתקני ממשל של חמאס, בהם תחנת הטלוויזיה, ערוץ אל-אקצה. בכל התקיפות, צה''ל מקפיד שלא לפגוע בבלתי מעורבים. הזרוע הצבאית של החמאס, מצידה, משגרת איומים להגדיל את טווח התקיפות לבאר שבע ואשדוד. נכון להיום, שלישי, הלימודים בטווח 40 קילומטרים מושבתים ובמקומות העבודה נרשמה התייצבות דלה. גם מרכזי הקניות בבאר שבע אינם הומים. בחלקם, החנויות נפתחו מאוחר יותר. בבאר שבע עוד יש תנועה דלה: ביישובי העוטף, בנתיבות ובאופקים, התושבים שוהים בקרבת המרחבים המוגנים. בעוטף עזה, מזה שמונה חודשים, סובלים התושבים מטרור הצתות, מחשש לחדירת מחבלים דרך הגדר ומנהרות טרור וגם מחדירה בפועל. הנזק הכלכלי אדיר. הנזק הכלכלי ליישובי הנגב יתברר ככל שיימשכו ימי הלחימה ולאחריהם, אם יהיה מנגנון פיצוי, הוא יינתן לאחר תהליך בירוקרטי מתיש.

מה קורה היום: מהבוקר נורו על ישראל 40 רקטות, רובם לעוטף עזה. צה''ל ממשיך להפציץ בעזה וגרום לנזק למתקנים. כמו שזה נראה כרגע, חמאס מתחיל למצמץ. הוא משגר איומים, בחלקם לוחמה פסיכולוגית, להפציץ את באר שבע ואשדוד - אם צה''ל לא יפסיק להפציץ מתקנים אסטרטגיים של הארגון. על פי דיווחים שונים, חמאס מנסה לנהל סוג של משא ומתן וישראל היא זו שהפעם החליטה לא להשיב, אלא לשגר מסר שאם הירי יימשך, התגובות הישראליות יעלו בעוצמתן. לא חמאס ולא ישראל רוצות במערכה נרחבת וחמאס יודע את ההשלכות של הגדלת רדיוס התקיפות.

ברגעים אלה, 13:00, מכונס הקבינט המדיני-ביטחוני, האמור לקבל החלטה לאן פני המערכה. צה''ל ערוך לכל תרחיש והזרים כוחות רבים לגבול הרצועה. על פי דיווחים שונים, בכיר חמאס בחו"ל עיזאת רישק מסר כי ארגונו מנהל מגעים דחופים עם מספר רב של מדינות על מנת להביא להפסקת אש. נכון לעכשיו, ישראל מתעלמת מהפניות אליה.

בשעה זו גם נפתחות הקלפיות ביישובים בנגב בהם נערך סיבוב שני. המועמדים מקווים שלמרות המצב, יגיעו מצביעים.

מנסים ליצור נוסחה מדורגת - ומשגרים איום: דובר הזרוע הצבאית של החמאס, אבו עובדייה, מזהיר הבוקר את ישראל כי אם תמשיך לתקוף בתים של בכירי החמאס, ירי הרקטות יורחב לבאר שבע ואשדוד. בציוץ הבוקר ברשת הטוויטר אומר כותב אבו עוביידה: ''מסר ההתנגדות .. הנהגת האויב תישא באחריות למה שקרה באשקלון, זו אזהרה שהשלב הבא לא תוכלו לסבול אותו במקרה של המשך תוקפנות האויב. השלב הבא הוא מכות שלא ידעתם קודם''.

עוד מאיימים בזרוע הצבאית של החמאס: ''מיליון ישראלים יהיו במקלטים'', רמז ליכולות שלהם להגיע לטווחים ארוכים, כפי שזה קרה בצוק איתן. 

צה''ל מזרים כוחות חי''ר ושיריון לגבול הרצועה. בצה''ל ערוכים לכל אפשרות, לרבות כניסה קרקעית. עם זאת, כרגע אין החלטה כזו. במערכת הביטחון שוקלים מספר תרחישים, בעקבות הירי המסיבי לעבר ישראל - למעלה מ-350 רקטות אתמול. במהלך הלילה המשיך צה''ל לתקוף יעדי טרור ברצועה. אתמול הופצצו בניין הטלוויזיה של חמאס ומטה המודיעין של התנועה.

תגובות

End of content

No more pages to load