• 03 אוגוסט 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מחדל אבטחה בצאלים: בדואים על ג'יפים גונבים חופשי מתוך הבסיס

חיילי מילואים מתריעים כבר תקופה ארוכה אודות מחדל אבטחה חמור בבסיס צאלים. בחמישי האחרון זה קרה שוב: גנבים על ג'יפים פרצו לכלי רכב וטנקים וגנבו מכל הבא ליד

כינוס חיילים וג'יפ גנבים (מסומן בחיץ). צוחקים למג''ד בפנים (צילום: יוגב כהן)

ההפקרות בנגב חוגגת, גם בבסיסי צה''ל. גנבים מהפזורה הבדואית מגיעים רכובים על ג'יפים, נכנסים לבסיס באין מפריע, גונבים ציוד, עולים על טנקים, צוחקים לקצינים הבכירים בפנים ועל פי עדויות חיילים, גם גונבים תחמושת וציוד צבאי. הם גונבים גם רכוש פרטי של חיילי מילואים: תעודות,כסף, טלפונים ניידים, ציוד מתוך המכוניות, פורצים למכוניות פרטיות, גורמים נזק וגונבים. 

כבר כמה שנים החיילים מתריעים בפני הפיקוד הבכיר בצה''ל וכבר שנים שהתופעה נמשכת. הגנבים אפילו מגיעים לבושים על מדים, בג'יפים ולאחרונה, בעוד שמפקד גדוד המילואים נשא דיברי סיכום, הם נסעו לידו תוך שהם מרימים לאוויר ענני אבק והמשיכו לגנוב. 

''מה חדש? אנחנו מתריעים שנים על המחדל הזה. כמו שגונבים ציוד אישי ומתכות, מחר יכולים לגנוב נשק, תחמושת וגם לפגוע בחיילים פגיעה פיזית. במדינה מתוקנת, פשוט יורים במי שחודר לבסיס צבאי. פה גונבים לנו מול העיניים ולנו אסור לפתוח את הפה. פעם אחת ישנו בתוך הטנק. גנבים נכנסו בפנים. אנחנו שומעים את הרעש של הג'יפונים שלהם ומתחיל לחשוש, כי אנחנו יודעים שזה נגמר בגניבה או נזק''.

רכב של חייל מילואים שנפרץ (צילום: מתוך פייסבוק)

אל העדות שפורסמה ברשתות החברתיות, על המקרה האחרון, שזכתה לאלפי שיתופים, מצטרפים סיפורים דומים, של חיילים ששרתו במילואים בצאלים לאחרונה. פילו קמו קבוצת פייסבוק וקבוצת וואצאפ של חיילי מילואים. הצבא עומד חסר אונים אל מול מכת הגניבות והחשש של חיילי המילואים.

גונבים לאור היום - ואין תגובה (צילום: מתוך העמוד של ''די להפקרות בצאלים)
עדותו של חייל: ''זה מדכא, פוגע באימונים ובמורל''

''היו גם רגעים במהלך אימון המילואים שהתביישתי. כשגדוד שלם של מילואימניקים חמושים קם בבוקר בחרדה ששדדו אותו במהלך הלילה, למרות תגבור לא פרופורציונלי בעליל של שומרים, התחושה רעה מאוד. ושלא תתבלבלו - שדדו. "רק" ציוד אישי. לא פעם - פעמיים'', כתב אריק גרינשטיין בפוסט שזכה לצפיות רבות.

''הם יודעים שמותר לירות רק אם הם גונבים "ציוד מסכן חיים", אז הם מגלחים תיקים אישיים, ארנקים, טלפונים, מפתחות של מכוניות. הם מטפסים על טנקים שישנים עליהם חיילים, בלי שום מורא ופחד ולמה שיפחדו אם הם יודעים שאי אפשר לעשות להם שום דבר?''.

הגנבים לוקחים מה שבא להם, גם מתוך טנקים (צילום: אריק גרינשטיין - פייסבוק)

''בחיי שאם היה מגיע סיור רכוב של חיזבאללה הוא היה מעורר פחות פרנויה מהרעש של הטרקטורונים של הגנבים, ודי ברור למה - מול חיזבאללה אנחנו לא חסרי אונים. מול גנבים פשוטים כן. נשמע לכם אבסורדי? אתם צודקים. כל מי שחוזר מצאלים יש לו סיפור או שניים כאלו''.
 
הגנבים לא חוששים להיכנס לשטח אש ולגנוב מכל הבא ליד
​​​​​​​

''בושה וחרפה שלמרות כל הדיונים והישיבות שנערכו בעניין בעקבות המחאה שלנו, עדיין טובי המוחות לא הצליחו למצוא פיתרון לבעיה. ידענו שלא פשוט לטלטל שלוש מערכות כבדות ומסורבלות - צה''ל, משטרה, פרקליטות - אבל המצב הזה פשוט מביש ובלתי נסבל. זה מדכא, זה פוגע באימונים ובמורל''.

מדובר צה''ל נמסר בתגובה: ''הנושא מוכר ומטופל על ידי הגורמים הרלוונטיים ובשנה האחרונה חלה ירידה משמעותית באירועי גניבה במרחב צאלים. כחלק מהמאמץ למיגור התופעה, ישנו עיסוק משמעותי בנושא בכל רמות הפיקוד בצה״ל על ידי הקצאת משאבים לצורך שינוי משמעותי בתשתיות ההגנה בבסיס, במרחבים הסמוכים לו ובחניונים (כגון בניית מחסומים בבסיס).  כמו כן, חודדו הוראות האבטחה במרחב הבסיס''.

תגובות

End of content

No more pages to load