• 31 מאי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

גם ה-OECD מוציא כרטיס אדום לדרום

הפערים הבלתי נסבלים בין דרום ומרכז באים לידי ביטוי בכל התחומים: בבריאות, בסביבה, במעורבות אזרחית, בהכנסה, הדרום מדורג בתחתית. ההפתעה: יש עיר באירופה מפורסמת עם נתונים דומים

מגדלים מול שיכונים. הפערים החברתיים הבלתי נסבלים (צילומים: דני בלר)

הדרום נמצא בתחתית הדירוג בתחומי סביבה, מעורבות אזרחית ובריאות. גם בתחומים אחרים הוא לא מקבל ציונים גבוהים - כך עולה מדוח ארגון ה-OECD, שדבק את הפערים בישראל. הדוח גם מביא איזורים בעלי מאפיינים זהים בעולם וכאן הממצאים מפתיעים. אז לפני שאתן יושבים לקרוא את הכתבה, תכינו לכם קפה טוב ופרגנו לעצמכם פרוסת שטרודל. יש מי שיעדיפו מיץ חמוציות, אבל כדאי לקרוא.

ישראל חברה בארגון ה-OECD, הארגון לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי, ו מסגרת המאגדת שלושים וארבע מדינות דמוקרטיות המנהלות כלכלות שוק חופשי. ישראל התקבלה למועדון הסגור הזה אחרי מאמצים רבים ונתונה, כמו שאר המדינות החברות, לבחינה מתמדת באשר לביצועים שלה. מטרת הביקורת היא לשפר. הארגון בודק את המצב לא רק ברמת המדינה, אלא גם ברמת המחוז. ישראל, בבדיקת הארגון, מחולקת לשישה מחוזות, שמחוז הדרום הוא אחד מהם. האחרים הם תל אביב, מרכז, ירושלים, חיפה וצפון. הפערים בין דרום למרכז ותל אביב גדולים מאוד, מקוממים ובעיקר: מדאיגים.

''גיליון הציונים'' של הדרום על פי בדיקת ה-OECD (וידאו, מקור: OECD, עריכה: דני בלר)
​​​​​​​
​​​​​​​


סביבה: מחוז הדרום נמצא בתחתית הדירוג הישראלי. הדרום מקבל חצי נקודה מתוך עשר. הציון מבוסס על היקף זיהום האוויר, (חלקיקים נשימים). אלה הם חלקיקים זעירים של חומר מוצק או נוזלי המרחפים בגז ומהווים את אחד מסוגי זיהום אוויר הנפוצים והמסוכנים ביותר. חלקיקים קטנים במיוחד (חלקיקים עדינים) נחשבים לסיכון בריאותי משמעותי אשר גורמים לשורת מחלות ריאה, לב וסרטן. מבחינת זיהום אוויר, הדרום התחתית הדירוג של ה-OECD.

בריאות: הדרום נמצא בתחתית הדירוג בארץף מקבל ציון של 6.9 מתוך 10. הדירוג בודק תוחלת חיים ואחוזי תמותה. תוחלת החיים בדרום עומדת על 81 שנים והתמותה - על 7.6 מקרים ל-1000 תושבים. היכן המצב הטוב יותר בישראל? במחוז המרכז. במרכז תוחלת החיים עומדת על 83.6.

מעורבות אזרחית: גם כאן הדרום בתחתית הרשימה בהשוואה לשער האיזורית. המדד שנבדק הוא אחוזי ההצבעה בבחירות. בדרום האחוז הנמוך ביותר, 63.6 אחוזים בבחירות האחרונות לכנסת בממוצע מחוזי. המעורבות האזרחית ביותר נרשמה במחוז המרכז, שם אחוז ההצבעה עומד על 72.5 בממוצע. 

הכנסה: גם כאן, על פי הדוח, הדרום נמצא בתחתית הטבלה ובמקבל ציון נמוך של 1.5 מתוך 10. המדד בודק את ההכנסה הפנויה - כמה כסף נשאר לכם בסוף החודש. על פי בדיקת אתר ALLJOBS, השכר בדרום באמת נמוך בהשוואה למרכז. איפה המצב הכי טוב? בתל אביב. על פי הבדיקה, ההכנסה הפנויה לשנה בדרום היא מעט יותר מ-8,000 דולרים. בתל אביב, ההכנסה הפנויה היא פי 2. 

דיור: גם בתחום הזה הדרום מקבל ציון נמוך ביותר, של 1.1 מתוך 10. המדד בודק את מספר החדרים לתושב. בדרום הנתון הוא 1.1 חדרים לכל תושב. תל אביב, למרבה ההפתעה, הינה המקום בו המצב הטוב ביותר, עם 1.3 חדרים לתושב. 

תעסוקה: אחוזי האבטלה (5.7 בממוצע) והיקף המועסקים מכלל האוכלוסיה (68.7 אחוזים בממוצע) מציבים את הדרום במקום הרביעי בארץ. רק בצפון ובירושלים המצב גרוע יותר. המצב הכי טוב מבחינת תעסוקה הוא במרכז הארץ.

עם זאת, רוב תושבי הדרום מרוצים ממצבם, כפי שעולה מהבדיקה. הנתון מבוסס על הערכה עצמית של הנסקרים. רק התל אביביים יותר מרוצים מהדרומיים. הדרומיים אפילו מרוצים מאוד במושגי כלל חברי הארגון ה-OECD. 

ואיזה איזור דומה הכי הרבה לדרום? למרבה ההפתעה, תושבי וינה שבאוסטריה זכו במדדים דומים. אתם בהחלט יכולים לפרגן לעצמכם פרוסת שטרודל. זה ימתיק לכם את הפערים הקשים, הבלתי נסבלים, בין מרכז ודרום בישראל.


[removed][removed][removed][removed][removed][removed]

תגובות

End of content

No more pages to load