• 28 מאי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

היום לפני 70 שנה: צה''ל נכנס לב''ש, כובש אותה מידי המצרים

צה''ל רצה לכבוש את עזה ובסוף, מקוצר זמן, כבש את ב''ש: ב-21 באוקטובר, היום לפני 70 שנה, התחולל הקרב במהלכו צה''ל כובש את העיר מידי כוח של האחים המוסלמים

כוח צה''ל פורץ לבאר שבע (צילום: הוגו מנדלסון, הוסאף התצלומים הלאומי / נחלת הכלל)

היום לפני 70 שנה בדיוק: צה''ל נכנס לבאר שבע, במה שהיה שלבי הסיום של מבצע יואב. העיר הייתה בשליטת כוח מצרי של האחים המוסלמים ומפקד העיר לא ידע בכלל על התקיפה האפשרית. מעט יותר מ-40 שנה אחרי שנוסדה על ידי התורכים, כשלושה עשורים אחרי שנכבשה על ידי הבריטים, בקרב הפרשים האחרון בהסטוריה, באר שבע פותחת בקרב את הפרק שיוביל אותה להפוך, ברבות הימים, לבירת הנגב. 

בתוכנית החלוקה באר שבע בכלל הייתה בשטח המדינה הפלסטינית המיועדת ולא בשטח מדינת ישראל. כך קרה, שעם יציאת כוחות המנדט הבריטי משטחי ארץ ישראל בחודש מאי 1948, נכנסו לבאר שבע כוחות צבא מצרים.

כיבוש העיר באר שבע. ראיונות וקטעי ארכיון (צילום: סרטי ברן)

כיבוש באר שבע מידי המצרים הפך אפשרי בשלבי הסיום של מבצע יואב.  ב-20 באוקטובר 1948 צה''ל פתח את הדרך לנגב. למרות שההכנות לכיבוש העיר נערכו כבר בשלבים מוקדמים של המבצע, יגאל אלון, מפקד חזית הדרום, העדיף תחילה לתקוף את עזה, שכן קבע כיעד את מיטוט הצבא המצרי. כיבוש עזה, לשיטתו, יערער את מצבו של הכוח המצרי העיקרי שבמישור החוף.

ב-19 באוקטובר מחליטה מועצת הביטחון על הפסקת אש. ממשלת ישראל החליטה להשהות את תשובתה, כדי לתת לכוחות עוד כמה ימי לחימה.  לכולם היה ברור שהזמן קצוב. היות וכיבוש עזה בזמן שנותר הפך כמעט בלתי אפשרי, נפלה ההחלטה לפנות לבאר שבע.

במהלך מבצע 'יואב', וכן כהכנה לקראת מבצע משה, הופצצה העיר על ידי חיל האוויר הישראלי. כמחצית מתוך כ-4,000 תושבי העיר, עזבו אותה עד פתיחת המבצע. המבצע תוכנן כהתקפת לילה ונועד להתחיל בחצות הלילה שבין ה-20 ל-21 באוקטובר. עיכובים בתנועתו של גדוד 9 הביאו לדחייתו בארבע שעות, כך שכמעט כל המבצע נערך באור יום, היום לפני 70 שנה.

מהירות הביצוע הייתה מרכיב חשוב בתוכנית ההתקפה. המהירות נועדה להשיג הפתעה ועל כל פנים, על מנת שלמצרים לא יוותר זמן למשלוח תגבורות או להיערך כהלכה. כל זאת מעבר לגורם שעון החול המדיני לקראת הפסקת אש, שאף הוא הכתיב מהירות. ואכן, לאחר זמן נודע כי המפקד המצרי של העיר לא קיבל התרעה על ההתקפה המיועדת.

צה''ל ערך מבצע הטעייה: על פי התוכנית, ההתקפה אמורה הייתה להתבצע מצפון, שם הייתה ממוקמת שכונה אשר הייתה  מחוץ למערכת ההגנה של העיר. משכונה זו הובילה דרך אל העיר פנימה. שני היעדים העיקריים בתוך העיר היו תחנת הרכבת ותחנת המשטרה, והם נותרו לשלב הבא. כוחות חסימה הוצבו בדרכים המובילות לבאר שבע, וזאת על מנת למנוע את תגבור הכוחות המגינים על העיר. כן תוכנן פיצוץ גשר על הכביש הראשי לחברון. לשם הטעייה, הוטל על כוחות אחרים לתמרן ולבצע ירי מדרום לעיר, וזאת לצורך מצג שווא של התקפה מכיוון זה.

חיילי צה''ל בבאר שבע, ליד ביה''ס לילדי הבדואים, כיום פארק קרסו למד''ע (צילום: הוגו מנדלסון / נחלת הכלל)​​​​​​​

ההתקפה על באר שבע בוצעה על ידי כוחות גדוד 9 והגדוד השביעי של חטיבת הנגב, יחד עם גדוד 82 (ללא הטנקים, שניזוקו או אבדו, בקרב על עיראק אל-מנשייה), וגדוד 88 (משוריינים נושאי תותחים ומרגמות כבדות), שני האחרונים של חטיבה 8.

מן הצד המצרי, העיר הוגנה על ידי כוח בסדר גודל גדודי והייתה מגודרת עם עמדות מבוצרות, תעלות ומיקוש נ"ט. כן השתתפו בכוח המגן על העיר כ-200 מתנדבים בלתי סדירים. לרשות מגיני העיר עמדו, כנשק מסייע, מספר משוריינים, תותחי שדה, תותחי נ"ט ומקלעים כבדים ובינוניים.

בשעה 3:45 פתחו התותחים והמרגמות באש ארטילרית מעמדות הממוקמות ממערב לעיר, ובמקביל, פעל כוח הסחה, שתי מחלקות, זחל"מים ומשוריינים, של גדוד 9, בפעילות מדרום לעיר. כן פוצץ גשר בכביש באר שבע-חברון. הגדוד התשיעי עקף ממזרח את חלקה הצפוני של העיר, שמחוץ לתחומה המבוצר, הגיע אל המקום בו הדרך מצפון חוצה את קו הביצורים המצרי, ואבטח אותו. הקומנדו הצרפתי, אשר פעל במסגרת הגדוד, חדר אל העיר סמוך למעבר המאובטח האמור, וכבש את מוצב בית הקברות, הממוקם בצפון העיר, בתוך התחום המבוצר, ומשם חדר אל השטח הבנוי של העיר. הכוחות התקדמו בחלקה הצפוני של העיר, עד שהגיעו תוך כשעתיים אל הכביש הראשי החוצה אותה. עם בוקר, ב-21 באוקטובר 1948, תחת הרושם כי הגנת העיר מתפוררת, תקף כוח הזחל"מים מגדוד 82, אשר יצא מצפון העיר, את תחנת הרכבת. ארבעה זחל"מים עלו על מוקשים, והכוח נסוג. נסיגתו העלתה חשש במפקדת המבצע, כי הכוחות שחדרו לעיר יימצאו בנחיתות באור יום. לפיכך, כוח מן הגדוד השביעי, יחד עם פלגת שיריוניות מגדוד 88, תקף שנית את תחנת הרכבת, וזו הפעם כבש אותה, והמשיך והתקדם לבניין המשטרה, אשר היה מעוז ההתנגדות העיקרי שנותר. בשעה 9:45, לאחר שנורו עליו מספר פגזים, נכנע הכוח המצרי שהגן על בניין המשטרה. כיבוש המשטרה בישר את כיבוש העיר באר שבע כולה.

גדוד 9 ניסה בהמשך אותו יום להתקדם ולכבוש את המחנה הבריטי לשעבר קמפ אל שריף (כיום מול השער של עיר הבה"דים), ונהדף.


[removed][removed][removed][removed][removed][removed]

[removed][removed][removed][removed][removed][removed][removed][removed][removed][removed]

תגובות

End of content

No more pages to load