• 03 יוני 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מסריח לכם? משאיות פירטיות מכל הארץ משליכות אשפה בסביבות ב''ש

בגלל אכיפה נמוכה: משאיות מכל הארץ הפכו את סביבת באר שבע לאתר השלכת פסולת פירטי - ובבירת הנגב הסירחון חוגג. במהלך חול המועד נערכה ישיבת חירום בעיריית ב''ש

פסולת המושלכת בנגב (צילום: עבד אבו-אלקיען, יערן קק''ל)

כשאין אכיפה, הנגב הופך לפח הזבל של המדינה: אחרי שתושבים בכל שכונות העיר התלוננו על ריחות רעים, ריח שריפה שגרם לצריבה באף וריחות אשפה, בעיקר בשעות הלילה, נערכה השבוע ישיבת חירום בעיריית באר שבע, בהשתתפות בכירים.

במהלך הימים האחרונים של חול המועד, פעלו צוותים של המשרד להגנת הסביבה ושל האגף לאיכות הסביבה בעיריית באר-שבע, לאיתור מקורות הריח (בשטחים וביערות שמחוץ לעיר) ומיד הוגשה תלונה למשטרת ישראל. אתמול, חמישי, נערך דיון חירום במשרדו של ראש עיריית באר שבע בהשתתפות נציגי המועצה האזורית בני שמעון, משטרת ישראל, המשרד להגנת הסביבה וגורמי המקצוע בעיריית באר-שבע.

''נחשפנו לתופעה כלל ארצית בהיקפים נרחבים, שבמרכזה משאיות מלאות אשפה, שמגיעות מהצפון ומהמרכז, שאמורות על פי החוק להטמין את הפסולת באתרים מוסדרים (בתשלום) משליכות את האשפה באופן פיראטי (ביערות, בנחלים ובשטחים פתוחים) בניגוד מוחלט לחוק וכדי להעלים ראיות הן שורפות אותה. הסתבר לנו, במהלך הדיון, שהתופעה מוכרת ופוגעת גם באזורים אחרים ברחבי המדינה (בצפון ובמרכז הארץ)'', אומר ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ'.

הישיבה בלשכת ראש העירייה, אתמול, חמישי (צילום: פייסבוק)​​​​​​​

לדעתו ''הסיבה להתגברות התופעה בימים האחרונים, נובעת ככל הנראה מצמצום משמעותי של גורמי האכיפה הממשלתיים בימי החג וחול המועד. בסיכום הדיון הוחלט לפעול מיידית במישור הפלילי והאזרחי ומשטרת ישראל במרחב הנגב הקצתה כוח משימה מיוחד, לתפיסתם של העבריינים, שיורכב מכוחות משטרה ומג"ב, בסיוע של המשטרה הירוקה. מיד לאחר החג יתקיים דיון בשולחן עגול עם כל הגורמים, הגופים ומשרדי הממשלה הנוגעים בדבר, מתוך מטרה לטפל בסוגייה ולמגר אותה מן היסוד. ההתמודדות עם התופעה העבריינית דורשת נחישות מצד כל הגורמים ואורך רוח''.

הפסולת הפירטית חוגגת בבאר שבע כבר זמן רב

כבר בחודש פברואר השנה חשפנו בלעדית, בברנז'ה NEWS, את קיומו של מפגע תברואתי כזה בתוך העיר באר שבע, במה שפעם היה שכונת הקראוונים של נחל בקע, נזנח למעלה מ-23 שנה והפך לאתר פסולת פירטי, בה מושלכים ללא בקרה חומרים כימיים שפגעו בקרקע, פסולת בניין, אסבסט, פסולת אורגנית בלתי מזוהה, פגרי בעלי חיים, ביוב הזורם חופשי, שמן ודלקים ממוסכים, ציוד צבאי ועוד. באיזורים מסויימים, הצנחה נוראית וכל זאת בסמיכות לוילות של נווה נוי ונחל בקע.

לוחות אסבסט בנחל בקע, שהפך לאתר פסולת פירטית (צילום: דני בלר)

כימיקלים שהושלכו בנחל בקע (צילום: דני בלר)

כמו כן, התריע קק''ל כבר בחודש אוגוסט כי כ-160 טון זבל הושלכו ביער יתיר -  בשבוע אחד. אנשי השטח של קק"ל ערכו בדיקה ביער בעקבות תלונות. במהלך אוגוסט לבדו חלה עלייה משמעותית של השלכת פסולת ביתית ביער על ידי נהגי משאיות זבל, בעיקר ממרכז הארץ, המגיעים באישון לילה ומזהמים את היער ואתרי התיירות בנגב. 

תגובות

End of content

No more pages to load