• 26 אוגוסט 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הלם בסורוקה: מה גרם להתאבדות שני רופאים תוך חודשיים?

בפעם השניה תוך חודשיים רופא בכיר בסורוקה שם קץ לחייו. הבוקר הותר לפרסום כי ד''ר אבי שמעוני נמצא בקרבת ביתו, ירוי בראשו. רק לפני חודשיים היה זה ד''ר אלכס ברזבוסקי, ששם קץ לחייו

ד''ר אבי שמעוני ז''ל. מקרה התאבדות שני תוך חודשיים

עובדים בבית החולים סורוקה אחוזי הלם מאז אתמול בשעות הערב עת נודע להם ד''ר אבי שמעוני, קרדיולוג בכיר, מנהל יחידת לב בסורוקה, נמצא בביתו, ללא רוח חיים, כשהוא ירוי בראשו. עובדים במוסד מספרים כי פגשו בו יממה לפני מותו, וכלל לא שיערו כי הוא עומד להתאבד. לדבריהם, לא הראה סימני מצוקה.

חברים לעבודה מספרים שאתמול הודיע ד"ר שמעוני כי יאחר בגלל שעליו לערוך סידורים בבאר שבע. רעייתו שבה לביתם, במושב קלחים בנגב, והבחינה כי רכבו עדיין בחנייה. האישה חששה לגורלו מיהרה לההזעיק את המשטרה. ביחד עם שכנים ומכרים, הכוחות פתחו בסריקות בסביבת הבית. גופתו נמצאה בשדה הסמוך ליישוב קלחים, שם התגורר, עם סימני ירי בראשו ומכתב התאבדות לצדו.

סימני שאלה רבים סביב התאבדות הרופא

הסיבה להתאבדותו עדיין אינה ברורה, אך מכתב שהותיר אחרי עשוי להבהיר את צעדו הקיצוני. לדברי עובדים, ייתכן כי אין להתאבדות קשר לעבודתו בבית החולים. ''ידענו שקרה משהו נורא. הידיעה על מותו של ד''ר שמעוני הופצה בוואצאפ והתחילו לרוץ שמועות שונות, מאוד חששנו שהמשפחה תשמע לפני שהיא מקבלת הודעה רשמית, אבל כלי תקשורת מסוימיים העלו את הפרטים עוד לפני שכל בני המשפחה קיבלו את הבשורה ואי אפשר היה לעצור את הידיעה. בלילה כולם ידעו. עברנו שעות קשות. אנחנו בהלם, לא יודעים מה לחשוב. האווירה בבית החולים קשה, אנחנו מוכי צער. גם מי שלא הכיר אותו אישית אינו יכול להתעלם מהעבודה שתוך חודשיים התאבדו פה שני רופאים. זה אסון נוראי והלב שלנו עם המשפחות''.

מקרה אובדני שני של איש צוות תוך חודשיים

זהו, כאמור, מקרה ההתאבדות השני תוך זמן, של איש צוות בסורוקה. ב-4 ביולי מנהל מחלקת כירורגיה פלסטית בסורוקה, ד"ר אלכס ברזובסקי, התאבד בתלייה ברחבה שלפני חדרי הניתוח במחלקה. הוא הותיר אחריו מכתב התאבדות בו הטיח האשמות כלפי ההתסדרות הרפואית ובית החולים סורוקה.

בית החולים סורוקה הוא בית החולים היחידי בנגב הצוותים בו עובדים בלחץ רב. למערכת בנרז'ה NEWS מגיעות לא אחת עדויות על לחץ במחלקות, בין אם זו מחלקת היולדות ובין אם זה חדרי המיון. הצוותים צריכים לתת מענה לפעמים בתנאים של לחץ נוראי ומקרים של אלימות מטופלים ומשפחותיהם אינם נדירים. מול כל אלה, רופאים, אחיות, כוחות עזר וסטודנטים לרפואה וסיעוד צריכים לתת מענה מהיר ומקצועי. בניית בית חולים שני בנגב עדיין אינה נראית באופק. גם אם התקציבים יאושרו מחר בבוקר, עדיין מדובר בתהליך ארוך שנים, באיזור בו האוכלוסיה גדלה כל העת. איכות הטיפול הרפואי בבאר שבע הינה אחד החסמים המונעים מאנשי יחידות העילית של צה''ל לעבור להתגורר בבאר שבע, כפי שהדבר בא לידי ביטוי במחקר שהוצג בכנס שנערך במכון מנדל למנהיגות.

אובדנות - נושא רגיש בחברה הישראלית

ככלל, מקרים אבדניים מדווחים בתקשורת בזהירות רבה והנושא נשחב רגיש מאוד. עם זאת, חובה לשים לב לסימני מצוקה וגם לא להסס לפנות, במקרה הצורך, לעזרה מקצועית. בישראל פועלים גופים ועמותות סיוע, המאפשרים גם פניה טלפונית אנונימית.

במצבי מצוקה נפשיים ניתן להתקשר לאחר מהמקודים הבאים:
ער"ן - עזרה ראשונה נפשית, במספר 1201.
אתר עמותת סהר - סיוע והקשבה ברשת.
עמותת "בשביל החיים", אשר מפעילה קו סיוע למשפחות שיקיריהן התאבדו, בטלפון: 03-9640222, או באתר העמותה.
​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load