• 15 אפריל 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ירידה במכירת הדירות בבאר שבע, אבל הדרך לדיור בר השגה עוד ארוכה

נתוני הכלכלן הראשי במשרד האוצר מצביעים על ירידה חדה של כ-15 אחוזים במכירת הדירות בב''ש, אינם מנחמים את הזוגות הצעירים בעיר, עבורם עלויות רכישת הדירה עדיין מטורפות

נדל''ן בבאר שבע. ירידה בעסקאות (צילום: דני בלר)

קונים פחות דירות בבאר שבע, אך המחירים לא יורדים. לקונים הלא ספקולנטים פשוט אין כסף. הבנקים הקשיחו מאוד את הקריטריונים למתן משכנתאות והלוואות ורבים נאלצים לשכור דירות בעל כורחם.

על פי סקירת הכלכלן הראשי במשרד אוצר, הרבעון השני של 2018 היה עגום: הנתונים מראים על ההיקף הנמוך ביותר של עסקאות רכישת דירה בשוק החופשי, מאז ימי המחאה החברתית, ב-2011. 

ברבעון השני של 2018 נמכרו באיזור באר שבע 2,847 דירות. בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה, מדובר בירידה תלולה של 14 אחוזים. בהשוואה לרבעון הראשון של 2018, הנתון עגום עוד יותר: ירידה של 15.9 אחוזים. 

עם זאת, הירידות במחירים מינוריות. מי שיש לו נדל''ן ביד לא ממהר להפטר ממנו או להוריד מחירים. מנסים לסחוב עוד קצת, עד שיימצא הקונה הלחוץ מספיק על דירה חדשה.  בבאר שבע, ברבעון השני של 2018 נרשמה ירידה של 3% בלבד במכירות דירות יד שנייה, אך במכירות המשקיעים נרשמה ירידה של 25%.

היום כבר לא משקיעים כל כך בנדל''ן בבאר שבע וזה חלק ממגמה כלל ארצית. הצעדים של שר האוצר, תוכנית המחיר למתשכן והעובדה שדירות בשכונות ישנות ומוזחנות כבר לא תרנגולת שמטילה ביצי זהב, מבריחים את המשקיעים. הירידה ברכישות משקיעים בבאר שבע גדולה: ברבעון השני רכשו המשקיעים בבאר שבע 418 דירות בלבד. זוהי ירידה של 19.3 אחוזים לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה וירידה של 16.6 אחוים לעומת הרבעון הראשון.

דירות רפאים?

אברהם גר בבניין חדש יחסית ושם לב שבקומה שלו שקט מדי: ''עם הבלאגן של מעבר דירה, אתה רק רוצה לסיים את הדברים לפני החגים ולפני שהילדים מתחילים את שנת הלימודים. בשעה טובה, נכנסנו לדירה, בבניין קומות חדש יחסית. רק אחרי שבוע, שמתי לב שיותר מדי שקט והוועד סיפר לי שבקומה שלי לא גר אף אחד. הפליא אותי שאין לחץ במעליות בבוקר, אני מקווה שזה ישתפר בעתיד ושיהיו לנו שכנים, אבל קשה. אישתי יודעת כמה התאמצנו בשביל הדירה הזו ויש לנו עוד 20 שנה להתאמץ''. סביר, כי הדירות האחרות לא יישארו ריקות, אך ההתלהבות מאוד פחתה. אין קדחת נדל''ן בבאר שבע.

בשכונות הותיקות, יודעים לספר לנו כי יש דירות, באיזור האוניברסיטה, שנותרו ריקות. הבעלים משלמים ארנונה ואת שאר החשבונות, בתקווה לצוד שוכר. אבל בבאר שבע יותר קשה לדרוש מחירים גבוהים. גם המחיר למשתכן, הנראה מפתה במבט ראשון, אינו מחיר מציאה עבור הזוגות הצעירים: להלוואה ולמשכנתא יש ריבית יחסית גבוהה. יש אגרות שונות וגם יש צורך לבצע מקצה שיפורים בדירות לכשיימסרו. בינתיים, עד שהדירות בשכונות החדשות של באר שבע יקומו, ממשיכים לשלם שכר דירה. זו הסיבה למימושים הנמוכים של הזכאים. 

הבעיה הייתה ונותרה כלכלית: כל עוד בבאר שבע השכר ימשיך להיות נמוך בהשוואה למשולם במרכז הארץ, כפי שמוכיחה בדיקה שערכה לא מכבר אתר ALLJOBS, זוגות צעירים יתקשו לגייס את ההון הראשוני לקורת הגג. רק סיוע או החלת חוקי הנגב גם על באר שבע אולי ישפרו במקצת את המצב בבירת ההזדמנויות. 


תגובות

End of content

No more pages to load