• 23 אוגוסט 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ערב ראש השנה בב''ש: ''עצוב שהאזרחים מחליפים את מחלקות הרווחה"

יומיים לפני ראש השנה הושלם מבצע חלוקת המזון למשפחות מעוטות היכולת הרבות בב''ש. מתנדבים - באר שבעים עם לב רחב, עבדו יומם ולילה כדי שלא תשאר ולו משפחה אחת שלא תעשה חג כהלכתו

שלא תישאר משפחה אחת אפילו משפחה אחת שלא יכולה לקיים את החג (צילום: באדיבות ציפורה חלפון)

עושים מכל הלב במקום שהממסד לא עושה: מדי שנה, לאורך כל השנה ובמיוחד לקראת החגים. על בדיקות של עמותות סיוע, בהן חסדי נעמי, מספר המשפחות הנזקקות ביישבובי הפריפריה הולך ועולה. בדרום, למשל, על פי מדגם של מכון זיטה-טולס, ההוצאה הנמוכה ביותר בסל לחג: מעט יותר מ-1,000 שקלים. למרות שרשתות השיווק ערכו מבצעים אגרסיביים, מכת ההתייקרויות של הירקות והפירות גרמה למשפחות רבות לצמצם את הקניות חג. 

יוצא שגם מי שעובד מתקשה להעמיד שולחן חג: בבאר שבע שכירים רבים אינם מגיעים לשכר מינימום ואחרים, קורסים תחת נטל המסים ועלויות הדיור - שכירות או משכנתא.

לפני החג, עסקו באר שבעים רבים וטובים באיסוף של תרומות מזון. ''הצוות המנצח'' עוסק בעשייה למען הקהילה כל השנה, אך הימים בהם הצוות מרגיש את הקשוי במיוחד, הם הימים שלפני החגים. פונים לאנשי הצוות, בהם נלי עיאש, דגנית דהן, אלינור רווח אזולאי, דוד צוררו, איתמר מלכה, טניה כצמן, אורטל בינשתי, גיא רווח, יגאל עיאש, בפניות קורעות לב ולרוב, כאפשרות אחרונה, אחרי ששאר הדלתות נטרקו. לפני ראש השנה הצוות עסק, יום ולילה, באיסוף תרומות מזון, אותם ריכז בביתה של נלי. 

כולם מתנדבים למען המשפחות (צילום: צוות מנצח)

 הצוות יחד לא רק בראש השנה, אלא לאורך כל השנה, ימים, לילות ובכל רגע שצריך אותם. ''אנחנו עייפים, אך מאוד מרוצים: הצלחנו לאסוף, לארוז ולחלק את המנות לחג, לאותן משפחות יקרות שזקוקות להן'', אומרת אלינור. נלי עיאש: ''הייתי בחופשה, אבל הטלפונים לא הפסיקו לרגע, כי לא הרתי לעצמי לנוח עד שהייתי בטוחה שהכל מוכן''.  אתמול, חמישי, נלי הפקיעה את הרחבה שלפני ביתה וכמדי שנה, סייעו בידיה לא רק המתנדבים הקבועים, אלא עוזרים מכל הגילאים, בהם גם ילדים חמודים שלמדו שיעור בערבות הדדית.

מכל הלב: נרתמים לסייע למשפחות (צילום: צוות מנצח)

''בעידן הרשתות החברתיות קל יותר לקרוא לאנשים להתנדב ולתרום, בחלק מהמקרים אפילו לא צריך לצאת מהבית כדי למצוא את המעשה הטוב הבא. אבל עדין קשה לגייס תרומות לפני החגים'', אומרת ציפורה חלפון, שיחד עם מתנדבים עסקה גם היא באיסוף מנות מזון לקראת החג.

היא מספרת שהתרומות והעשייה היא של ''יוזמות פרטיות, של אנשים שאכפת להם, הפכו אט אט למפעל חיים. מדובר באנשים פשוטים. עובדים שכירים. כאלו שאין להם שום אינטרס כלכלי או אחר. פשוט אכפת להם. אין להם צורך לקדם שום כוח פוליטי או עסק מקומי. הם רק רוצים לעזור. אנשים שאכפת להם. וולונטריות לאספקת מזון לנזקקים הפכו בפועל למעין מערכת שקיבלה על עצמה תפקידים. נחלתם של אנשים פרטיים ושל ארגונים לא ממוסדים הפועלים כבעלי בתי תמחוי כאשר המדינה מסרבת לראות את האנשים השקופים. הם לא עמותה ולא מקבלים משכורות. הם עושים הכל מהלב והנשמה''.

 ציפורה חלפון עם מנהל המרחב של יחד למען החייל רפי כהן ומנהל הפרויקטים ניסים פרץ

מסיפורם של כמה משפחות שלא היה להן אפשרות לרכוש מוצרים בסיסים לחג, וחלקם המקרר לא היה עובד ימים שלמים. קבוצה כמה אנשים טובים, תושבי העיר באר שבע. התארגנו לגייס סל מזון לכל משפחה. הם דיברו עם בעלי חנויות של ירקות, בשר ודגים, מאפיות, בעלי מכולת ועוד, שבכל חג ראש השנה ופסח היו תורמים להם כמה מוצרים, וכך הם היו עובדים חודש שלם לפני כל חג, מספק לספק ואוספים את כל התרומות למקום האחסון.  יום לפני הם היו ממלאים ארגזים בכל טוב ומניחים אותם בפתחי הבתים של אותן משפחות.

לאט לאט התווספו עוד ועוד משפחות למעגל הנתמכים ופעילות הקבוצה התרחבה מאד. נוצר צורך בהקמת מערך ארגוני מסודר כדי להצליח לענות בחיוב לכל הפניות שהגיעו, ולספק את הסלים לבתים נוספים. מתנדבים מכל גווני הקשת הישראלית נרתמים מעצמם למען המשימה. חלק נתנו מוצרים, אחרים תרמו תרומה כספית, נהגים התנדבו להעביר סחורה ממקום למקום ולחלק את הסלים למשפחות. כל שנה נוספים עוד ועוד משפחות''. 

יו"ר מתנדבי יחד למען החייל ציפורה חלפון, חברה בגרעין: "לצערי כל שנה מתווספות עוד ועוד משפחות ב 2018 וכאילו כלום לא השתנה, הכאב הגדול זה שאי אפשר לעזור לכולם. בתחילת החלוקה מגיעים אנשים וממתינים לקבלת עזרה, מבחינתנו כל אדם שכבר הגיע  באוטובוס, כיתת את רגליו בשמש הקופחת כדי לקבל ארגז מזון. זה אדם שזקוק. כל שנה מתווספות עוד בקשות של משפחות שיש בהם חיילים. והכאב הוא עצום שבעתיים".

יום שלם, מלא מתנדבים והעיקר - משפחות שמחות

רמי חבר חבר מרכזי נוסף בגרעין: "בישראל חיים מאות אלפי אזרחים מתחת לקו העוני. תקופת החגים, זאת הזדמנות מושלמת להפגין ערבות הדדית לכל אזרחי המדינה ולסייע לשכבות החלשות. עבור משפחות נזקקות, חבילות מזון מסייעות לעבור את תקופה החגים בצורה הרבה יותר שמחה ומאושרת. אנחנו נשמח אם יצטרפו עוד אנשים טובים ויסייעו לנו".

"אנחנו משתדלים לעזור לכולם, לצערי זה לא פשוט. ואני בטוחה שיש עוד אנשים שזקוקים ומתביישים לבקש.אני נציגת משפחות החיילים משתדלת לעזות כמיטב יכולתי על מנת להגיע לכל משפחות החיילים שלנו ולהקל עליהם. לצערי אנחנו. האזרחים מחליפים את מחלקות הרווחה. עצוב מאוד", אומרת בכאב ציפורה חלפון.

​​​​​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load