• 26 אוגוסט 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

קריאה להקים מפעלים בנגב, ''אם רוצים שצעירים ישארו כאן''

השבוע התקיים כנס עסקים של התאחדות המלאכה והתעשייה מחוז דרום בנוכחות שר הכלכלה והתעשייה, ח"כ אלי כהן, ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ ובעלי עסקים מאזור הדרום

דנילוביץ', אזוט והשר כהן (צילום: יח''צ)

השבוע התקיים כנס עסקים של התאחדות המלאכה והתעשייה מחוז דרום בנוכחות שר הכלכלה והתעשייה, ח"כ אלי כהן, ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ ובעלי עסקים מאזור הדרום, במהלכו נערך דיון על מצב העסקים, התעשייה והמלאכה בנגב.

רוביק דנילוביץ, ראש עיריית באר שבע: "תפקידם של קברניטים זה להכריע. אתה חייב למצוא את האיזון בתוך השכונות כדי שעסקים יתפקדו. אני לא בעד לתת הטבות לנצח נצחים אבל כפי שעשינו בכמה מיזמים אין סיבה שמדינת ישראל לא תעצור ותגיד, זה זמן הנגב. לחזק ולהוביל כמה עוגנים. מפעלי עוגן נוספים חייבים להיות בנגב אם רוצים באמת תעשיית חזקה ושצעירים וצעירות יישארו כאן – זו החלטה של ממשלה".  רוביק פנה בדבריו ישירות לשר ואמר: "שום דבר לא מחכה לנו. הזמן לרועץ. ישראל, אם מביטים על שנת ה - 100 וראוי להגדיר מהם היעדים הלאומיים הבאים -ואחד מהם זה פיתוח הנגב".

שר הכלכלה והתעשייה, ח"כ אלי כהן ציין בדבריו כי: "השנה אני כאן בבאר שבע ולא במרכז. אחת הסיבות שמדינת ישראל מקצה תקציבים לבאר שבע, זה כי יש כאן מי שיודע לבצע. אצלי מרבית ההשקעה במשרד היא בפריפריה. יש לנו תוכניות לשני מפעלים גדולים בתחום האלומיניום ומפעל נוסף בתחום הטיטניום. זה הכיוון שאנחנו הולכים ומובילים אותו. אחד מפאר היצירה התחילה ממחרטה קטנה". 

רווית אזוט, יו"ר התאחדות המלאכה והתעשייה ציינה: "הערב היה אירוע משמעותי, לא רק בשל העובדה שהגיעו בכירים בממשל הארצי והמקומי להביע תמיכה בנו ובעסקים אלא בשל העובדה שהצלחנו לקיים דיון משמעותי, עמוק, שהניב רעיונות לביצוע. אני שמחה על כך ויודעת שזו רק התחלה, כעת העבודה האמיתית עוד לפנינו".

במרכז הכנס התקיים פאנל בנושא העסקים בדרום – פנינו לאן? בו הוצפו סוגיות מרכזיות של עסקים זעירים בדרום והצעות לפתרון בנוכחות מקבלי ההחלטות שציינו כי חלק מהדברים שנדונו יעסיקו אותם בהמשך. בין הדברים הציג אברהם מימון, הבעלים של תבליני מימון את האתגרים ועל הבחירה להישאר באזור הדרום, לצד מימון הציג אברהם קנטאקי, בעל עסקים מהמגזר הבדואי ששיתף בדילמות והמורכבות הייחודית של עסקים במגזר באזור הדרום.

גם למדינה הייתה נציגות בדיון, מנהל מעוף לביא קייט הציג את מטרות הסניף המקומי כלפי עסקים זעירים בתחום המלאכה והתעשייה ואף הכריז על תוכנית ממוקדת לשנת  2019 לקידומם. עוד דיבר בפאנל, עו"ד הולנדר -גרוס שהציף סוגיות מהותיות על קשיי אשראי של עסקים בתחום זה ובכלל, שיתף במידע על חוק חדלות פירעון החדש והמליץ כיצד לפעול נכון.

אורטל אלון, מנכ"לית התאחדות המלאכה והתעשייה הוסיפה: " היסטוריה עושים בצעדים וללא ספק הערב הוא  צעד מתוך רבים שביצענו בשנה החולפת  כהיסטוריה לעסקים בדרום, אני סבורה כי הבמה לאנשי העסקים , הקולות בדיון  והאמירות שלהם הם סנונית לבאות, כל זאת תוך הבעת האמון בדרך שלנו, עבודה רבה לפנינו ולשמחתי יש לא מעט עסקים לצעוד עימם לשינוי וטיפול בכל סקטור העסקים בדרום".

הנתונים העגומים של באר שבע: ניסיון למצוא מענה למצב הקשה של העסקים הקטנים בעיר

עם זאת, אי אפשר להעתלם מהנתונים העגומים אודות מצב העסקים בבאר שבע: אחוז העסקים ברמת סיכון גבוהה בעיר באר שבע הוא הגבוה ביותר מבין הערים הגדולות בישראל עם 15.1% מכלל העסקים בבאר שבע. בעיר באר שבע מגמת הקיטון בכמות העסקים ממשיכה ואחוז העסקים ברמת סיכון גבוהה גדל מ-14.3% בשנת 2016 ל-15.1% בשנת 2017 - כך על פי נתוני פירמת דאן & ברדסטריט.

יו"ר התאחדות המלאכה והתעשייה רווית אזוט אמרה במענה לשאלת ברנז'ה NEWS, כי "עסקים זעירים רבים חווים קושי. עסקים קטנים ובינוניים שאינם טכנולוגיים הם למשל עסקים בענפי המזון והמשקאות, ההלבשה וההנעלה, הנייר והדפוס, הפלסטיק והגומי, הכרייה והחציבה. ואלו נהנים פחות מתשומת הלב הממשלתית בחינוך ובתמיכות כספיות וכתוצאה מכך הם נשארו מאחור וסובלים ברובם מפריון נמוך. קיים  פער ניכר בפריון בין עסקים גדולים לבינוניים בתחום הייצור ובסקטור שלנו הנתון פחות חריג''.  

''לכן, מתקיימות פעולות במטרה לסייע בחלק מהאתגרים איתם מתמודדים עסקים קטנים. למשל, ידוע לנו כי נושא רישיון עסק מהווה נושא מורכב עבור עסקים רבים. ההתאחדות המלאכה והתעשייה פעלה למען שיתוף פעולה ישיר עבור העסקים בתחומינו ובפועל פתחנו שירות ישיר עבור מול הגורמים הרלבנטיים. הסרבול והקושי הוחלף בנוחות ובייעול . וישנן דוגמאות רבות. מתוקף החוק, אנו מסייעים לעסקים בתחום שלנו וידוע לנו כי קיימים רבים אחרים שגם זקוקים לכך. אנו בהתאחדות פועלים לילות כימים לשמוע את קולות העסקים מתחום המלאכה והתעשייה ובהתאם לאתגרים אנו פועלים לסייע להם הן בהיבט בירוקרטי על גווניו השונים והן בהיבט החוקתי''.   

''ההתאחדות מבצעת התערבות בשורה של תחומים ונמצאת עבור כל עסק בסכנת סגירה, מסייעת  בשדרוג ההכשרה המקצועית של כוח האדם ויוצרת קשר עם קורסי הכשרות, מפנה במידת הצורך להלוואות ומעניקה כלים ניהוליים. ככלל, עסקי המלאכה והתעשייה חורגים מנתוני הסגירה הגבוהים בדרום היות והמאפיין שלהם מסתמך על עבודת כפיים, דור המשך ועסק שמנוהל מבית. 
ואנו תקווה שהפעולות הרבות לטובתם יובילו לנתונים אופטימיים יותר בבדיקה הבאה".


תגובות

End of content

No more pages to load