• 21 ינואר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

השנה הטובה של רהט, העיר השניה בגודלה בנגב

עם 72,000 תושבים, שטח שיפוט שהוגדל והשקעות מסיביות, העיר הבדואית הגדולה מתחילה לקבל מאפיינים של מטרופולין. שוחחנו עם ראש העיר על השנה המוצלחת ועל היחסים המיוחדים בין רהט לב''ש

בית ספר יסודי חדש בעיר רהט, שנחנך השנה (צילום: דוברות עיריית רהט)

רהט, על 72,000 תושביה, היא העיר השניה בגודלה בנגב והעיר הבדואית הגדולה בעולם. על רהט עברה שנה טובה, יש האומרים הטובה בתולדותיה: שטח השיפוט שלה גדל, העיר זכתה בהשקעות מסיביות שמאשפרים לה להקים שורה ארוכה של פרויקטים ופארק עידן הנגב הביא ברכה גדולה לעיר. עיסקת הענק של רכישת סודהסטרים על ידי הענקית פפסיקו, היא בושרה נפלאה עבור תושבי רהט, שרבים מהם עובדים בפארק התעשייה ובמפעל החברה. 

ראש עיריית רהט, טלאל אלקרינאוי (צילום: דוברות רהט)

''היקף ההשקעות ברהט הוא כל כך גדול, שאנחנו נדרשים לשעות עבודה רבות על מנת לתעל את המשאבים בצורה הטובה ביותר'', אומר ראש עיריית רהט, טלאל אלקרינאוי , בן 64, המכהן זו הקדנציה השלישית. השנה, בין היתר, הוגדל השטח המוניציפלי של רהט, שהועברו ממועצת בני שמעון. בשטחים אלה ישבו כפרים בלתי מוכרים והמעבר לשטח שיפוטה של רהט הסדיר את עניינם ואיפשר לעירייה להעניק להם שירוצים עירוניים.

רהט הינה עיר גדולה ורבת אתגרים, אך השינויים מורגשים בה היטב: ''ברהט בפרט ובחברה הבדואית בכללותה, מתחיל שינוי. יש יותר אקדמאים. יש אפשרויות תעסוקה. פארק עידן הנגב העניק הזדמנויות לתושבים רבים לצאת לעבודה והאבטלה צנחה מ-34 אחוזים בשנת 2010 ועומדת כיום על כ-10 אחוזים. אישה שעובדת ומתפרנסת פתאום לא תלויה בארנק של בעלה. הרווחה הכלכלית יוצרת תכנון משפחה שבא מעצמו''.

''יותר משפחות הן בנות שלושה ילדים והאישה שואפת לצאת ללימודים ולא רק לשבת בבית. נשים שואפות למצוא עבודה איכותית, בניגוד לעבר, אז בעיקר פנו לנסות להתקבל לעבודה בעירייה. היום נפתחו אפשרויות תעסוקה שמתאימות להן. הצעירים יוצאים ללימודים אקדמאיים הרבה יותר מבעבר. יש ביקוש לשירותים עירוניים כמו איצטדיון, שיוקם ברהט, היכל תרבות בדואי ראשון בעולם והקאנטרי קלאב, שנפתח לא מכבר ולראשונה מציע בריכה ביישוב בדואי''. 

ראש עיריית רהט בסיור בשטח. תקציבים גדולים אפשרו את פיתוח העיר (צילום: דוברות רהט)

סביב הקאנטרי היו לא מעט סערות: אחת הסיבות להקמתו הוא סירובן של בריכות שחיה ביישובים יהודיים בנגב לאפשר לבדואים לשחות בבריכות בתחומן. המקרים, אמנם מעטים, אבל היה בהם כדי לפגוע במרקם החיים. ''אני לא אתן לקיצוניים משום צד להרוס לנו את השמחה. ההקאנטרי ברהט פתוח לכולם, על פי התנאים שלנו, גם ליהודים. זוהי רהט ורהט עיר שמכניסה אורחים''.

''בקאנטרי קלאב, על פי המסורת שלנו, יש ימי רחצה נפרדים לגברים ולנשים. שלושה ימים לאלה ושלושה ימים לאלה. ככה אנחנו נוהגים וזה מאפשר לאנשים, גברים ונשים, להרגיש בנוח''.  

הודות לתקציבים, מקימים מוסדות חינוך חדשים: תיכון חדש שקם בעיר (צילום: דוברות רהט)

''זוהי המסורת שלנו  ואנחנו נשמור עליה, גם הליברלים בינינו שומרים על המסורת הזו. יש ימי שחיה לגברים ולנשים, שהנשים ירגישו בנוח. ככה זה. שום בדואי לא ירשה שיראו את אשתו בבגד ים, ושום אישה בדואית לא תרצה להיראות בבגד ים בפני גברים זרים. זו המסורת הבדואית. אנחנו לא נרשה ולא ניתן לאף אחד להפר אותה או לזרוע פירוד בתוך היישוב. הקאנטרי מביא ברכה למקום ונבנה לרווחת התושבים''.

רהט השתנתה בשנים האחרונות. לצד הבנייה המסורתית, קמו בנייני קומות. רהט היא מרכז מסחרי שוקק, המטרופולין הבדואי והעיר השניה בגודלה בנגב, אחרי באר שבע. אלקרינאווי רואה את רהט ובאר שבע משלימות אחת את השניה. ''באר שבע היא מרכז מנהלתי ומסחרי ואנשי רהט מגיעים אליה לסידורים, לקניות ולבילוי, באר שבעים באים לרהט. זה קיים, זה ברור לנו, התנועה בין הערים מבורכת''.

שטחי ציבור ברהט. העיר נמצאת בפיתוח מואץ (צילום: דוברות רהט)

הבדואים בנגב מדברים עברית, לעיתים טוב יותר מהיהודים, אך רק מעט מאוד יהודים לומדים או מדברים את השפה הערבית...

''וזה חבל מאוד. ערבית היא השפה של המזרח התיכון והם מפספסים תרבות שלמה, אקטואליה ועוד.אנחנו במזרח התיכון וללא השפה הערבית, מפסידים עולם שלם וחבל ובעניין הזה, יש לבצע שינוי''.

טלאל אלקרינאוי נולד לשבט אלקרינאוי, לפני הקמתה של רהט. הוא בעל תעודה במינהל עסקים מהמכון לפריון העבודה והייצור ותואר במשפטים מהקריה האקדמית אונו ועד לבחירתו כראש מועצת רהט, עבד כמנהל סניפי בנק בערבה וברהט.

ראשות עיר בפעם השלישית

ב-1977 הצטרף למפלגת העבודה והיה חבר מפלגה וחבר הלשכה המדינית. ב-1989 התמודד לתפקיד ראש מועצת רהט ולא נבחר לראש המועצה אך התמנה לסגן ראש המועצה. ב-1993 נבחר לראש המועצה ובתקופת כהונתו שינתה רהט את מעמדה ממועצה לעיר. ב-1994 השתתף במשלחת ראש הממשלה יצחק רבין לטקס חתימת הסכם השלום עם ממלכת ירדן. בין השנים 1998 ל-2001 כיהן כממלא מקום ראש העיר. בין השנים 2001 ל-2003 כיהן כראש עיר בהסכם רוטציה עם גומעה אלקסאסי וממלא מקום כיו"ר המרכז לשלטון מקומי.

ברהט מעודדים עיסוק בספורט ומשקיעים בחינוך - והתוצאות לא איחרו לבוא (צילום: דוברות רהט)

ב-2001 נבחר שוב לראשות העיר והחזיק בתפקיד עד שנת 2008. הוא הצטרף למפלגת קדימה ב-2005 ובין השנים 2006 ל-2009 שימש כיו"ר מועצת מפלגת קדימה. בבחירות ב-2008 הפסיד אל קרינאוי בבחירות לפאיז אבו סהיבאן. הוא חזר לראשות העיר ב-2013. בתקופת כהונתו הורחב תחום השיפוט של העיר רהט ב-21,000 דונם על חשבון שטחים מהמועצה האזורית בני שמעון. בין יתר תפקידיו הציבוריים שימש כסגן יושב ראש ועדת המעקב לערביי ישראל בין השנים 2001 ל-2008.

תאורת לד חסכונית ברחוב ראשי. רהט תוססת גם בשעות הערב (צילום: דוברות רהט)

טלאל יודע כי מה שייעשה בשנים הקרובות ייקבע לא רק את עתידה של רהט, אלא את עתידו של הנגב כולו. פיתוחה של העיר הבדואית הגדולה ושגשוג תושביה יכולים ליצור שינוי משמעותי בנגב. עדות כך הוא פארק עידן הנגב, שחולל שינוי תעסוקתי, שגרר שינוי בהרגלי החיים של התושבים. ''יש עליה משמעותית בזכאות לבגרות, העומדת כיום על 57 אחוזים, עם עליה משמעותית בלומדים חמש יחידות בגרות המתימטיקה ואנגלית ועלייה באחוז האקדמאים ואנחנו שואפים ליותר''.

שטחי משחקים חדשים הוקמו לטובת ילדי העיר (צילום: דוברות רהט)

תושבי רהט עובדים לא רק בפארק הסמוך: אפשר לראות אותם בכל תחומי העשייה בבאר שבע ובנגב: בהנדסה, בעבודות תשתית, בתחום הרפואה, בהוראה, ברוקחות, במסחר ועוד. לצד שמירה על המסורת, תושבי רהט מאמצים בחום את החיים במאה -21: רוצים חיים טובים, איכות חיים, חינוך איכותי וגם סביבה מטופחת. בננושא הזה העירייה נכנסה לעשייה מסיבית, בזכות התקציבים שהתחילו להגיע וגם הרווחה הכלכלית מאפשרת ליותר ויותר תושבים לשלם ארנונה וכשיש כסף בקופה העירונית, אפשר לבנות גנים ציבוריים, בתי ספר, לשפר את התשתיות.

לשם כך, הנגב צריך החלטות ממשלה ברורות בענייניו, אחרת עוד פחות מדור, הוא יהיה בבעיה קשה, שתהפוך לבעיה לאומית. מבינים את זה ברהט, ומבינים את זה בבאר שבע. באר שבע ורהט יובילו, בעשור הקרוב, את הפיכת הנגב למטרופולין. 

רהט - כרטיס ביקור
רהט שוכנת  12 קילומטרים צפונית לבאר שבע, בסמוך ליישוב להבים ולקיבוץ משמר הנגב. שטח השיפוט שלה הוא 19,586 דונם. היא הוקמה בשנת 1972 והוכרזה כעיר בשנת 1994.

העיר רהט היא היישוב הבדואי הגדול בישראל והעיר הבדואית היחידה. היא העיר הערבית השנייה בגודלה בישראל אחרי נצרת.

ברהט התושבים רוצים גם ירוק בעיניים וגם שטחים ציבוריים מטופחים והעירייה השקיעה בכך משאבים רבים (צילום: דוברות רהט)

אוכלוסיית רהט גדלה במהירות: בשנת 1983 היו בה רק 9,200 תושבים. כיום גרים בה 72,000 והצפי הוא כי תוך עשור יחיו בה למעלה מ-120,000 תושבים. אחד מעוגני התרבות ברהט הוא זרם תיירים המגיע לאורך כל השנה.רהט ידועה כמרכז תיירות של אוכל אותנטי. תיירים רבים מגיעים לרהט בתקופת הרמדאן, כדי להתארח בבתים ברחבי העיר ולאכול מהבישולים הבדואים של הנשים המארחות. נהוג שיחד עם האוכל מספרת בעלת הבית על התרבות הבדואית ומנהגי המקום. 

בסוף שנת 2016 נחנך מחלף רהט בכביש 6, שמחבר את העיר לכביש המרכזי במדינה ויוצר גישה וכניסה מהירה לרהט.
​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load