• 21 ינואר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

תעלומה: כמה דירות מפוצלות פיראטיות יש בב''ש? אף אחד לא יודע

ב''ש הייתה, עד לפני זמן לא רב, גן עדן למשקיעי נדל''ן, שרכשו דירות בשכונות הישנות ופיצלו אותן ליחידות דיור מניבות מזומנים, בלי להתחשב בדיירים הקיימים, בדרך כלל אוכלוסיות מוחלשות

בתים בשכונה ד'. משקיעי הנדל''ן באים לעשות דבר אחד: כסף (צילומים: פייסבוק אזורה אבי)

רחוק מהעין - רחוק מהלב: העיר באר שבע הפכה לגן עדן למשקיעי נדל''ן, שראו בדירות הישנות בשכונות הלא מבוססות תרנגולת שמטילה ביצי זהב: הנדל''ן הזול בהשוואה למרכז והתשואה החלומית, בנוסף לעובדה שמישהו בבאר שבע חשב שמשקיעי נדל''ן מעלים את יוקרת העיר ומועילים לה, פגעו דווקא בחלשים ביותר. 

לפני כמה שנים, עוד לפני שכולם קפצו על עגלת הנדל''ן, ניתן היה לקנות בתים בשכונות ג' ו-ד', הקרובות לאוניברסיטה, בפחות מחצי מיליון שקלים. מדובר בדירות שיכון ישנות מאוד, בנות עשרות שנים, ששטחן שבין 60 מ''ר ל-85 מ''ר.  בדרך כלל, על המחיר הזה צריך להוסיף עלות שיפוץ ופיצול הדירה ליחידות משנה. בשכונות ג', ד' ו-ב' יש קהל שוכרים שבוי: סטודנטים שרוצים להיות קרובים לאוניברסיטה ולמכללות. אלא שגם במקרה שלהם, חגיגת הנדל''ן הסתיימה: הסטודנטים מאורגנים היטב ורשת מידע ופעילות וועד שוכרי הדירות גורמים לזה שלא ייפלו קורבן לספקולנטים. 

נושא הדירות המפוצלות עולה לדיון רק כאשר הן גורמות מטרד. במקרים אחרים הוא עובר מתחת לרדאר, גם של הרשויות. החוק ניתן לפרשנות רחבה ועל מנת לדעת מי עבר על החוק ומי לא, יש לעבור דירה דירה או להסתמך על הלשנות.

הדירות המפוצלות יוצרות עומס על התשתיות הישנות

חווה, דיירת בבניין בשכונה ה', מספרת כי הדירה מעל הבית שלה פוצלה ל-3 יחידות משנה קטנטנות. ''התחילו בעיות שלא הבנתי מאיפה צצו: סתימות ביוב, הפסקות חשמל, אני כבר לא מדברת על רעש וריח לא נעים של אשפה. יום אחד כבר לא סבלתי את הרעש ועליתי לדפוק בדלת ואז אני רואה שדלת הכניסה לדירה פתוחה ומובילה לשלוש דירות קטנטנות. כל אחד מחבר טוסטר ומזגן ודוד חשמל ואז יש קצר. אי אפשר למצוא את בעל הדירה, הדיירים עושים עצמם שלא מדברים עברית ורק אחרי שאיימתי שאני הולכת לפנות לעירייה, הגיע בעל הבית ותיקן את הבעיות''. התיקון, מספרת לנו חווה, הייתה הוצאת שלישיית צינורות ביוב החוצה, לבור הביוב המשותף. ''עכשיו אין סתימות, אבל הג'ורה מול העיניים שלי''. 

מה אומר החוק? תלוי את מי שואלים

סעיף 145(א)(2) לחוק התכנון והבניה תשכ"ה-1965 קובע את המותר והאסור בפיצול דירות: ''לא יעשה אדם אחד מאלה ולא יתחיל לעשותו אלא לאחר שנתנה לו הועדה המקומית או רשות הרישוי המקומית, לפי הענין, היתר לכך ולא יעשה אותו אלא בהתאם לתנאי ההיתר...: הוספה לבנין קיים וכל תיקון בו, למעט שינוי פנימי בדירה... שינוי שאינו נוגע לצד החיצוני של הבנין, אינו פוגע בחזיתו או במראהו או בשלד הבנין או ברכוש משותף או בצנרת או ציוד אחר המשרתים גם דירות אחרות, אינו פוגע בזולת ואינו משנה את שטחה של הדירה למעט תוספת של שטח מרפסת שנסגרה כדין או את מספרן של יחידות הדיור''.

זהו לשון החוק. פסקי דין שונים התייחסו לעובדה של המצאות מטבח משותף לכל הדירות - ואז מדובר בפיצול מותר, לבין פיצול ממש בו לכל דירה יש מטבח משלה, שירותים ומקלחת. פסקי הדין התייחסו להמצאות מוני מים וחשמל נפרדים לכל יחידת דיור. במקרים מסויימים, בעיקר בתל אביב, היו בעלי נכסים שנקנסו במאות אלפי שקלים.  בבאר שבע, ככל הידוע, העניינים נסגרים בין השכנים לבעלי הנכסים.

בבאר שבע לא יודעים כמה דירות פוצלו ללא אישורים

בעיריית באר שבע לא ידעו להגיד לנו מה היקף התופעה בעיר. על פי נהירת משקיעי הנדל''ן לבאר שבע, לפני כמה שנים, ניתן להעריך שאלפי דירות פוצלו ליחידות משנה ללא ידיעת הרשויות.

תזכורת: לפני כשלוש שנים, בנובמבר 2015, נערך בבאר שבע כנס למשקיעי נדל''ן ממרכז הארץ. לרשות המשקיעים הועמדה רכבת מיוחדת מתל אביב. בבאר שבע חיכו להם תזמורת וצלם פפראצי. אל המשקיעים דיברו בכנס אח''מים שונים, שסיפרו להם שזאת בירת ההזדמנויות, שיש פה מלא סטודנטים, שהתשואה חלומית ושעושים פה יופי של כסף. התוצאה עבור תושבי העיר הייתה עגומה: המחירים עלו. דמי השכירות והנתאים להשכרה הפכו קשים יותר. בעלי נכסים חיפשו ''שוכרים איכותיים''. יצא שהיו דירות ריקות, שאל נמצא להם שוכר ''איכותי'' מספיק. ''חיפשנו דירה ברח' הורקנוס בב''ש. הדיר הכי צנועה והכי פשוטה. לא היו מוכנים להשכיר לזוג צעיר עם ילד. דרשו לראות תלושי משכורת, רצו ערבויות של עורכי דין ותשלום של שנה מראש'', סיפר לברנז'ה NEWS זוג שכמעט נותר חסר קורת גג. בסוף הם מצאו דירה לא רחוק משם ובתנאים נוחים הרבה יותר. 

תזכורת: ב-2015 קיבלו את משקיעי הנדל''ן מתל אביב עם תזמורת, צלם ובופה (יוטיוב)
​​​​​​​


שלוש שנים אחרי, המשקיעים רוצים למכור - ומהר. תוכנית מחיר למשתכן והמיסוי הכבד הופכים את העניין ללא כדאי. אגב, אם מחפשים טוב, אפשר למצוא דירות לא יקרות בעיר, בסביבה נחמדה, בשכונות ותיקות. 


​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load