• 26 אוגוסט 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ביקורת והאשמות קשות נגד שר האוצר בכנס של ארגון הקבלנים בב''ש

'''רשות מקרקעי ישראל משווקת את הקרקעות לפרויקט 'מחיר למשתכן', ולאחרים לא נשאר'', מאשימה סגנית נשיא התאחדות בוני הארץ. רוביק דנילוביץ', מצדו, קרא להביא עוד אוכלוסיות חזקות ואיכותיות לב''ש

בניה בבאר שבע: לא אוהבים את מחיר למשתכן (צילום: דני בלר)

ארגון הקבלנים יוצא לעימות חזיתי מול השר כחלון ומשמיע ביקורת נוקבת על טיפול הממשלה בנושא פרוייקט "מחיר למשתכן" - כך עולה מדברי המואמים בכנס מקצועי של ארגון הקבלנים, שזומן לקראת ראש השנה, באולמי "הינומה" בבאר שבע. לדברי המשתתפים, מחירי הדירות, שירדו באחוזים בודדים בחודשים האחרונים, נמצאים במגמת עלייה. כזכור, בבאר שבע, בעקבות תוכנית מחיר למשתכן שיזם שר האוצר ויציאת המשקיעים מהעיר, נוצרה האטה בביקושים, שהובילה לירידת מחירים - ואפשרה לזוגות צעירים מבאר שבע לרכוש דירות במחירים שפויים לעיר. 

לסגנית נשיא התאחדות בוני הארץ, עו"ד ורד צרפתי, מאמשימה את רשות המקרקעין במצב: ''רשות מקרקעי ישראל משווקת את הקרקעות לפרוייקט 'מחיר למשתכן', ולאחרים לא נשאר. מדד מחירי הדירות בישראל נמצא בקו עליה, ולכן אני קוראת לממשלה לפרסם מכרזים לכלל הציבור, ובכך לאזן ביקושים בשוק הדירות".

יושב ראש ארגון הקבלנים בנגב, אלי אביסרור, מתח ביקורת קשה על ההטבות הניתנות לרוכשים במרכז הארץ, לעומת הדרום: ''תמיד היתה לתושבי הנגב עדיפות, אבל בקדנציה הזו של השר משה כחלון, מקבלים זוגות צעירים בדימונה הטבה של 50,000 שקלים ברכישת דירה במסגרת 'דיור למשתכן', ואילו במרכז הארץ מקבלים הזוגות הצעירים הטבה של 700,000 שקלים. יש יזמים, הזוכים במכרזים של 'מחיר למשתכן', ואז מנסים להגדיל את רווחיהם על חשבון הקבלנים המבצעים. אני מציע לקבלנים לבדוק היטב את ההסכמים האלה, לפני שהם חותמים עליהם, וזאת כדי שלא יכנסו להפסדים. גם בנושא פינוי-בינוי, יש הפרשים גדולים במחירי הקרקעות בצפון ובדרום, ביחס למרכז. כדי שניתן יהיה לעודד פרוייקט כזה באיזורים, שאינם במרכז הארץ, חייב המחוקק להתערב ולהציע תמריצים ראויים ליזמים, לדוגמא".

השר לשעבר, ח"כ מאיר כהן, הצטרף לביקורת על עליית מחירי הדירות והודה: "הפוליטיקאים ניסו לעשות הכל כדי להוריד את מחירי הדירות, אבל צריך לקרוא לקבלנים ולשמוע מהם את הפתרונות, כי רק מי שמנהל, ויש לו חזון, יודע לייצר מציאות טובה יותר".

מנכ"ל התאחדות בוני הארץ, עו"ד אליאב בן שמעון, סיפר בהתרגשות: "נכנסתי לבאר- שבע מכיוון דרום, וזה היה תענוג לראות את המגדלים החדשים, את תנופת הבניה המשנה את האופק. ב'מחיר למשתכן' בונים השנה 40.000 דירות ברחבי הארץ, אבל לפני שהחל הפרוייקט הזה, נבנו כאן 50.000 דירות בשנה, אז מה הפלא שמחירי הדירות בעליה. אם נוסיף לכך את העובדה, שקצב גידול האוכלוסיה אצלנו הוא מהגבוהים בעולים, נבין שבמציאות הזו המחירים יוסיפו לעלות".

ראש העיר, רוביק דנילוביץ', אמר בכנס: "העשור הבא יהיה החשוב ביותר ויקבע, לאן פניו של הנגב. כל רשות מקומית תצטרך להציע חזון בתחומים: כלכלה, תשתיות, דיור, תחבורה, חינוך, תרבות ועוד. בחודש הבא יערך טקס הנחת אבן הפינה לבית החולים החדש בבאר- שבע, ואז תהיה תחרות בתחום הבריאות, שממנה ירוויחו האזרחים. זה יהיה בית חולים מוביל בחדשנות, ויחד עם הגדלת האוניברסיטה שלנו, תצטרך להשקיע בהשארת כוחות חזקים ובהבאת עוד אוכלוסיה איכותית. ההון האנושי היה ונשאר המשאב החשוב של בירת הנגב".

מנכ"ל הארגון, צביקה ליבנה, הדגיש בדבריו את חשיבות ההשתפות בקורסים בנושא הבטיחות, שאותם מעודד הארגון בשנה האחרונה על רקע תאונות העבודה באתרי הבניה בישראל והדרכים למנוע אותן.

בחלק המקצועי של הכנס סיפר איציק גורביץ', הממונה על יחסי עבודה בהתאחדות בוני הארץ, על עבודת הועדה הפריטטית המקבלת את התביעות של עובדים זרים נגד הקבלנים, ומטפלת בזמן קצר בסדר גודל של כ-400 תביעות בשנה באיזור הנגב בלבד, כאשר רוב הדיונים מסתיימים ביום דיונים אחד, במקום חודשים בבתי הדין לעבודה.


תגובות

End of content

No more pages to load