• 21 יוני 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''השסע בחברה הישראלית - מהלך מכוון להישרדות פוליטית של נתניהו''

משה יעלון היה אורח שבתרבות בב''ש - ולא חסך ביקורת ממה שמתרחש חברה הישראלית, שלדעתו עוברת תהליך של ארדואניזציה: השסע בציבור, השנאה כלפי שמאל ומיעוטים, הפכית אלאור אזריה לגיבור - נועדו לשרת את נתניהו

משה יעלון בשבתרבות (צילום: עיריית ב''ש)

משה יעלון, מי שהיה הרמטכ''ל ה-17 של צה''ל, היה אורח תוכנית פתיחת העונה של שבתרבות בבאר שבע, בהנחיית דפנה ליאל. 

צפו בראיון המלא עם משה יעלון (צילום: עיריית ב''ש)
​​​​​​​

יעלון התייחס בין היתר לחקירות נגד משפחת נתניהו - ראש הממשלה, רעייתו שרה והבן יאיר: ''בוא נמתין לגמר החקירה'', אמר יעלון. ''אמרו אין כלום ולא היה כלום והחקירה התחילה ברגע שהיה חשיפה של תחקיר עיתונאי. איש איננו נחקר כחשוד. אמרו אין כלום ולא היה כלום ופתאום כל לשכת ראש הממשלה חשודה. אז נמתין. יש לי שאלות לגבי החקירה, לגבי ההתמשכות שלה, אני לא רוצה לחבל בה, אז בוא נמתין לסיום. אומרים לי: רק כשיצאת התחלת לבקר? אני עמדתי על דעתי בלא מעט אירועים שקשורים לתופעות השליליות שאני רואה אותן היום ואני נלחמתי בהן כשר ביטחון. זו דילמה לא פשוטה האם אני מועיל יותר כשר הביטחון. תבדקי את מעשיי ולא תמצאי אותי שם. כשניסו להשתלט על התקשורת, כולל גל''צ, חסמתי את זה''.

''קו פרשת המים הייתה עסקת הצוללות. לאחר שחשפתי את פרשת הצוללות מצאתי את עצמי במלחמה בכל החזיתות עם ראש הממשלה נתניהו. בדיעבד הבנתי שזה קשור לעסקה. אבל עצרתי גם הרבה דברים אחרים ... פרשת חברון, אני מוצא את עצמי במלחמה על משהו ערכי ופולטיקאים תוקפים''.

יעלון התייחס גם ליחס לו זוכה החייל היורה אלאור אזריה, שזכה לכתבת שער מפרגנת ב''ישראל היום'' ונהנה מאהדה ציבורית גדולה: ''זה אירוע שהוא בושה וחרפה. הופכים חייל שפעל בניגוד לפקודות לגיבור. זה תהליך הדרדרות שאני רואה אותו בהרבה דברים. אני נלחמתי בזה מבפנים כשר ביטחון, כשהבנתי שלא אוכל לעשות את זה, חתמתי מיד על התפטרות''.

''המשבר הוא לא רק שאלה של טוהר מידות. מדברים כבר על ראש ממשלה שלישי שנחקר, אחד כבר ישב בכלא. הדבר השני הוא הסימפטומים שאנחנו רואים. אני בן  קריית חיים. הייתי השבוע בחוף. כשיהודים עושים לינץ' לערבים מטעמים גזעניים, אני נחרד. וזה תוצאה של מה? של הישרדות פוליטית ופוליטיקה של הסתה. הם מתעסקים כל הזמן להגדיל את השסע שבין יהודים לערבים. לפתח שנאה. חוק הלאום הוא נכון. אני תמכתי בו. אבל היה צריך להוציא את המילה שוויון האזרחים''.  

''זה לא רק נגד ערבים. אנחנו לא רואים את השיסוי ימין שמאל? ריבלין הוא שמאל כי הוא בעד אינטגרציה, שלטון החוק, בני בגין, כולם, שמאל זה בוגד. לצערי מצליחים לעשות את המניפולציה הזאת על חלק לא קטן מהציבור. מצליחים לגרום לזה שבית המשפט העליון יהפוך להיות לא אוהב הציבור. זה ציני. למה חוק המרכולים צריך להגיע לבג''צ? למה כל החלטה לא נעימה צריך להעביר לבג''צ? אני קורא בתקשורת ואני אומר וואי אנחנו פוגעים ביסודות הדמוקרטיה. אנשים חיים באיזו שהיא קומה ולא רואים את היסודות. חלק מהאנשים אומרים: אם אתה לא יכול לנצח, תצטרף''.

''מה שקורה בתקופה האחרונה כבר התחיל אחרי הבחירות של 2015 בוודאי אחרי זה. יש פה תהליך של הסלמה לשרת מטרה: השרדות פוליטית ... זו ארדואניזציה, לפגוע בבית המשפט, במשרתי הציבור, כל מה שנעשה כרגע כמובן גם נובע מהחקירות. כמעט הלכנו לבחירות לפני מספר חודשים בגלל שהיה נדמה .. מה שמכתיב היום את ההחלטות הפוליטית זה החקירות''.

יעלון גילה בראיון שהוא קרוב של משפחת גולדין: ''שמחה גולדין אבא של הדר זכרו לברכה הוא בן דודי בקרבה ראשונה. הסבא שלי והסבתא שלו אחים. הם גם יודעים שבעסקת שליט אני הייתי נגד. זאת הייתה תקלה. יצא לי להתמודד עם פיגועי מיקוח ולמדתי שכשאנחנו עומדים על שלנו בסוף האויב מבין. עסקת ג'יבריל הייתה תקלה''. 

הפרופ' שנפסלה על ידי שר המדע בשל היותה שמאלנית פותחת את הפה

אורחת נוספת באירוע הייתה  פרופסור יעל אמיתי, ראשת בית הספר למדעי המוח באוניברסיטת בן-גוריון,  ששר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס מנע את מינויה לוועדה מדעית בשל העבודה כי בשנת 2002 חתמה על עצומה התומכת בסירוב שירות בשטחים. על העצומה חתומים למעלה מ-300 אנשי אקדמיה מכל האוניברסיטאות בארץ. אקוניס החליט שלא למנות את פרופ' אמיתי, אחת מהחוקרות המובילות בתחומה, לוועדה מדעית ישראלית-גרמנית.

פרופ' אמיתי אומרת כי אקוניס טמן לה פח פוליטי, כדי ליצור ספין שישרת אותו:  ''איך העזת להגיע עשרה ימים לפני מינוי ועדה מבלי שיש לך בן אדם? בדיעבד אני חושבת שהוא טמן לי פח. העלה אותי והפיל אותי, בשביל לעשות מהומה תקשורתית ברעש פטריוטי. תראי, אם סדר העניינים ואיך שהדברים התנהלו, לא מסתבר אחרת, מכיוון שהיה להם המון זמן והמון רשימות, ברור לי
שבדקו את הרקע הפוליטי שלי ולא יתכן ששלושה או ארבעה שבועות לפני הועדה הם לא ידעו על העצומה הזאת, כי היא שימשה כבר פעם אחת בזמנו את ביבי.

''המעשה היה סופר ציני. ונניח שהוא לא ידע ובאמת כשהשם שלי התחיל להתגלגל במשרד ועמדנו שבוע לפני הועדה כל כך היה חשוב לך להציף עצומה משנת 2002?

''אין לי בעיה עם הדבר הזה לא ביקשתי לא רציתי לא טענתי שאני מתאימה, למה לא לקח השר מישהו אחר? איך הרשה לעצמן להגיע לועדה בינלאומית בכזה סצנה תקשורתית שלמעשה היום גמרה את הקרן?''.

הראיון המלא עם פרופ' אמיתי (צילום: עיריית באר שבע)

תגובות

End of content

No more pages to load