• 26 אוגוסט 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

זעקת גמלאי משטרה ושב''ס: ''השוו תנאינו לאלה של גמלאי צה''ל''

בני קידר ושולמית אטד, גמלאי משטרת ישראל, יצאו למאבק על השוואת התנאים לאלה של גמלאי צה''ל ושירותי הביטחון. ''יש גמלאי משטרה שכל הפנסיה שלהם היא 3,000 שקלים. העוול כלפינו נמשך שנים''

זעקת הגמלאים: ההפגנה בדימונה (צילום: באדיבות בני וחדווה קידר)

הם שירתו שנים רבות במשטרה, אבל כשיצאו לגמלאות גילו הקצבה שלהם זעומה וכלל לא דומה למה שעמיתיהם בשירותי ביטחון אחרים מקבלים. ''בנגב יש למעלה מ-1,500 גמלאי שב''ס ומשטרה'', מספרים בני  קידר ושולמית אטד, גמלאי משטרה. שניהם מובילים את המחאה בדרום של גמלאי המשטרה והשב''ס, מאבק ארוך להשוואת תנאיהם לאלה של כוחות הביטחון. הם מספרים, כי מתנהל מאבק ארוך ומתיש, בבית הדין לעבודה ובבתי המשפט, כדי שאלפי גמלאים בנגב ובארץ כולה, יזכו לאותה רשת ביטחון חברתית להם זוכים עמיתיהם בשאר זרועות הביטחון. ''העוול כלפינו נמשך שנים רבות. לשוטרים אסור למחות, אבל כשיוצאים לגמלאות מגלים את האמת המרה''.

בני מספר כי בשנת 1979 התקבלה החלטת ממשלה ש/33 שבתמורה לאיסור התאגדות של השוטרים, שכרם יוצמד לשכר של אנשי צה"ל. ''בשנת 1985 הממשלה אישררה את ההחלטה שוב'', מספר בני. ''בשנת 2006 בצה"ל שולמה תוספת שנקראה 'העדר בטחון תעסוקתי' למשרתים ולגמלאים בשירותי הביטחון. הדבר נעשה מבלי לשתף את כלל גמלאי המשטרה, שב''ס שואר הגופים. אלה הגישו תביעה להשוואת תנאים ובשנת 2010 הוגשה תביעה גם של אנשי משטרה ושב"ס. ביוני 2017 נפסק בבית הדין לעבודה  כי המשטרה והשב"ס לרבות הגמלאים שלהם זכאים לתוספת הזו ויש לשלמה רטרואקטיבי מיום ששולמה בצה"ל''.

מדובר בסכום עתק, שככל הנראה אינו נמצא בקופת האוצר. למרות הפסיקות, הממשלה מסרבת לאשרר את התוספת בגין חוסר ביטחון תעסוקתי. מחאת הגמלאים מכוונת לראש הממשלה, על מנת שיפעיל את סמכותו ויורה לאשר את התשלום, אשר נפסק לנמלאים כחוק, כפי שמספר בני. 

השבוע נערכה הפגנה בסמוך להיכל התרבות בדימונה ולפני שבועיים, בבאר שבע. ''כאקט של מחאה הגשנו תלונות במשטרה נגד ראש הממשלה, שר האוצר וההממונה על השכר באוצר'', אומר בני. ''יש מעל 15,000 גמלאים ועוד 34,000 שוטרים פעילים שגם הם זכאים לתוספת בגין חוסר ביטחון תעסוקתי. יש גמלאים ששכרם גם 3,000 שקלים ויש אחרים עם שכר יותר גבוה. כל אחד על פי תקופת שרותו , תפקידו, דרגתו, השכלתו , מקום שרותו וועוד. אין שכר אחיד לכולם''.

ההפגנות נערכות בכל רחבי הארץ, אך לעת עתה, אין פתרון הנראה באופק. המאבק, הכולל לעיתים חסימות כבישים והפגנות מול המקומות בהם מופיעים בכיר המדינה. 
​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load