• 18 פברואר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

פצצת זמן חברתית: בב''ש ובדרום גובה החיסכון לפנסיה - הנמוך בארץ

בדיקת נתונים, המבוססת על מאגר המסלקה הפנסיונית מגלה כי בב''ש יצמח דור של מבוגרים נזקקים: בגלל השכר הנמוך, העובדים לא מצליחים לחסוך לפנסיה. הפנסיה הממוצעת של תושב ת''א גבוהה ב-146% מזו של באר שבעי

בבאר שבע החיסכון הפנסיוני הוא הנמוך בארץ (צילומי הדמיה: PXHERE / PEXELS / CC0)

פצצת זמן חברתית - אחת כזו שמעדיפים להדחיק: בבאר שבע והנגב החיסכון לפנסיה הוא הנמוך בארץ. מי שכן מצליח לחסוך, יגלה שתוב תל אביב שעבד אותו מספר שנים יקבל פנסיה הגבוהה ב-146 אחוזים. הסיבה העיקרית: השכר הנמוך משמעותית המשולם בבאר שבע. פירוש הדבר: דור של מבוגרים נזקקים, שיפלו לנטל על שירותי הרווחה. תוך פחות מ-20 שנה, כשהדור שהתחיל לעבוד בשנות השמונים ייצא לגמלאות, הוא יהפוך למבוגרים עניים. בטווח הרחוק, על מנת לשרוד, הוא יצטרך להיפרד ממעט החסכונות שיש לו. מחוסר ברירה, הוא יצטרך למכור את ביתו או ליפול לנטל על ילדיו. 

למה זה קורה דוודקא בדרום? השכר בבאר שבע וביישובי הנגב נמוך מזה במרכז. על פי מחקר של Robin, קבוצת חברות פינטק המפעילה את רובין, אפליקציה לתכנון פנסיה, ביטוח ופיננסים, זו אינה הסיבה היחידה. אבל מחוץ למחקר, הסיבות ידועות ומוכרות לרבים באיזור: מי שהתחיל לעבוד בשנות השמונים לא תמיד זכה לחיסכון פנסיוני במקום העבודה שלו. משנות השמונים גם מושגים כמו קביעות או צבירת זכויות גם התחילו להיעלם ממקומות העבודה. מקומות עבודה שפשטו רגל הותירו את העובדים להתנהל מול המערכת: עורכי הדין העוסקים בפירוק החברה, הביטוח הלאומי שמכסה את גובה הפיצויים עד לגובה מסויים וגם - בשל המפה התעסוקתית בנגב, חולף הרבה יותר עד שמוצאים את המשרה הבאה. בדרך כלל, הפצויים מבוזבזים על מחיה שוטפת. השכר המוך בנגב גורם לכך שאי אפשר לחסוך.

זאת ועוד: במהלך השנים נוצרה בנגב תרבות של העסקה פוגענית - בה אין למעשה יחסי עובד מעסיק, אלא כל מיני משרות חלקיות, עובדים ''חופשיים'', העסקה על בסיס יומי ועוד מיני פטנטים. במצב הזה, נושא הפנסיה נופל בין הכסאות. גם אם העובד חוסך, כושר מיקוח שלו נמוך והריביות אפסיות, אבל דמי הניהול גבוהים. לרוב, כשהעובד מקבל את הפיצויים, אלה מופנים לתשלום חובות ולכיסוי המינוס.

בגיל 70, יש מי שנאלצים לצאת לעבודה

משפחת מ' (השם המלא שמור במערכת) מתגוררת בשכונת ד' מזרח, בבית אותו רכשו בימים בהם עבדו, כשהמחירים בבאר שבע היו הרבה יותר שפויים. שני בני הזוג היום בני 70. ''מי בכלל חשב על פנסיה? עבדנו כל החיים, בעיקר בשביל לגדל את הילדים ולתת להם הכל, שייצאו מוצלחים. אבל היום, בגיל 70, אנחנו התחלנו לצאת שוב לעבודה, כי אחרת נקרוס כלכלית. אין לנו פנסיה. לא עשינו. בעלי ואני החלפנו כמה פעמים בעלי בתים, כי החברות פשטו רגל. 

''היה לנו מזל גדול שאני ובעלי מצאנו עבודה בגיל הזה ושהמעסיקים שלנו הם בעצמם אנשים בוגרים שמבינים את המצב. אבל היינו אמורים להיות בפנסיה לא לקום כל בוקר ב-6 בבוקר. ותודה לאל, אנחנו בריאים. יש לנו חברים במצב בריאותי לא טוב ובמצב כלכלי גרוע. אנשים שעבדו כל החיים והיום הם בלי כלום''.

גובה הפנסיה של תושב תל אביב - גבוהה ב-145 % מזו של תושב באר שבע

על פי המחקר, המבוסס על נתונים של 10,000 חוסכים, גובה הצבירה הממוצעת בישראל לגיל פרישה עומד על 486,236 שקלים ובשקלול גמל והשתלמות הצבירה הכוללת ליום פרישה מגיעה ל-594,040 שקלים, אלא שגובה הפנסיה הממוצעת של תושב תל אביב גבוהה ב-145% מזו של תושב באר שבע. פער השכר של 26% אינו מסביר הפרש אדיר זה. עוד עולה מהמחקר, כי ביישובי הדרום גובה החיסכון לפרישה הוא הנמוך בישראל, כנ״ל גם לגבי סך החיסכון בקרנות השתלמות.

​​​​​​​Robin הינה קבוצת חברות פינטק (טכנולוגיה פיננסית - המשלימה את התפיסה הפיננסית המסורתית) המפעילה את רובין, אפליקציה לתכנון פנסיה, ביטוח ופיננסים.  המחקר שלה מתבסס על נתוני אמת של 10,000 ישראלים בגיל העבודה שלגביהם התקבלו נתונים מלאים ושלמים מהמסלקה הפנסיונית של משרד האוצר.

מהמחקר עולה כי החיסכון הפנסיוני המצטבר של ישראלי המצוי נכון להיום בגיל פרישה (67 לגברים ו-62 לנשים) עומד על  כ-1.17 מיליון. כשבוחנים את גובה הפנסיה בלבד של ישראלי ממוצע בגיל פרישה ללא חסכונות נוספים כמו קופת גמל וקרנות השתלמות אז הקצבה הפנסיונית הממוצעת מסתכמת ב-4,849 שקלים, פחות מ-50% מגובה השכר הממוצע כיום במשק שעומד על 10,400 שקל בחודש. כלומר, הישראלי הממוצע לא יפרוש עם קצבת פנסיה שתספיק לו כדי לחיות בכבוד. עיון בטבלת הצבירה לגילאים השונים מעמיד בספק רב את יכולתם של בני 41-50 וצעירים מהם להנות אפילו מקיצבת פנסיה לא מספקת שכזאת.

החיסכון בדרום נמוך

מהמחקר עולה עוד כי גובה החיסכון הממוצע לאדם בגילי 25-67 של תושבי תל אביב גבוה ב-26% מזה של תושבי הדרום. תושב תל אביב ממוצע מחזיק בחיסכון בגובה של 640 אלף שקל, לעומת 460 אלף שקל בדרום הארץ..

הנתונים מלמדים עוד שהשכר הממוצע בגיל 55 היה הגבוה ביותר מבין כל טווחי הגילאים, ואחרי גיל 55 נוטה השכר הממוצע לרדת בהדרגה עד ההגעה לגיל הפרישה. הירידה בשכר הממוצע עם ההזדקנות נובעת מהעובדה שאנשים מבוגרים נוטים לעבוד פחות מאשר אנשים צעירים והם נמצאים כבר אחרי שיא הקריירה שלהם.  סיבה נוספת להפחתת היקף העבודה נובעת מהיכולת של בני 60 ומעלה לפדות תכניות פנסיונית ולזכות בהטבות מס מהמדינה, בין אם במשיכה הונית או על ידי קצבאות.


תגובות

End of content

No more pages to load