• 18 ינואר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

חולה בקדחת הנילוס מאושפז במצב קשה בסורוקה

מקרה ראשון של קדחת הנילוס בנגב, אחרי שבימים האחרונים אותרו עשרות מקרים של המחלה ברחבי הארץ. החולה, צעיר בן 18, מאושפז במצב קשה, מורדם ומונשם

יתוש הטיגריס האסיאתי, הנושא את המחלה (צילום: James Gathany/CDC / נחלת הכלל)

ביחידה לטיפול נמרץ פנימי בסורוקה מאושפז מטופל בן 18, תושב הפזורה, אחרי שאובחן כמי שלקה בקדחת הנילוס. הוא מונשם ומצבו מוגדר קשה מאד. זהו המקרה הראשון באיזור הנגב ורק השבוע  משרד הבריאות קיים דיון חירום, בעקבות התפשטות המחלה בישראל. 

הערב מתברר כי עשרות ישראלים נדבקו במחלה בימים האחרונים: שישה מהם מוגדרים במצב קשה.  אחד סובל מפגיעה נוירולוגית קשה. על פי דגימות שאסף המשרד להגנת הסביבה, אותרו יתושים נגועים בעיקר באזור השרון והצפון.

הערב הותר לפרסום כי יש נפגע ראשון בנגב: צעיר בן 18, תושב הפזורה, לקה במחלה ומצבו קשה. עד כה אותרו מוקדים במועצה האזורית מנשה, מועצה אזורית אלונה, פרדס חנה כרכור, בנימינה וקיסריה. המשרד לאיכות הסביבה קרא לתושבים להתגונן מפני עקיצות יתושים, וקרא למועצות ולעיריות לפעול להדברה מיידית של אזורים בהם נמצאו זחלי או גלמי יתושים.

זמן הדגירה של המחל בבני אדם, אחרי עקיצה, הוא 3-15 ימים אך לרוב הסימנים יופיעו בין 4-8 ימים מההדבקה. המחלה באדם אינה מתאפיינת בדרך כלל בתסמינים קליניים בולטים, אך לעיתים היא מלווה בחום, כאבי ראש, הרגשה כללית רעה, בחילות, כאבי בטן, דלקת לחמית העין, שלשולים, פריחה בעור והתנפחות בלוטות הלימפה. בבדיקת דם שגרתית, ניתן למצוא אנמיה בערך בכ-40 אחוזים מהחולים.

בערך ב-15% מהמקרים, בעיקר בחולים שהמערכת החיסונית שלהם חלשה (קשישים ומדוכאי מערכת החיסון) מופיעה דלקת קרום המוח, דלקת מוח (אנצפליטיס) או דלקת חוט השדרה. במקרה של התפתחות דלקת קרום המוח עלולים להתבטא בכאבי ראש עזים, חום גבוה, נוקשות בצוואר (חוסר יכולת לקרב את הסנטר אל בית החזה בשכיבה), בלבול, חולשת שרירים, הכרה מעורפלת וכאב באור חזק. שיעור התמותה מהמחלה הוא 3%-15% כאשר המחלה תוקפת בצורה הקשה ביותר חולים מבוגרים, בדרך כלל מעל גיל 50 וחולים אשר מערכת החיסון שלהם מדוכאת.

לפני שמונה שנים, ארעו בבאר שבע מקרים של קדחת הנילוס המערבי. בין הנפגעים, אישה שהתוגררה בקרבת זרימת מי שופכין. מרים מ', כמעט נפטרה מקדחת הנילוס המערבי, כתוצאה מעקיצת יתוש, לאחר שנעקצה בביתה. היא הייתה מאושפזת תקופה ארוכה בבית החולים סורוקה ולאחר מכן גם במוסד שיקומי.  בתה סיפרה אז: "היא התחילה לחוש ברע, חומה עלה, היא איבדה את הכרתה ובנס ניצלה. רק אחרי שבוצעה בה בדיקה מאוד קשה, דיקור מותני, אובחנה אצלה קדחת הנילוס''.

ככלל, מומלץ להקפיד על מניעת הצטברות מים עומדים בגינות ובפארקים (למשל, בתוך צמיגים או מתקני משחקים), כמו גם כל כיסוי של בורות ביוב ומניעת זרימה של מי ביוב. רצוי להודיע על מפגעים כאלה למוקדים הרלוונטיים (המוקד העירוני בעיר מגוריכם).

תגובות

End of content

No more pages to load