• 25 פברואר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

כינוס חירום: ענף המסעדנות, המעסיק מיליון עובדים, בסכנת קריסה

מסים הזויים, עלויות מטורפות, היטלים כבדים על העסקת עובדים: ענף המסעדנות בישראל במשבר- ואנשיו החליטו להתאגד. ביום רביעי ייערך כינוס חירום בב''ש

מסעדת פסטינה בב''ש, חלק מהמאבק (צילום: פייסבוק)

ענף המסעדנות מעסיק בישראל כ-200,000 איש באופן ישיר ומספק עבודה לעוד כ-800,000 באופן עקיף. עם זאת - עובדי הענף אינם מאוגדים ובשל כך, הם מחוסרי כוח. יוצא מצב, שבו מרכיב המס באוכל יקר יותר ממחיר המנה עצמה. זאת ועוד: מדי שנה נסגרות מאות מסעדות בארץ כולה ואחרים, חושבים כמה פעמים לפני שנכנסים להרפתקה. אם המצב בתל אביב לא משהו, מסעדות הפועלות בפריפריה במצב קשה יותר. 

''מדובר במצב בו היקף המיסוי המוטל עלינו הוא בלתי סביר ובלתי נסבל: אנחנו משלמים היטל של 20 אחוזים על העסקת עובדים זרים ועוד כ-36 אחוזים היטלים על העסקתם, חוק הטיפים, הפוגע במצלרים וגורם לכך שצעירים לא ירצו לעבוד בתחום. לגבי באר שבע, מצב המסעדות אינו שונה ממקומות אחרים בארץ, למעט העובדה שמועסקים במסעדות בעיר פחות עובדים זרים'', אומר תומר מור, בעלי מסעדת ג'רמייה בתל אביב, ממובילי המאבק. ''אנחנו רוצים לעבוד, רוצים לתת שירות ורוצים להמשיך לעסוק בדבר שאנחנו אוהבים - וניאבק על כך'', אומר מור. 

מסעדת אלבי בבאר שבע, מצטרפת למאבק (צילום: פייסבוק)​​​​​​​

''הענף הגדול הזה, שמספק תעסוקה למיליון איש - אינו מאורגן ולכן, כל פעם שצריך לגייס כסף על ידי גביית מס מהציבור,  הכי קל להכסני לנו את היד לכיס. בימים אלה נערכים ברחבי הארץ מפגשים, שמטרתם לאגד את המסעדנים - תחת הססמא ''מסעדנים חזקים ביחד'' אם זה בעמוד הפייסבוק של המאבק ובמפגש שיערך בבאר שבע, ביום רביעי, ה-22 באוגוסט, במועדון הפורום. במפגש, מוגדר כ''מפגש חירום'' אליו צפויים להגיע מסעדנים מהדרום, לדון בדרכים להתמודד עם הגזירות הרבות המוטלות עליהם. 

אחד המשתתפים במאבק בבאר שבע הוא השף רועי דאי, ממסעדת אלבי: ''בשיטת המיסוי הנוכחית קשה לנו ולמסעדות רבות להתקיים ולהמשיך להעניק לכם את הטוב ביותר'', כותב דאי. ''תקחו אוויר... ארנונה, רישוי עסקים, משרד הבריאות, כיבוי אש, רישוי משטרה, היתרי שולחנות, היתרי לילה, אגרות שילוט, קנסות, אקו״ם ופדרציה, אישורי בטיחות ונגישות, רשיונות לתוכנות מוסיקה, מארחת וקופות, מס על הבירה, מסים הזויים (36%) על העסקת אריתראים, פסיקת הטיפים המכלילה אותם כהכנסה של העסק!!, ביטוחים, פנסיה, מס מעסיקים, מס הכנסה, מע״מ, מס חברות, ביטוח לאומי, ביטוח בריאות - וכל זה בסופו של דבר מתווסף לחשבון שלכם במסעדות''. 

המכות שמונה דאי הן לא היחידות: על ציבור המסעדנים, בין אם זה ברים, דוכני אוכל, בתי קפה או מסעדות, עומדות לנחות גזירות נוספות: חומרי הגלם עומדים להתייקר בצורה ניכרת דווקא לקראת ראש השנה, בשל מספר גורמים: פגיעה בשדות חקלאיים בדרום בגל הטרור האחרון, צמצום ימי העבודה במשחטות בגלל החגים המוסלמים, ייקור עליו החליטו ענקיות המזון בתחום מוצרי החלב ועליית מחירים ברמה עולמית של חומרי גלם מסויימים. עליית מחירי חומרי הגלם תאלץ את המסעדנים להעלות מחירים. 

תגובות

End of content

No more pages to load