• 21 ינואר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

האם חמאס מכוונת את העימות הבא לראש השנה?

הסדרה? בלון תבערה נחת במחסום ארז, המשמש להעברת סחורות לרצועה - וזמן קצר אחרי שנפתח, שב ונסגר - למעט למקרים הומניטריים. הערכה: חמאס ממסמסת את הזמן, מכוונת לעימות מחודש

(צילום: בן סדן, רבש"צ ארז)

ההסדרה, אם הייתה כזו, קרסה היום: בלון תבערה נחת בקרבת מחסום ארז, המשמש להעברת סחורות לרצועה והמחסום שב להיסגר. בישראל חוששים כי חמאס מכוון את חידוש העימות לתקופת החגים - ראש השנה, כיפור וסוכות - על מנת למקסם את ההשפעה שלו. מערכה בתקופת החגים תפגע לא רק בכלכלה ותביא לביטול אירועים וחופשות, אלא גם תהווה פגיעה מורלית בדרום, שימצא את עצמו רץ לממ''דים או לחדרי המדרגות, במקום לשבת סביב שולחן החג. 

ביום שישי, שהיה אמור להיות הראשון לקראת הסדרה והפסקת אש, נערכו הפגנות בגבול הרצועה. על פי משרד הבריאות בעזה, 100 איש נפצעו מירי צלפים ושני צעירים נהרגו. בשישי ובשבת התרחשו דליקות כתוצאה מבלוני תבערה. הבוקר, ראשון, בלון תבערה נחת סמוך למחסום ארז.

מה שמתקיים כרגע הוא סוג של ''עימות על אש קטנה'': חמאס ממשיך לשלח בלוני תבערה, להפגין ליד הגדר ויודע שצה''ל, בהוראת הדרג המדיני, לא יגיב. הדרג המדיני עושה את החשבון שכל עוד העימות מתוחם לדרום, לעוטף עזה וקצת לבאר שבע, לא נשקפת סכנה - לא לממשלה ולא ליציבותה. אף אחד מהחברים בקואליציה הנוכחית לא רוצה בחירות כרגע: לא הבית היהודי, לא יש עתיד ובטח שלא המחנה הציוני, שעסוק בפרשיות מביכות משל עצמו. הממשלה יכולה לשלוח מדי פעם ניצגים לבדרום, שיגידו כמה מילות נימוס והבעת דאגה והשדות יכולים להמשיף לבעור. 

חיי המחאות האחרונות קצרים מאוד: הציבור הערבי הצליח להביא כ-25,000 איש לככר רבין, אבל מחאת אנשי העוטף בשבת האחרונה לא צהליח להביא יותר מכמה מאות לתל אביב. בבאר שבע מספר המפגינים שהזדהו עם אנשי העוטף היה זעום. חמאס יודעת לקרוא ולנתח היטב את החברה הישראלית. היא יכולה סחוב את שיחות ההסדרה עד לחגים ואז לשבור את הכלים. חמאס תשאיר את כאב הראש למצרים, שיצטרכו לתווך גם בסבב הבא. 

ימי החגים, ללא הסדרה, עלולים להיות נפיצים, בכל המובנים. ללא תזוזה כל שהיא, לא מדינית ולא צבאית, הסבב הבא מחכה בפינה ובזה אין שום חדש: זו המציאות של הנגב כבר 18 שנה. 


תגובות

End of content

No more pages to load