• 18 פברואר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מגדלי מגורים בסמילנסקי? צה''ל מיהר לפרסם רעיון בוסר - ועורר סערה

במנהלת מעבר צה''ל דרומה מיהרו לדבר על מגדלי מגורים שייבנו כביכול ברח' סמילנסקי ובהם כ-500 דירות קטנות לאנשי קבע צעירים, על פי דגם המגורים השיתופיים. המציאות אחרת לגמרי ובכל מקרה, מדובר ברעיון ראשוני

דירת חדר. 30 מ''ר בבאר שבע? (צילום הדמיה: JARMOLUK / PIXABAY)

רעיון ראשוני בלבד: הקמת בנייני מגורים, של כ-5 קומות, לצעירים באיזור טיילת נחמן אימבר. בין היתר, הדירות מיועדות לאנשי קבע וחיילי קריית הקשוב, אבל לא רק.  על פי התוכנית הראשונית, הבניינים עשויים לקום ברחוב אימבר, דרומית לעיר העתיקה -  ולא על רחוב סמילנסקי, כפי שמיהרה לפרסם מנהלת מעבר צה''ל דרומה. 

מנהלת מעבר צה"ל דרומה יחד עם משרד הביטחון פנו לאחרונה עם יוזמה מטעמם שתייצר אפשרות מגורים לאנשי הקבע הצעירים בבאר-שבע. משרד הביטחון זיהה את הפוטנציאל של העיר העתיקה ואת העניין שמגלים צעירים בה הן למגורים והן כצרכני בילוי ופנאי. על כן פנו לעירייה, כאמור, עם יוזמה להקים קומפלקס מגורים של 5 עד 6 קומות ברחוב אימבר דרומית לעיר העתיקה. בבניין לפי הצעתם ישלבו בתי קפה, ברים, מסעדה, מתחם הופעות ושירותים נוספים. הפרויקט לפי היוזמה אמור לתת מענה לצעירים מהעיר ולמשרתי קבע צעירים של צה"ל.

ככה נראית דירת 30 מ''ר (מתוך תוכנית הבוקר של רשת CBS)
​​​​​​​

בצה''ל מיהרו לדבר על מגדלים, אבל המציאות אחרת

בעמוד הפייסבוק של מנהל מעבר צה''ל דרומה מיהרו לפרסם כי מדובר בהקמת שני מגדלים ובהם 500 דירות, המוגדרות כ''משוכללות ואווירה צעירה ודינמית'', ברח' סמילנסקי, דירות שירות קטנות של 30 ו-50 מ''ר, שיוצעו לאנשי הקבע, בדגם המגורים של CO-LIVING, מגורים שיתופיים. בעיריית באר שבע שמעו על הצעה אחרת לגמרי, שהיא כאמור בשלבים של רעיון ראשוני, בומה לרעיונות אחרים המונחים על שולחנה של עיריית באר שבע. חלקם מיושמים, אחרים לא.

מגורים שיתופיים, פחות זוהר ממה שזה נשמע

פתרונות דיור בסגנון ה-CO-LIVING מוצעים בבירות העולם: ''אנחנו גאים להוביל את התהליך החשוב ולסייע לאוכלוסייה המסורה הזו להעביר את מגוריהם לדרום הארץ'', כתבו בעמוד המנהלת.

אלא שהתוכנית אחרת לגמרי כאמור: לא מגדלי מגורים, כי אם בניינים, לא רק לאנשי קבע כי אם גם לצעירים מבאר שבע והנגב, ולא ברח' סמילנסקי, אלא הרחק משם, ברח' נחמן אימבר. 

צורת מגורים הנקראת CO-LIVING פופולרית בערים גדולות בעולם, בהן מרכזי היי טק וחברות הזנק. הדירות קטנות - לרוב דירות חדר בהן מרחב השינה והמגורים מתחלפים על ידי הזזת ריהוט: המיטה מוצמדת לקיר או הופכת לספה וחלק מהשירותים משותפים לכלל הדיירים. דירות כאלה שימשו את צוות ההקמה של פייסבוק והן הפכו לצורת מגורים נחשקת של כל מי שחולם להיכנס לתחום היי טק. 

המציאות פחות זוהרת: בבוקר יש תור לשירותים, או לשולחן סביבו אוכלים את ארוחת הבוקר, אבל גם זמן ליצור קשרים חברתיים עם צעירים אחרים, איכותיים, שאפתנים ופחות או יותר מאותו רקע סוציו-אקונומי. 

בחו''ל מגורים שיתופיים נפוצים בבירות תרבות והיי טק - והם לא זולים

בחו''ל המחירים לא זולים: WELIVE, שלוחה של WEWORK, גובה באזור וול סטריט בניו יורק 1900 דולר לחודש עבור חדרון עם מיטה נשלפת מהקיר, חדר ממש יעלה יותר: 3,500 דולרים. בתמורה, הדיירים זוכים לחיות באווירה ''צעירה ותוססת'' ולחוות קצת אבק כוכבים. 

בבאר שבע מבקשים ליצור פתרון אחר, כחלק ממכלול שלם שימשוך לפה את אנשי קריית התקשוב. לא רק עבורם, אלא גם עבור צעירים  מבאר שבע, אבל הכל, בניגוד לפרסומים, בשלבים ראשוניים מאוד.

אנשי התקשוב בצה''ל רוצים תל אביב, ספק אם 30 מ''ר בבאר שבע יירצו אותם

אנשי חיל התקשוב של צה''ל רוצים לגור בתל אביב - לא בבאר שבע. הנתון הלא מפתיע הזה נחשף בסוף ינואר השנה, בכנס ''אתגרי העירוניות במעבר יחידות צה"ל לנגב'', שערכו אוניברסיטת בן-גוריון ומכון מנדל למנהיגות, במכון מנדל. במהלך הכנס הוצגו נתונים, מתוך מחקר שערך שאול הרטל, מרצה ויועץ לפיתוח כלכלי אזורי בנגב.  הרטל הוא דוקטורנט - מתמחה בתחום הפיתוח האזורי.

עבודת הדוקטורט שלו מתמקדת בהבטים של מעבר יחידות הטכנולוגיה של צה''ל על פיתוח האקו סיסטם של החדשנות בבאר שבע. במהלך עבודתו הוא ראיין ושוחח עם אנשי יח' התקשוב וכן עם אנשי היי טק. הוא זיהה בין אנשי יח' התקשוב את מה שמוכר כיום כ''מעמד היוצר'': אנשים צעירים, במקצוע טכנולוגי מבוקש, הדורשים סביבת חיים מגוונת, עם היצע תרבותי, אפשרויות קידום, חברה רב גונית. הם מחוזרים על ידי חברות הטכנולוגיה המובילות, המציעות להם שכר גבוה. אנשי הטכנולגיה רוצים להיות קרובים לטכנולוגיה והטכנולוגיה נמצאת בתל אביב. הם רוצים לנהל אורח חיים נהנתני, אותו לא יכולים למצוא בפריפריה. אם זה סינמטק, או הופעות או סתם אווירה של עיר גדולה, את זה הם לא יכולים למצוא בבאר שבע. 

באר שבע נמצאת במאבק רב שנים למנוע עזיבה של צעירים ולמשוך אליה אחרים. המאבק לא קל ואינו תלוי בראשות המקומית בלבד. למעשה בלי החלטת ממשלה ברורה בנושא, קשה לקדם תהליכים. 


תגובות

End of content

No more pages to load