• 26 אוגוסט 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הפתעה: תושבי באר שבע והדרום אלופי ישראל באכילת ביצים

שקשוקה, מקושקשת, קשה או רכה: במהלך 2017 צרכו תושבי ב''ש והדרום 170 מיליון ביצים - הרבה יותר מכל מחוז אחר בארץ. כמה ביצים באמת בריא לאכול ביום?

באר שבע. אוהבים ביצים (צילומים: דני בלר, BOJOJO / PIXABAY)

איזור עם ביצים: תושבי הדרום הם אלופי ישראל באכילת ביצים. בשנת 2017 הם צרכו 170 מיליוני ביצים, הרבה יותר מכל מחוז אחר, גם מתל אביב, המאוכלסת בצפיפות. עיקר הצריכה היא של הביצים הפשוטות ורק 10 אחוזים מהביצים ההצרכות בדרום הן מסוג אומגה, אורגני או חופש. הנתון המפתיע מתפרסם בסקירת ענף הביצים שכתבו מעיין ענבר וארז אוסמן מהחטיבה למחקר במשרד החקלאות, שיצאה לאור בימים אלה. 

בתל אביב למשל, אוכלים פחות ביצים, כ-140 מיליון, אבל מעדיפים יותר את הביצים המיוחדות, האורגניות או ביצי החופש, היקרות באופן משמעותי. בבאר שבע אוכלים בעיקר את הביצים הפשוטות, הזולות. לעיתים, צרכנים מתפתים לקנות ''ביצים מהמושב'', הנמכרות בשכונות מתוך טנדרים או שקונים ביצים בשווקים, שלא מוחזקות בנתאים הגיניים או אינן נושאות חותמת. בבירת הנגב, שלא נחשפה לטרנד הטבעוני, אוהבים שקשוקות, חביתות בבגט וביצה קשה בתוך סנדוויץ' פריקסה טונה. מאכלים מהודרים יותר כמו ביצי בנקדיט או סטק טרטר עם חלמון ביצה לא מבושלת, לא תמצאו בצלחות הבאר שבעים. פשטידות מכל מיני עדות (מרוקאיות, טוניסאיות, טריפוליטאיות, פרסיות - אבל כמעט לכל עדה מאכלי ביצים משלה), בריק, חביתה ספרדית - אלה מככבים בשולחנות בבאר שבע, כמו גם סלט ביצים רוסי. וכמובן, לא שכחנו את הביצים החומות של החמין בשבת והביצה שליד המלאווח וזו שבתוך הבורקס תפוח אדמה. 

עם האהבה הגדולה של הבאר שבעים לביצים, מתעוררת השאלה - כמה ביצים בכלל מותר לאכול ביום?
יעל דרור, דיאטנית קלינית וספורט בקבוצת כללית: ''ספורטאים יכולים לצרוך ביצה כל יום ובחלק מהמקרים אף שתיים ביום, כל עוד תמונת הדם תקינה. גם ילדים ובני־נוער, שתמונת הדם שלהם תקינה, יכולים לאכול ביצה אחת בכל יום.

​​​​​​​ביצה ביום - אם אתם ספורטאים. זאביק רווח, יהודה ברקן ומרדכי בן זאב בסצינה הבלתי נשכחת מתוך ''צ'ארלי וחצי'' (סטרי פילמאור / צילום מסך)​​​​​​​

אם יש היסטוריה משפחתית של ערכי כולסטרול גבוהים (אצל אבא או אמא, לא אצל דודה רינה), או אם נמצאו ערכים גבוהים של כולסטרול בבדיקת הדם האחרונה, מומלץ להגביל את מספר הביצים בתפריט לשלוש עד ארבע בשבוע, כאשר החישוב מתייחס למספר החלמונים שמומלץ לאכול בשבוע. יש לחשב את מספר הביצים הנאכלות בשבוע גם אם מדובר בחביתה או בביצה קשה - וגם כאשר הביצים משולבות בעוגה או בפשטידה. כמובן שניתן במקרים כאלה לשלב יותר חלבונים (החלק הלבן של הביצה) ללא החלמון.

​​​

תגובות

End of content

No more pages to load