• 21 יולי 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

קונדומים ופחיות ריקות: צפו ב''קומנדו הבלונים'' של החמאס

חבורת גברים במסכות אנונימוס, פחיות משקה ריקות, סולר וקונדומים (ככל הנראה חדשים): אלה האנשים שמבעירים עשרות אלפי דונמים בנגב

30 דליקות מדי יום - והמספר הולך ועולה (צילום: חברת החשמל)

אלמלא הנזקים הכבדים, הרס הסביבה והפגיעה בחקלאות בנגב, אפשר היה לחשוב שמדשובר בבדיחה מתוך תוכנית סאטירה: ''קומנדו הבלונים'' של החמאס נחשף בסרטון וידאו. אנשי היחידה עוטים על פניהם מסכות ''אנונימוס'' ומראות את שיטות העבודה שלהם: קונדום מנופח בהליום, אליו מצמידים פחית משקה מלאה בסולר, לתוכה תוחבים בד. כך, באמצעים פרימיטיביים ומבלי שישראל תאה מסוגלת להגיב, מבעירים פעילי החמא''ס מזה כשלושה חודשים  עשרות אלפי דונמים בנגב. 

רק השבוע, אחרי שעשרות אלפי דונמים כבר עלו באש, הוחלט בישראל לסגור את מעבר כרם שלום ולא לאפשר מעבר סחורות, מלבד סחורות המיועדות לסיוע הומניטרי. בפועל, סיוע הומניטרי הוא כל דבר הנחוץ לשיגרת חיים: מזון, תרופות, בגדים. הסגירה היא סגירה לייט, בעיקר כדי לפייס את דעת הקהל בישראל, קצת פחות בעוטף. לא כולם בעוטף, כידוע, הצביעו ליכוד. ולא, סגירת מעבר כרם שלום לא סייעה להפחית את מספר הדליקות: היום, רביעי, כבר אירעו מהבוקר עשרות שריפות, גם בשטחים הרחוקים מהרצועה.

בישראל יודעים שהימים עד לסבב נוסף ספורים: ישראל נערכה במערכות כיפת ברזל בדרום, למקרה שהטפטוף, עימו הממשלה חיה בשלום, יהפוך למבול. כל עוד בלוני התבערה לא מגיעים למטרופולינים, ישראל נוהגת הכלה, מתוך ידיעה שקהל חקלאי העוטף אינו מהסוג שייצא להפגנות: הוא עסוק בהצלת המשקים החקלאיים.

יחידת העפיפונים נחשפת (קטע שהועלה לטוויטר)


היכולות של היחידה השתפרו מאוד בשבועות האחרונים: חלק מהבלונים נמצאו במרחק 20 ו-30 קילומטרים מהרצועה. עד כה, ניזוקו כ-50,000 דונם של יערות, בהם יערות שנשתלו על מנת להגן על החקלאים בעוטף מירי צלפים בשדות הסמוכים לגדר. כמו כן, עלו באש אלפי דונמים של גידולים חקלאיים. 

בהתחלה, הבלונים נראו כקוריוז. כיום, מדובר במכה של כ-30 הצתות מדי יום, במה שהפך ל"רגיל''. ישראל ''מכילה'' ובעוטף, בשיחות שלא לציטוט, מודעים לכך שההצתות יחזרו על עצמן גם בשנה הבאה ונערכים לכך במגוון אמצעים. נכון להיום, לישראל אין פתרון - מדיני או צבאי, לחבורת מנפחי הקונדומים עם המדים המנומרים. באמצעים פשוטים עד כדי גיחוך, הם גורמים נזק כבד. מדובר בעשרות הצתות מדי יום ומספר האירועים והטווח של הנזקים רק הולך ועולה. 

בשנים האחרונות האיזור הזה של הנגב זכה לפריחה אדירה: הביקוש לבתים אדיר. היישובים, נכון להיום, אמורים להכפיל את אוכלוסייתם, עם הגיען של משפחות שמבקשות לנטוש את מרכז הארץ הצפוף ורוצות בחיים במרחב כפרי. ספק אם השדות המפוייחים וריח העשן שנדבק לבגדים וגורם לתושבים להסתגר בבתים, ימשיכו להביא לכאן תושבים חדשים.  ועוד לא דיברנו על הסכנה הבריאותית שבלנשום חלקיקי פיח. המשרד להגנת הסביבה הציב במקום תחנה לניטור החלקיקים הנשימים. 

הנזקים לשדות הנגב: מאמצי הכיבוי (צילומים: חברת החשמל, רשתו הטבע והגנים)היום מדברים בעוטף על תחושה של הזנחה, אבל נזהרים מאוד להשמיע ביקורת מפורשת כלפי הממשלה והעומד בראשה, למרות ששדותיהם בוערים כבר 3 חודשים. חודשי הקיץ מוקדשים בחלק מהמשקים החקלאיים להשתלמויות ולימודים, אבל חקלאיים רבים עסוקים בכיבוי שריפות, מכל הסוגים. שדה חקלאי שנהרס הוא עובדים ונותני שירותים שנשארים ללא עבודה ובועד כמה חודשים, פגיעה באספקה החקלאית. בין נותני השירותים גם רבים כאלה המתגוררים בנגב, שפרנסתם תלויה בעבודה תקינה של שדות העוטף.

''בשנה הבאה, אני חושש, נמצא את עצמנו באותו מצב בסביבות חודש אפריל'', אומר חבר כיסופים. ''בדיוק כמו שישראל התרגלה לטיפטופי הרקטות והתעוררה רק כשאלה הגיעו לתל אביב, מה שקורה בעוטף נשאר בעוטף ואנחנו לבדנו במערכה הזו''. 
​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load