• 23 אוגוסט 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הנסיעה במונית מתייקרת באופן ניכר, בשל הכנסת רפורמה

לא כל רפורמה מיטיבה עם הצרכנים: הנסיעה במוניות מתייקרת משמעותית ותדרוש מהנהגים להחליף מונים יקרים. כמה תעלה אחרי השינוי, נסיעה בין השוק לנחל עשן?

מוניות (צילום המחשה: Eurovaran / CC BY SA 4.0)

מחירי הנסיעה במוניות עומדים להתייקר משמעותית, בעקבות חתימת שר האוצר והתחבורה על צו, המשנה מן היסוד את שיטת חישוב המחירים. כתוצאה מהצו החדש, יידרשו נהגי המוניות להחליף את המונים הקיימים. הצו למעשה אמור להוזיל את הנסיעות הבינעירוניות באחוזים בודדים, אך לייקר משמעותית את הנסיעות בשעות הלילה ובשבתות - אותן שעות בהן אין תחבורה ציבורית זמינה.

הצו ייושם בכמה שלבים, כשהרפורמה בכללה תיכנס לתוקף ב-1 באפריל, 2019. על פי הצו, הנסיעות במונית יתייקרו כבר עתה בכ-4 אחוזים. מטרת הצו, הינה להביא ליתר שקיפות כלפי המחיר הנגבה מהצרכן, אך הוא גם מייקר באופן משמעותי את שירות המוניות. 

הרפורמה למעשה קובעת שיטת חישוב חדשה, אשר תוזיל את הנסיעות הבינעירוניות באחוזים בודדים, אך במקביל, תייקר באופן ניכר את הנסיעות בתוך הערים. 

השיטה החדשה דורשת כאמור, החלפה של המונים בכל המוניות בישראל.  שלושה סוגי תעריפים, במקום השניים הקיימים, יונהגו במוניות: תעריף א' יהיה  תקף בשעות היום באמצע השבוע. התעריפים האחרים ייגבו בשעות בהן הביקוש לנסיעות גבוה יותר.

כיום, מחיר הנסיעה מחושב על פי שקלול של זמן+מרחק נסיעה. פעימת מונה שווה 30 אגורות. המונה מחשב את דמי הנסיעה לפי זמן או מרחק, אך לא לפי שניהם יחד. המודל הזה מקשה על הערכת התעריף שהלקוח יישלם. על פי מבנה התעריפים החדש החיוב ייקבע בו לפי זמן הנסיעה, בתוספת המרחק.

אלא שהמודל החדש ייקר את הנסיעה באופן ניכר. נסיעה עירונית תתייקר בכ-13 אחוזים. נסיעה באורך 5 ק''מ בשעות היום, לדוגמא מהשוק העירוני לשכונת נחל עשן, תעלה כ-8.5 שקלים בגין המרחק ועוד כ-33 שקלים בגלל הזמן וזה - בשעות היום. 

הנסיעות בשעות הלילה, אחרי שמסתיימת התחבורה היצבורית בבאר שבע או בשבתות, יתייקרו אף הן באופן ניכר, זאת כאשר בבאר שבע לרבים אין חלופה אחרת (מוניות שירות וקווים מסויימים הפעילים בשבתות בתל אביב וחיפה). אמנם בבאר שבע מדברים על הכנסת מוניות שירות, אך ספק אם העיר המסורתית תתיר הפעלת תחבורה בשבת למען אלה הזקוקים לכך.

ומה יקרה בבאר שבע?

תושבי באר שבע רגילים לשלם סכום קבוע עבור נסיעה במונית, העומד כיום כל 25 שקלים לנסיעה קצרה (מהעיר העתיקה לשכונה ה' למשל). מרכזי קניות ובילוי רבים בבאר שבע נמצאים בחוצות העיר. מונית אינה זולה, אבל היא חלופה זמינה. הלקוחות מזמינים ולנהגים יש פרנסה. יהיו מי שלא יוכלו לשלם את ההתייקרות התלולה ויצטרכו למצוא לעצמם חלופה - או להישאר בבית. גם יהיו מי שישחשבו פעמיים אם להזמין מונית לבילוי, בסוף השבוע. 


תגובות

End of content

No more pages to load