• 23 אוגוסט 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

גידול באיתור וטיפול במכורים בנגב, מאות נפגעים מדי שנה

רשויות הרווחה מצליחות להגיע מדי שנה אל כ-700 מכורים בנגב - נפגעי הימורים, סמים או אלכוהול ומשקיעות מאמץ רב להצילם. יש גם אחרים, שלא מצליחים להיחלץ מהתהום

התמכרויות: לאלכוהול, סמים והימורים (צילום הדמיה: lechenie-narkomanii / PIXABAY / CC0)

מדו"ח השירות לטיפול בנפגעי התמכרויות  - סמים, אלכוהול והימורים - במשרד העבודה והרווחה עולה כי בשנה החולפת חל גידול של כ-5% במספר המטופלים הכולל, מ-14,093 בשנת 2016 ל-14,826 ב-2017. העליה המשמעותית ביותר במספר המטופלים נפגעי התמכרות נרשמה בקרב נשים שמספרן עלה ב-16% מ-2,683 ל-3,107. שיעור הנשים מכלל המטופלים עדיין נמוך לעומת גברים, ומהווה 21% מכלל המכורים. עוד מראים הנתונים כי 1,719 (14%) מקרב המטופלים דיווחו על פגיעה מינית שעברו, 2,449 (21%) דיווחו על פגיעה פיזית ו-1,675 (14%) דיווחו על הזנחה או פגיעה נפשית. בנוסף עולה מהנתונים כי בשנה החולפת חלה עליה של 10% בקרב מטופלים נפגעי תחלואה כפולה – נפגעי נפש וגם נפגעי התמכרות, מ-3,866 בשנת 2016 ל-4,259 בשנת 2017.

כמעט 700 מכורים מטופלים בנגב במהלך השנה, חלקם בעלי תחלואה כפולה

יש מכורים שהרשויות מצליחות להגיע אליהם לפני שזה מאוחר מדי. מהמרים כרוניים, מכורים לסם או לאלכוהול, מכל המגזרים.
בשנת 2017 טופלו באזור הנגב (באר שבע, אופקים, ירוחם, נתיבות ורהט) 689 מטופלים, נפגעי התמכרות לסמים, אלכוהול והימורים. שיעור הנשים מכלל המטופלים עדיין נמוך לעומת גברים ומהווה 19% מכלל המטופלים. עוד מראים הנתונים כי 86 (13%) מהמטופלים דווחו על פגיעה מינית שעברו, 136 (20%) דווחו על פגיעה פיזית ו- 91 (13%) דווחו על הזנחה או פגיעה נפשית. 

מהנתונים עולה כי שיעור המטופלים נפגעי תחלואה כפולה-נפגעי נפש מהווה 38% מכלל המטופלים.  כ- 44% מהמטופלים (302) עובדים תוך כדי טיפול ומנסים לקיים חיים עצמאיים, ל- 82% מהמטופלים (568) אין תעודת בגרות מלאה וכי רק 6% מהמטופלים בוגרי תואר אקדמי.

שיעור המטופלים נפגעי תחלואה כפולה (מכורים לסמים ונפגעי נפש ) מהווה 37% מכלל המטופלים.

כ- 48% מהמטופלים (256) עובדים תוך כדי טיפול ומנסים לקיים חיים עצמאיים ולפרנס משפחה.   מנתוני המשרד עולה כי חלה עליה במס' המטופלים אשר אין להם תעודת בגרות מלאה, מ- 71% בשנת 2016 ל- 82% בשנת 2017 וכי רק 7% מהמטופלים בוגרי תואר אקדמי.

בנוסף ליחידות הטיפול הפועלות באיזור הנגב, השנה ייפתחו מענים נוספים לטיפול במכורים: מרכז לתחלואה כפולה בבאר שבע, יחידה לטיפול במבוגרים ברהט, יחידה לטיפול במבוגרים בשדרות, מוקד לנשים באופקים, יחידה לטיפול בנוער ומבוגרים באבו קאסם, ויחידה לטיפול בנוער בנוה מדבר.

בין המכורים המטפלים - נפגעי אלכוהול (צילום הדמיה: rebcenter-moscow/ PIXABAY, CC0)​​​​​​​

הסיבה לעליה במספר המטופלים והמטופלות נובעת מפעילות אקטיבית מאומצת שמבצע המשרד להעלאת המודעות לטיפול, בין היתר באמצעות עבודת איתור ו"חיזור" אחר נפגעי התמכרות, לרבות עבודת צוותי איתור בזירת הרחוב ברחבי הארץ. זאת לאור כך שרק אחד משישה מכורים פונה לקבל טיפול. עפ"י הערכות חיים כיום בישראל כ-120 אלף נפגעי התמכרות לחומרים פסיכואקטיבים ולהימורים.

יש מי שלא יודעים לעצור

התמכרות היא מצב של תלות נרכשת פסיכולוגית וגופנית, בחומר או בפעילות כלשהם. התמכרות מתאפיינת בהתנהגות כפייתית שנועדה להשיג את אותו גירוי, אשר ממשיכה גם כאשר היא מובילה להשלכות שליליות ובאה על חשבונם של צרכים חשובים אחרים, פסיכולוגיים וגופניים כאחד (לדוגמה שינה או יחסים חברתיים). להתמכרויות יש שוני בצורת הביטוי של התופעה ובסוגי התוצאות אך הדרך שבה היא נרכשה לרוב זהה. לאורך זמן אין לאדם באמת שליטה בשימוש וההתמכרות מנהלת את אותו אדם. התמכרות היא בעיה שמקיפה תחומים רבים, היא עלולה לפגוע בתפקודו הנורמטיבי של האדם בתחומים רבים כגון יחסים בינאישיים ותחומים כלכליים.

התמכרות היא מעין מחלה ראשונית, יש בה את כל המרכיבים של מחלה שאינה ניתנה לריפוי, אבל ניתנת לטיפול וניתן להשיג בה החלמה. התמכרות נועדה להקל על כאב אך גם גורמת לסבל וכאב שממנו המכור מנסה להשתחרר.

החברה מתייחסת בצורה שיפוטית למכורים ומצבם גורר אותם לתחתית. הם מאבדים חברים, משפחה ולרוב, את כל רכושם. הם חווים התעללות, ניצול ולא אחת, גם ניצול מיני. ההתמכרות לסמים גם יכולה לפגוע קשות בבריאות המכורים, בשל שימוש בחומרים מסוכנים המוחדרים לסם. 

באחד המקרים, שהגיע למערכת, צעיר מבאר שבע, תלמיד כיתה ט', הובהל לטיפול בשל צריכת סם בלתי מוגדר שנתנן לו חבר לכיתה. הוא סבל מהזעה, דפיקות לב מואצות, הקאות ורעד בכל גופו. משפחתו הבינה את המצב מיד והטראומה הייתה כל כך גדולה, שהוא לא העז לגעת יותר בשום חומר.

א', בן 49, לא היה מטופל, אך היה מכור להימורים: ''אתה מגלה את ההתמכרות, כשאתה עובד ועובד ומוצא את עצמך מבקש כסף מחברים בשביל סיגריות או מנת שווארמה שתחזיק אותך כל היום. עבדתי, התפרנסתי, אבל רציתי שיהיה לי עוד. הייתי קונה לוטו, בהתחלה ממלא טספים הכי זולים, אחרי זה הייתי ממלא יותר טורים. כשלא יצא מזה כלום, התחלתי לשחק במכונות ושם מוציא כמה גרושים כל פעם. הייתי מבזבז את כל הכסף עוד באותו יום. בסוף, התחלתי להמר יותר כבד, עד שכמעט הסתבכתי ומהפחד עצרתי. אבל יש כאלה שלא עוצרים, נקלעים לחובות, מאבדים בתים. כשאתה מהמר תמיד יהיה מי שייתן לך כסף ואחרי זה יבוא לגבות החוב. אבל אני עצרתי, כי קיבלתי מכה חזקה בחיים, אחרים שאני מכיר לא. אנשים גמרו ברחוב''.

ד', בן 42, עבד בעבודה מסודרת. בשנות התשעים, מעט אחרי שיחרורו מצה''ל, הוא התחיל לפקוד מסיבות טראנס, שהיו נערכות בחורשות ברחבי הארץ. הוא אהב את המוסיקה והאווירה, אבל גם נחשף לסמים שהיו בחלק מהאירועים. כשהוריו שמו לב להמתכרות שלו, זה כבר היה מאוחר מדי. הוא טופל במסגרת שיקומית, הצליח להתנקות מהסמים, אבל השימוש פגע בתפקודו. כיום, במקום לחיות במקום משלו, הוא מתגורר בסמוך להוריו, שגם מפקחים עליו. היום הוא לא מסוגל להתנהל עצמאית וניסיון כזה לפני כמה שנים הסתיים לא טוב: הוריו מצאו אותו בדירה מטונפת לגמרי, כשהוא מוזנח. הוא לא ידע להתנהל בחיים נורמטיביים.

ס', כיום בן כ-50, איבד את כל רכושו בגלל התמכרות להימורים. הוא שקע בחובות כבדים וסיבך את משפחתו. רק אחרי הליך ארוך, שכלל טיפול במסגרת, הוא הצליח לחזור לחיים נורמטיביים, אחרי שאיבד את כל רכושו ומשפחתו נרתמה לכסות את החובות אליהם נקלע. כאשר היה מכור, הוא לא בחל בשום אמצעי להשיג כסף להימורים.
​​​​​​​

יותר כסף לטיפול במכורים

בשנה החולפת הגדיל המשרד את תקציב השירות להתמכרויות ב-14%, מכ-75 מיליון בשנת 2016 ללמעלה מ-85 מיליון בשנת 2017, וצפוי לפתוח בשנה הקרובה 89 יחידות טיפול חדשות בפריסה ארצית. בין המסגרות שיוקמו לטיפול בנפגעי התמכרות – 27 יחידות ייעודיות לטיפול בבני נוער, 11 יחידות ייעודיות לטיפול בנשים, ודירת מעבר טיפולית לנשים, שלוש יחידות לטיפול בתחלואה כפולה – נפגעי התמכרות ונפש, 33 יחידות לטיפול במבוגרים, חמש יחידות ודירת מעבר טיפולית לצעירים, יחידה ייעודית לטיפול בלהט"בים (שיבקשו באופן וולונטרי להיות מטופלים במסגרת ייעודית ולא במערך הכללי), ושישה מרכזים לקידום תעסוקה בקרב המטופלים. כמענה לצרכים בקרב המטופלים חסרי מקום לינה, בהם צעירים, נשים ואימהות לילדים, החל מאוגוסט הקרוב יפתח המשרד מקלט חירום ייעודי חדש ראשון מסוגו לצעירים (בגילאי 18-27) בהשקעה של 1,250,000 ₪ בשנה וב-2019 צפוי המשרד לפתוח מקלט ייעודי לנשים על רצף ההתמכרות, וכן מקלט נוסף לנשים אימהות נפגעות התמכרות וילדיהן.

מנסים לקיים חיים עצמאיים תוך כדי הטיפול בהתמכרות

כ-53% מהמטופלים (כ-7,850) עובדים תוך כדי טיפול ומנסים לקיים חיים עצמאיים, לפרנס משפחה ולטפל בבעיית ההתמכרות. מדובר בעלייה מעודדת של 10% במספר המטופלים המועסקים בהשוואה לשנה הקודמת. מנתוני המשרד עולה כי ל-83% מנפגעי ההתמכרות המטופלים אין תעודת בגרות מלאה וכי רק 5% מהם בוגרי תואר אקדמי. בשנת 2018 ירחיב המשרד את מערך השיקום התעסוקתי למכורים על מנת לחזק את המגמה ויקים, כאמור, עוד 6 מרכזים תעסוקתיים חדשים המותאמים לצרכיהם והשכלתם של המטופלים, 2 מהן בערים נצרת ובבני ברק. במסגרת המרכזים מתבצע אבחון תעסוקתי מעמיק ומקיף הכולל הערכה ראשונית של יכולות, בדיקת ההיסטוריה תעסוקתית, מיומנויות מקצועיות והתאמה לתפקידים ומקומות עבודה שונים. כמו כן מתקיימת במרכזים סדנה לכתיבת קורות חיים ולחיפוש עבודה וכן הכנה לריאיון לעבודה. עם קבלת המטופל לעבודה ממשיך צוות המרכז ללוות אותו לאורך השנה הראשונה בעבודה, על מנת לספק תמיכה וכלים להתמודדות עם קשיים שונים.

באוגוסט 2018 יחל לפעול מקלט לצעירים נפגעי התמכרות במרכז ירושלים אשר ייתן מענה חירום לצעירים (בנים) בגילאי 25-18 בהשקעה של  1,250,000 ₪ בשנה. המסגרת מיועדת לצעירים המצויים במצב של משבר וסיכון, הזקוקים לקורת גג מיידית וסיוע ראשוני, ותספק מיטה חמה, ארוחות, סיוע במיצוי זכויות ובבניית תוכנית שיקום. בתום תקופת השהות המסגרת, יופנה הצעיר לתכנית טיפול המשכית מתוך רצף המענים הייעודי של המשרד, בהתאם לצרכיו.

השירות לטיפול בהתמכרויות במשרד העבודה והרווחה פועל על מנת לשלב בני נוער, צעירים ומבוגרים המצויים על רצף ההתמכרויות בחברה הנורמטיבית. זאת באמצעות איתור אוכלוסיות מכורים והבאתן לטיפול, מימוש זכויותיהם מול רשויות, סיוע בהתמודדויות שונות כגון החלמה מטראומות, שינוי דפוסים התנהגותיים, וגיוס משפחתם לסיוע בתהליך. השרות מספק טיפול אישי המותאם לצרכיו של המטופל וטיפול קבוצתי היוצר תמיכה והשפעה חיובית על היחיד.

תגובות

End of content

No more pages to load