• 21 יולי 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

צה''ל פרס מערכות כיפת ברזל בדרום

מוקדם הערב הודיע דובר צה''ל הכוחות ''מצויים במוכנות במספר תרחישים וערוכים להגן על אזרחי מדינת ישראל וריבונותה''. לעת עתה, אין הוראות מיוחדות מפיקוד העורף

מערכת כיפת ברזל ביישוב בדרום (צילום: דובר צה''ל)

צה''ל פרס  הערב מערכות כיפת ברזל ברחבי הדרום. על פי גורמים צבאיים, מדובר בפריסה שנועדה לקדם כל אפשרות. המהלך החל בשבוע שעבר, כאשר נפלה החלטה לקדם את המערכות לעבר הגבול הדרומי. 

מוקדם יותר הערב הודיע דובר צה''ל כי "צה"ל מצוי במוכנות במספר תרחישים וערוך להגן על אזרחי מדינת ישראל וריבונותה". עם זאת, אין שינוי בשיגרה ואין הודעות מיוחדות מפיקוד העורף. ההיערכות של כיפות הברזל באה לאחר שבועות ארוכים של בלוני תבערה וחבלה, שגרמו נזקים ל-30,000 דונם של שטחים פתוחים וכ-6,000 דונמים של שטחים חקלאיים. עד כה, מאז תחיל סבב החבלה הנוכחי, היו כ-600 מוקדי שריפה, בקצב לעיתים של עשרות שריפות ביום. 

בין היתר, נפגעו מכוורות, לולים, שדות חיטה ומטעי אבוקדו. הנזק לחקלאים מוערך בכ-7 מיליוני שקלים של נזקים ישירים, אבל למעשה הנזק גדול יותר, בשל הפגיעה בעובדים ונותני שירותים. לפני החקלאים מסלול ארוך ומתיש, של הגשת תביעות לפיצוי, קבלת הכספים ושיקום השדות. 

נזק נוסף הוא לתיירות באיזור. ריח העשן הנוראי בעוטף עזה הופך את התיירות לבלתי אפשרית ומקשה על התושבים, שבתיהם ספוגים ריח עשן. עם זאת, ככל שידוע, אין צעדים, מדיניים או צבאיים, להביא את מכת בלוני התבערה לסופה. גם ישראל וגם חמאס משדרות כי אינם מעוניינים בהסלמה, אבל הנגב ממשיך לבעור - וחוץ מביקורי הזדהות של פוליטיקאים, איש לא מציע פתרון.

רק היום, חמישי, פרצו מספר שריפות בעוטף עזה, כולן בשל בלוני תבערה שמקורם ברצועה. בין היתר, הוצתה שריפה גדולה במאגר שקמה ליד קיבוץ זיקים, בה נשרפו עשרות דונמים של עצי אקליפטוס. נזק כבד נגרם לחממות באזור. 

בלון תבערה נחת בתוך שדרות. שריפות ארעו גם בתחומי מועצות האזוריות שדות נגב ובני שמעון, תוך גרימת נזק לתשתיות חשמל. שריפות ארעו בנחל גרר ובבארי.

תגובות

End of content

No more pages to load