• 03 אוגוסט 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

פארק למיחזור פסולת יוקם בדודאים, יקלוט 1,200 טון אשפה ביום

הפארק יצמצם את היקפי הטמנת הפסולת, שתעבור מעתה מיון ומיחזור. המתחם צפוי לקום בתוך כשנה וישתרע על יותר מ-6 דונם

מניחים את אבן הפינה למפעל המיחזור (צילום: יח''צ)

אחרי עשרות שנים של הטמנה יוקם מפעל בפארק המחזור והחינוך הסביבתי דודאים שבנגב, בשטחה של המועצה האזורית בני שמעון. המפעל שיאובזר בטכנולוגיה בינלאומית חדישה ימיין וישלח למחזור אלפי טונות פסולת בכל יום ויצמצם משמעותית את אחוזי ההטמנה באזור. בחודש מאי הקרוב עתידים לעלות דחפורים לשטח ולהחל בבנייה של המתקן, צפי הקמתו הוא תוך שנה. המפעל עתיד לקלוט 1,200 טון פסולת ביום.

במהלך האירוע חתמו ראשי הרשויות מהדרום ומנכ"ל המשרד להגנת הסביבה על "אמנת הסביבה" של הנגב, אשר מביעה התחייבות אזורית לשמירה על הסביבה, פעילות מוגברת לטובת שדרוג מערך איכות הסביבה ברשויות ופעילות אזורית משותפת למימוש המטרות האסטרטגיות של מדינת ישראל בתחום זה.

מתוך האמנה: "אנו ראשי הרשויות מתחייבים לתמוך ביישום טכנולוגית ושינוי מהותי בדרך החיים של תושבי ישראל על מנת לשנות את המציאות הבעייתית ולמטב את איכות החיים, לשמור על כדור הארץ ועל ארץ ישראל, לטפח את הריאות הירוקות, לפתח ולהשקיע בטיפוח יכולות המחזור באזור, צמצום הטמנת הפסולת והגברת המודעות בקרבינו. נפעל לחינוך ילדינו לחשיבה ירוקה, אשר בוחנת באופן תמידי את יכולתו של האדם לסייע לסביבה, נרחיב את ידיעותיהם בנושאי ההגנה על הסביבה, נאפשר להם להביא עימם רעיונות וחידושים, נתמוך ביזמות ירוקה ובקיימות''.

באתר דודאים מטפלים בפסולת ביתית, אורגנית, פסולת תעשייתית יבשה ובפסולת גזם ובניין. באתר כבר היום מבצעים פעולות מחזור כמו ייצור קומופוסט, הפרדה ומחזור של פסולת בניין, הפרדה, קיצוץ ושימוש חוזר בגזם, יצור חשמל ירוק ועוד. מפעל המחזור שיתפרס על 6 וחצי דונם, יהיה עתיר טכנולוגיה ואמצעים, יבצע הפרדה ברמה גבוהה של סוגי פסולת וימיין אותה למתקנים שונים מתאימים לטובת שימוש חוזר ומחזור. המפעל עתיד להוריד בצורה דרסטית את הצורך בהטמנה, יצמצם משמעותית את הפגיעה בסביבה ויבצע מחזור מקסימלי של האשפה בכל יישובי הדרום. דבר שעד היום נעשה בצורה לא מיטבית אזור. 45% מהמימון של המפעל הוא מהמשרד להגנת הסביבה ו-55% הנוספים הם השקעה של המועצה האזורית בני שמעון.

וידאו: הדמיית מפעל המיחזור בדודאים (צילום: חברת 900 מטר)
​​​​​​​


פארק המחזור והחינוך הסביבתי דודאים הוא אתר אזורי של הנגב ומטפל בפסולת האזור בלבד, כך הוא תורם לצמצום תנועה בכבישים, צמצום שטחי הטמנה, חיסכון בדלק ומזעור של זיהום אוויר – כל אלו פעולות הנגרמות ממשאיות המובילות פסולת מאזור לאזור ברחבי הארץ - שינוי שמקווים להוביל בדודאים ברמה הלאומית.

במפעל תתקבל כלל הפסולת הביתית המעורבת של יישובי הדרום והנגב, ממנה יאספו החומרים האורגנים, תבוצע הפרדה של כל החומרים הניתנים למחזור כמו: קרטון, פלסטיק, ברזל, נייר, זכוכית ועוד. כחמישים אחוז מהחומר האורגני ימשיך בתהליך פירוק וקומפוסציה עד שיהפוך למתאים לשימוש בחקלאות, בעיקר לענף המטעים. מדובר על אחוזים גדולים של חומר שיוכלו לשמש לקומפוסט לשדות החקלאיים ויצירת סגירת מעגל מהפקת האשפה ועד תרומתו חזרה לחקלאות בדרום.

כך ייראה המפעל החדש (הדמיה: חברת מושלי אלדר)

המפעל יבנה כמבנה סגור, מקורה, מסונן ומאוורר – המשאיות הרבות שעתידות לפרוק בו את האשפה יעשו זאת בתוך המבנה הסגור ובכך יימנעו הפצת ריחות באזור. בתכנון המפעל נלקח בחשבון עניין הריח ופליטת האוויר מתוכו – הוא תוכנן בצורה כזו שימזער את הריחות העולים ממנו כדי למנוע זאת מתושבי האזור. כמו כן, עצם איסוף הזבל בתוך מפעל סגור גם מורידה את כמות הציפורים החונות באתר כיום וממזער את הסיכון שהן מהוות למטוסי וטייסי חיל האוויר מהבסיסים הסמוכים, אחת הסכנות והבעיות המרכזיות שחיל האוויר סובל ממנה כיום בדרום – כל זאת נעשה בשיתוף פעולה והתייעצות עם הדרג המקצועי והפיקודי הבכיר בחיל האוויר בשיתוף פעולה פורה.

תגובות

End of content

No more pages to load