• 23 אוגוסט 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מחאת ההורים: ביום א' יובא לדיון חוק פיקוח על המסגרות לגיל הרך

בעקבות חשיפת מקרי ההתעללות בפעוטות, רצף תאונות ומותה של פעוטה: ביום ראשון תונח על שולחן הממשלה הצעת חוק לפיקוח על המסגרות לגיל הרך

הפגנת ההורים בבאר שבע (צילום: דני בלר)

ביום ראשון הקרוב יביאו שר העבודה והרווחה חיים כץ ושר האוצר משה כחלון, לממשלה חוק מוסכם לפיקוח והסדרה של מערך המסגרות לגיל הרך שיקבע חובת רישוי למעונות תוך קביעת סטנדרטים שיבטיחו את שלומם וטובתם של הילדים, החוק יקבע לראשונה הסדר פיקוח על התנאים במעונות לצד יצירת כלי אכיפה מנהליים, סמכויות מפקחים והוראות עונשין.

לאחרונה נערכו הפגנות הורים לפעוטות, ברחבי הארץ ובבאר שבע, אשר גם בה התרחשו מקרים של התעללות בפעוטות. בהפגנות במרכז הארץ השתתפו מאות הורים, בבאר שבע קצת פחות: ''הבת שלי נפגעה בגן בבאר שבע, אבל התיק נגד הגננת נסגר מחוסר עניין לציבור'', סיפרה אחת האימהות בהפגנה. ''אם אני רוצה רוצה לפתוח דכן פלאפל או לעבוד במפעל, אני צריכה לעבור אלף ואחת בדיקות ולהביא אישורים שאין לי עבר פלילי. הגן בו הילדה שלי נפגעה ממשיך לעבור והגננת לא פוטרה. וזה לא המקרה היחידי: היו גננות שהוקלטו מקללות ילדים, אבל לא עשו להן כלום, כי אין הקלטת וידאו. הכי מפחיד - זה שגן ילדים פרטי לא מחוייב לעמוד בשום קריטריון מבחינת בטיחות. הוא יכול להיות במבנה מסוכן ולא יעשו לו כלום. כאילו שמחכים לאסון הבא''. 

הפגנת האימהות בכניסה לעיריית ב''ש, שנערכה ב-12 ביוני (צילום: דני בלר)
​​​​​​​


ההצעה הממשלתית תשית חובה על בעלים של מעון יום לפעוטות להוציא רישיון הפעלה אשר יינתן מהממונה על מעונות במשרד העבודה הרווחה והשירותים החברתיים.  תוקפו של רישיון הפעלה יהיה לשנה ולממונה הסמכות לחדשו לתקופות נוספות של שנתיים ולאחר מכן לתקופות נוספות של חמש שנים כל אחת. כמו כן, ייקבע הסדר פיקוח על התנאים במעונות להבטחת שלומם וטובתם של הילדים. לצורך הבטחת הציות להוראות החוק לממונה על מעונות היום יינתנו כלי אכיפה מנהליים לצד סמכויות אכיפה והרתעה פליליות, בהם סמכות למתן צו הפסקה מנהלי לשם סגירת מעון, הטלת עיצומים כספיים על הפרות ספציפיות שנקבעו בחוק וכן התראות מנהליות וכל זאת לצד הוראות עונשין לפיהן הפעלת מעון יום ללא רישיון הפעלה או בניגוד לתנאי הרישיון הן עבירות פליליות.  


שר האוצר, משה כחלון: ''הסיכום אליו הגענו מאפשר את הגברת הביטחון, השמירה והפיקוח על היקר לנו מכל - הילדים שלנו. קידום מהלך זה לצד הצעתה של חברת הכנסת ד"ר יפעת שאשא ביטון שמסדירה את נושא התקנת המצלמות בגנים יעניקו ביטחון רב יותר לילדים, להורים ולא פחות חשוב מכך, יסייעו לשמור על שמן הטוב של הגננות והסייעות ששומרות על הילדים שלנו''.

שר העבודה והרווחה חיים כץ: ''מדובר בפריצת דרך. עשינו את הטוב ביותר במסגרת התקציב שמשרד האוצר הקציב לנושא.  התחלנו במהלך שיבטיח את שלומם של ילדי ישראל, נחזק את הפיקוח ונקבע סטנדרט גבוה וברור להפעלה כיאה לילדנו הקטנים״.

התקציב לצורך הסדרת מערך המסגרות לטיפול בילדים בגילאי 0-3 יעמוד על 280 מיליונ בפריסה לשבע שנים וכן יוקצה כוח אדם נוסף לאגף מעונות היום. התקציב ישמש לשם הבטחת אכיפה אפקטיבית ויעילה לטובת שלומם וביטחונם של הילדים, תוך מתן תקציב ייעודי במסגרת החלטת הממשלה להדרכת והכשרת מטפלות וכן לצורך סבסוד התקנת מצלמות במעונות יום.

חוק הפיקוח יגיע להבשלה מלאה בתוך שש שנים. החוק יחול תחילה על מעונות יום אשר שוהים בהם 28 פעוטות לפחות, לאחר מכן על מעונות שבהם 18 פעוטות לפחות עד שבתום השנה השישית יחול החוק על כל מעון יום אשר שוהים בו 7 פעוטות לפחות.


תגובות

End of content

No more pages to load