• 03 יוני 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

דיון במועצת העיר במצב העסקים: ''אנשים מאבדים את פרנסתם''

מועצת העיר באר שבע דנה במצב העסקים הקטנים ובינוניים בבאר שבע, בעקבות הנתונים הקשים שנחשפו לאחרונה, בין היתר, בסדרת כתבות בברנז'ה NEWS

עסק סגור - ונטוש, בעיר העתיקה (צילום: דני בלר)

אתמול, רביעי, נערכה אחת מישיבותיה האחרונות של המועצה הנוכחית בעיריית באר שבע, לפני הבחירות המוניציפליות, שיערכו ב-30 באוקטובר. בימי שיגרה, אלה ישיבות של ''סוף עונה'' או ''סוף שנת הלימודים'': חברי המועצה עסוקים במירוץ הפוליטי, או שלא במגיעים לישיבות או שינסו גימיק כלשהו להשיג כותרת או תשומת לב. במועצת באר שבע, בה רוב מוחלט לסיעתו של ראש העירייה וקואליציה כמעט מקיר לקיר (למעט שני המושבים של סיעת אור, של משה ינאי), ההתפתח דווקא דו שיח מרתק, בין ינאי, המתמודד לראשות העירייה ולמועצה, לבין רוביק דנילוביץ', המתמודד לקדנציה שלישית. ינאי הגיש הצעה לסדר היום בנושא מצבים של העסקים הקטנים בבאר שבע. העסקים הקטנים בעיר הם הם בבחינת מקור הפרנסה של באר שבעים רבים. 

אתר ברנז'ה NEWS מסקר מזה זמן רב את מצבם של העסקים בעיר, על רקע תמונה כלכלית לא קלה של הנגב בכלל ושל באר שבע בפרט. בשנתיים האחרונות הדוח השנתי שמחברת חברת דן & ברדסטריט מביא תמונת מצב קשה של בירת ההזדמנויות: אחוז העסקים בסכנת סגירה רק עולה והוא הגבוה מבין הערים הגדולות בישראל ומספר העסקים הנסגרים בבאר שבע גדול ממספר העסקים שנפתח. 

מועצת העיר באר שבע (צילום: דני בלר)

הממצא הקשה הזה, מצטרף למחקר שערכה חברת ALLJOBS, על פיו השכר משולם בבאר שבע ובנגב נמוך באופן ניכר, בהשוואה למשרה זהה במרכז הארץ. כוח הקניה בבאר שבע נמוך יותר ונטילת אשראי יקר לשמירה על רמת חיים, הינה צעד שמסתיים בדרך כלל בפשיטת רגל. נגידת בנק ישראל  מזהירה מפני הר האשראי שצוברים משקי הבית, בין אם למחיה שוטפת או לתשלום עבור רכישת דירה. 

ינאי הציג את הנתונים הקשים של העסקים בב''ש, דנילוביץ' הסביר לו שהעולם הולך ומשתנה

ינאי הציג נתונים קשים באשר לסגירת עסקים בעיר: רשתות הענק, דוגמת איקאה נגסו בנגריות הקטנות, סיפר ינאי. נגרים רבים סגרו את העסקים שלהם בעיר ואין להם פרנסה אחרת. לדבריו, הושקע מאמץ רב בהקמת פארק היי טק, שלדבריו מפרנס בעיקר את מי שבאים ברכבת מוקדם בבוקר ועוזבים את באר שבע בשעה 16:30. בעלי עסקים, בגילאי ה-60, שעסקיהם נסגרו, מתקשים למצוא פרנסה אחרת. לדברי ינאי, יש בבאר שבע הגירה שלילית, על פי נתוני למ''ס ותושבים עוזבים את העיר, בעיקר בשל פרנסה.

בעניין פארק היי טק, השיב דנילוביץ' לינאי, שמרבית העובדים בפארק ההיי טק הם מבאר שבע, כעשרה אחוזים מהנגב ורק 10 אחוזים הם יוממים - עובדים המגיעים לעבודה מעיר אחרת. באשר לאיקאה, הסביר דנילוביץ'  שמדובר בקרקע פרטית, שנכרשה על ידי חברה פרטית, כפי שעושים שאר היזמים בעיר, בהן חברות גדולות, המגלות עניין בבאר שבע, שהיא כבר עיר מחוז גדולה, המשרתת ציבור גדול. חברות גדולות, הסביר, רואות ראיה עסקית של כמה שנים קדימה. 

''אבל העולם משתנה'', אמר דנילוביץ', ''ואתה יכול לראות את זה בקורות החיים של האנשים הניגשים למכרזים. הסתיימו הימים בהם אתה עובד 20 ו-30 שנה באותו מקום עבודה. היום, אנשים צעירים מספיקים להחליף מקומות עבודה רבים בתקופה קצרה. הילדים שלומדים היום בתיכון יפגשו עולם תעסוקתי שונה לגמרי מזה שאנחנו מכירים. זה לא רק בבאר שבע ולא רק בישראל, אלא בעולם כולו''.

במקום הזה, בעיר העתיקה, עמד עסק ששירת את תושבי ב''ש שנים רבות. היום המקום נטוש (צילום: דני בלר)

מי שמבמקר היום בסניף דואר, רואה חבילות. הרבה חבילות, בהן של ענקיות קמעונאות כמו אסוס, אמזון, איביי, אליבבה ועוד. הקהל בבאר שבע גילה ויודע, שהוא יכול לקנות באינטרנט בחצי או רבע מחיר ממה שהוא ישלם בחנות או קניון. לאחרונה אושר תיקון בתקנות המכס, המגדיל את הסכום הפטור ממכס באופן משמעותי. הצו אמור להיכנס לתוקפו בתקופה הקרובה, תקופה קריטית: לפני החגים. החגים (ראש השנה, כיפור, סוכות), הם אחת ההזדמנויות של העסקים להגדיל מכירות. ראש השנה תשע''ט זה ממש עוד מעט: כחודשיים מהיום. בשנים קודמות, עסקים נערכו שלושה וארבעה חודשים לפני ברכישת מלאים. השנה, יש חוסר וודאות גדול: משיחות שלא לייחוס עם מוכרים ובעלי עסקים, בעיר העתיקה ובקניונים, המכירות לא משהו. ברשת מוצרי חשמל, למשל, עמד מאוורר מגדל ועליו פתק עם המחיר: 329 שקלים. ''בוא קח ב-300'', אמר המוכר. 

''אין מכירות: אנשים קונים באינטרנט''

''אין מכירות ואני שוקל לסגור את החנות חלק מימות השבוע'', אומר לנו בעל עסק בעיר העתיקה. ''הסטודנטים לא פה, אנשים הם או בחופש או שאומרים שאנחנו בימי ''בין המצרים'' ולא קונים ואני סתם משלם חשמל ולא נכנס לקוח. אנשים נוסעים לתל אביב, קונים באינטרנט, הם משלבים יום כיף בתל אביב עם קניות ואנחנו עומדים פה בלי עבודה''.

באחד הקניונים מספרת מוכרת ברשת בגדים, כי בינתיים לא מחדשים מלאים. ''באים לקוחות, מבקשים בגד במידה נפוצה כמו 42, 44, ואין לי. אז הם נכנסים לאפליקציה, בוחרים ותוך שבוע או פחות זה אצלם. פעם היינו יותר עובדים. היום אתה רואה: אחראית משמרת ואני. אני לא יודעת כמה זמן זה יחזיק ככה''.

בדרך לעירייה, נהג מונית מראה לי אתר קניות סיני, אליבבה וזוג נעליים שהוא רוצה לקנות: ''המוכר באתר מבקש ממני מידות. הם עובדים ככה ושולחים לך מוצר מתאים בול. הנעלים האלה עולים בישראל פי 4. זה טירוף. פה אני נכנס, משלם בכרטיס וזהו. לפעמים אתה מקבל את המוצר עד הבית, אבל גם כשזה מגיע לדואר זה בסדר. אני מקבל הודעה בטלפון ובא לוקח מהפיצוציה, שהיא משמשת כמוקד חלוקת חבילות. זה טוב לי וזה טוב לבעל הפיצוציה: אני יושב, מנצל את ההפסקה לשתות קפה, אולי ממלא טוטו''.

לשם איזון, צריך לציין שכאשר יוצרים עוגן תרבותי, הוא יכול להשליך על העסקים בסביבה: פסטיבל סמילנסקי מעניק חיים גם לעסקים בשדרת האוכל. רואים הופעות ואחרי זה יושבים לאכול משהו והמקום פתוח עד השעות הקטנות של הלילה, כשגם התחבורה הציבורית פעילה.

בבאר שבע, יותר עסקים נסגרים, מאשר נפתחים (צילום: דני בלר)​​​​​​​

בחזרה לישיבת המועצה, ינאי טען שהליכי רישוי העסקים, הארנונה הגבוהה לדבריו והקנסות הם החסמים הכי גדולים להתפתחות העסקים בבאר שבע וגורמים בסופו של לקריסתם. עסקים קטנים ובינוניים הם הקטרים הכלכליים של באר שבע ואם הם יקרסו, באר שבע תהיה בבעיה.

מצב הדברים החדש והדוחות החמורים אינם זרים לדנילוביץ'. המגמה היא עולמית, בארצות הברית נסגרים בזה אחר זה קניונים ושטחי מסחר, שהיו מניבים ארנונה ומספקים תעסוקה.  וזה לא הכל: בימים אלה נמצאים בבנייה בבאר שבע מתחמי מסחר חדשים, עוד קניונים ועוד בתי קולנוע, כאשר בחודשים הקרובים אמורה להיכנס לישראל רשת אמזון. 

גם אם עיריית באר שבע מאוד רוצה להוריד ארנונה לעסקים, עדיין צריכה אישור של שר הפנים

בבאר שבע הארנונה אינה מהנמוכות בארץ, אבל גם לא מהגבוהות, אלא שכל שינוי בצו הארנונה, הסביר רוביק דנילוביץ', כרוך באישורים. 

צו הארנונה לשנת 2018 נחתם בסימן עידוד עסקים. ''צו הארנונה לשנת 2018 נושא בשורה אמיתית ומשמעותית לעסקים בעיר ולעידוד הפעילות העסקית בבאר-שבע. במסגרת התוכנית הרב שנתית, כוללת הרפורמה בשנה הקרובה (באם תאושר על ידי משרדי הפנים והאוצר) הופחתה בצו הארנונה לעסקים והקלה בתשלומי המסים'', מסבירים בעיריית באר שבע. 

הקלטת הדיון במועצת העיר, שהועבר בשידור חי על ידי ברנז'ה NEWS (צילום: דני בלר)
​​​​​​​


באשר לעסקים בשכונות המגורים: בשנת 2009 התקבלה במועצת העיר התוכנית האסטרטגית אשר חלק מסעיפיה  היו הפחתה בשיעור הארנונה לעסקים בשכונות המגורים וזאת מתוך רצון לעודד את הקמתם ומתן הזדמנויות לאותם עסקים לשרוד את התחרות הקשה בשוק. עד לשנת 2015 שרי הפנים והאוצר דחו את הבקשות החריגות של העיריה בנושא. החל משנת 2016 אישרו שרי הפנים והאוצר את בקשת העירייה להפחתה בשיעור של 3.9% כל שנה לעסקים בשכונות המגורים. כמו כן בשנת 2017 אושרה הפחתה נוספת בשיעור של 4%.

גם לשנת 2018 ביקשה העירייה בקשה החריגה להפחתה נוספת בשיעור של 4% נוספים לאותם עסקים. – אושר ע"י שרי הפנים והאוצר. משמעות ההפחתה לעסקים בשכונות המגורים בהפחתה מצטברת מאז 2016 של כ-12%.

מהלך נוסף להפחתת שיעור הארנונה לעסקים קטנים בכל רחבי העיר לרבות אזורי תעשייה הינו איחוד תעריפי ארנונה עד ל-100 מ"ר. עד שנת 2017 חויבו העסקים בתעריף מדורג ע"פ גודל הנכס. בצו הארנונה לשנת 2018 ביקשה העירייה את אישור משרדי האוצר והפנים ותוכנית להקלות לעסקים קטנים ע"י איחוד תעריפי הארנונה עד ל100 מ"ר .אושר ע"י שרי הפנים והאוצר. מהלך זה של "איחוד תעריפים" יזכה לבעלי עסקים הקלה של עד 10 אחוז בשנה.

אלה מצטרפים להקלות נוספות ולהוזלות תעריפים מהשנים האחרונות: הוזלו תעריפים באופן משמעותי בעיר העתיקה לעסקי בילוי, תרבות ופנאי (בתי קפה, מוזיאונים וגלריות, מסעדות, מועדונים, ברים וכדומה). הפחתה משמעותית לאולמות שמחה וגני אירועים, על ידי יצירת סיווג מתאים חדש. יצירת תעריף חדש להייטק הנמוך ביותר במדינה. יצירת תעריף מוזל לחדרי כושר ומכונים לאימון גופני קטנים. יצירת תעריף מיוחד ומוזל למוקדי רפואה דחופה. יצירה של תעריפי ארנונה נקודתיים מוזלים לעסקים ייחודיים. הגדלה משמעותית במתן הנחות לנזקקים ומעוטי יכולת.

מייקל בלומברג יושיע את העסקים של באר שבע?

בנוסף לאלה וכבר לפני כשנה, עיריית באר שבע ביקשה להצטרף לתוכנית בלומברג, למגזר העסקי בעיר.  במהלך שנת 2017 התבשרה עיריית באר שבע, כי העיר  נבחרה להקים צוות חדשנות (i-team) שיקדם תכניות עירוניות מחוללות שינוי בעיר באמצעות נתונים ומחקרי עומק, רעיונות ושיטות חדשות, בשיתוף בעלי ידע, עניין וסמכות.

תוכנית בלומברג לעירוניות מחוללת שינוי (באנגלית, מתוך אתר התוכנית)


הצוות, אשר החל את פעילותו בינואר 2018, פועל בתמיכת הקרן הפילנתרופית של איש העסקים וראש עיריית ניו יורק לשעבר, מייקל בלומברג, והוא חלק מרשת עולמית, בה חברות ערים נוספות וגדולות בעולם כמו שיקגו, לוס אנג'לס, טורונטו ופריז.
האתגר הראשון שבחרנו לעסוק בו כעירייה והצבנו לצוות בראש סדר העדיפויות הוא פעילות העסקים הקטנים המקומיים מתוך ההבנה כי עסקים אלו הם עוגן כלכלי חשוב אשר עליו נשענת הפעילות העסקית בבאר שבע.

כעיר מטרופולין, העוברת שינויים רבים בשנים האחרונות במגוון תחומים, ולצד מגמות השינוי בתחום העסקים בכלל בארץ ובעולם, נכון וראוי שכולנו נלמד ונעמיק בנושא חשוב זה.

מטרת פעילות הצוות בעיסוק בסוגיה זו הנה "לייצר מעטפת עירונית תומכת להמרצת הפעילות העסקית בקרב עסקים קטנים בעיר" מתוך כוונה לייצר פתרונות בשיתוף בעלי העסקים והתושבים.

הצוות, המונה אנשי פיתוח, אסטרטגיה, מחקר ופיתוח כלכלי, ביצע בחודשים האחרונים סדרת מהלכי מחקר מגוונים על מנת ללמוד את הנושא: נערכו סיורים, שיחות, מפגשים וראיונות עומק עם עשרות בעלי עסקים, נציגי ארגוני עסקים ותושבים. נותחו נתונים רבים  ונסקרה פעילות האגפים השונים בעירייה הנוגעים להיבטים אלו. 

התהליך המתקיים ע"י הצוות בשיתוף מלא של הנהלת העיר הנו תהליך יסודי וסדור שבסופו יוצגו התוצרים וההמלצות למימוש החזון המשותף.
''אנו מאמינים כי בשיתוף פעולה מלא עם בעלי עסקים והתושבים אנחנו נבנה מודל חדשני ופורץ דרך, שייתן מענה נכון, מקצועי ועדכני לצרכי העיר. אנו נמשיך לעדכן אתכם בהתקדמות התהליך ובתכניות נוספות שנגבש בקרוב'', אומרים בעיריית באר שבע.


​​​​​​​ 


​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load