• 23 אוגוסט 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מציאות שאסור להתרגל אליה: לילה של אזעקות ביישובי הנגב

אזעקות צבע אדום במהלך הלילה, אחרי עוד יום של שדות בוערים. בצה''ל זיהו שיגורים, אך לא נפילות בשטח ישראל. מערכת כיפת ברזל בצעה שני יירוטים

פעם ירוק, היום מפויח. שיגרת הצתות בנגב, מצב שאי אפשר להשלים איתו (צילום: כיבוי והצלה נגב)

לילה של אזעקות ביישובי הנגב: סמוך לשעה 2:00 לפנות בוקר ועד השעה 4:00, נאלצו תושבי עוטף עזה, שדרות וחלקים משער הנגב לרוץ אל המרחבים המוגנים לא מעט פעמים - זאת אחרי יממה בה אירעו לא פחות מ-15 שריפות, בשל בלוני תבערה שנשלחו מעזה. הנזק המצטבר של בלוני התבערה גדול ופגע בגידולים חקלאיים, במשקים, בלולים וגם בחורש טבעי, בצמחיה ובבתי הגידול של בעלי חיים בנגב. מדובר בהרס של אלפי דונמים, ששיקומם ייארך שנים. את תוצאות הפגיעה יחושו בישראל לקראת תקופת החגים: מכוורות שהיו אמורות לספק כמויות גדולות של דבש - עלו באש. שדות בהם היו גידולים נפגעו. מכת ההצתות פגעה גם בתיירות הפנים. תושבי האיזור מדברים על ריח נוראי של שריפה, של עשן הנמצא כל הזמן באוויר. הם גם מדברים על תחושה של חוסר אונים: הנגב בוער - ותגובה החלטית של הממשלה - אין. כל זה קורה דווקא כשעוטף עזה נמצא בצמיחה: משפחות רבות באות להתגורר באיזור, צעירים מתחילים להעדיף את יישובי העוטף, שנמצאים בתוך נוף משגע\ על פני חיים במרכז. המצב ביטחוני המתמשך, עם זאת, מציב על כל אלה סימן שאלה. בעוטף יודעים שנפילת פצמ''ר על מקום לא נכון, בזמן הלא נכון, יגרור את הדרום לעוד מלחמה, דומה לזו הקודמת. 

שר החקלאות, אורי אריאל, ביקר בתחילת השבוע בעוטף עזה וראה מקרוב את הנזק לאיזור: "לא צריך לשחק יותר בסמי הכבאי, צריך לירות כדי לפצוע", אמר. בין היתר ביקר השר בבנתיב העשרה, סעד, כיסופים, צוחר ואופקים. "אנו נמצאים במאבק מול הטרור, בטרור הזה יש דרך אחת להילחם במי שמעיף עפעפונים והיא לירות על מנת לפגוע''. 

בשטח, חמאס מנסה לשמר את הנוסחה שקבע - של ירי על יישובי הדרום בתגובה לירי על חוליות משגרי הבלונים, שהוא ירי אזהרתי: עד כה, ככל הידוע, לא בוצע חיסול ממוקד של משגרי בלוני חבלה, אשר עלול להביא להסלמה של המצב. מצד שני, ישראל והחמאס לא רוצות עימות רחב היקף, לפחות לא כעת. אבל מצד שני, ישראל לא יכולה לתת לשיגרה של עפיפוני תבערה וירי רקטות להימשך ולהפוך לשיגרה שתובי הנגב יחיו איתה. אלא אם תהיה פריצת דרך מדינית (שלא נראית באופק), המערכה הבאה היא עניין של זמן.

דובר צה''ל מסר כי הלילה צה״ל תקף באמצעות כלי טיס וטנק כלי רכב השייך לפעיל חמאס בחוליית שיגור של בלוני הנפץ והתבערה ושתי עמדות תצפית של ארגון הטרור חמאס בצפון רצועת עזה. במקביל הוביל ארגון הטרור חמאס מתקפת ירי תלול מסלול לעבר שטח מדינת ישראל. ארגון הטרור חמאס יישא במחיר הטרור ואי היציבות.

ממועצת אשכול נמסר הבוקר כי ''לא ידוע על נפילות באף ישוב. אין נפגעים ואין נזק. לאחר הערכת מצב הבוקר עם הצבא, אין שינוי בהנחיות לתושבים. לימודים בכל מוסדות החינוך מתקיימים כסדרם''.

תגובות

End of content

No more pages to load