• 23 אוגוסט 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

לראשונה: באר שבע מתקשטת בדגלי גאווה, לקראת המצעד ביום חמישי

ביום חמישי, ה-28 ביוני, ייערך בבאר שבע מצעד הגאווה השני של העיר, שיעבור בשדרות רגר ויסתיים במסיבה ענקית ברחבת העירייה

תולים דגלי גאווה בב''ש, לקראת המצעד (צילום: הבית הגאה - באר שבע)

אחרי תל אביב וחיפה, וקצת לפני ירושלים, העיר באר שבע מאחרת את מצעד הגאווה השני של העיר - והשנה, עוד הישג לקהילה הלהט''בית המקומית: שדרות רגר מקושטות כבר מהיום בדגלי הגאווה של הקהילה. בשנה שעברה נערך המצעד הראשון בהסטוריה של העיר, 19 שנה אחרי תל אביב. שנה קודם לכן, המצעד בוטל, בצעד שעורר תמיהה באשר להיות באר שבע בירת ההזדמנויות. 

לפני כשנה, צעדו כ-4,000 איש בשדרות רגר, תחת אבטחה משטרתית כבדה. השנה צפויים להגיע יותר צועדים. באירוע שבא לסמל את השאיפה לשוויון זכויות וכנגד האלימות, המילולית והפיזית, שסובלים חברי הקהילה בפריפריה. היום המצב טוב יותר מאשר לפני 20 ו-30 שנה, אבל לבאר שבע  יש עוד דרך ארוכה.

המצעד בבאר שבע נערך השנה בסימן ותיקי הקהילה הלהט''בית, אלה שפרצו את הדרך לנראות הציבורית, לעיתים במחיר אישי כבד מאוד, של פגיעה במקום העבודה, בקידום, בפיטורים וביחס עוין מצד הסביבה. לא מעטים נשברו ועזבו לתל אביב, עיר לא קלה כלכלית, אבל מקבלת את הקהילה הרבה יותר ומבחינה בינלאומית נתפסת כאחת הערים הידידותיות ביותר לקהילת הלהט''ב. במצעד שייערך השנה בבאר שבע, יעניקו תעודות הוקרה לאותם אנשים שנלחמו לפני שניים ושלושה עשורים למען הלהט''ביים בבאר שבע.

בתל אביב: כוח כלכלי-תרבותי. בבאר שבע: עדיין נלחמים על שוויון

המצעד הראשון בבאר שבע התקיים בשנה שעברה, 18 שנה אחרי תל אביב ובתום מאבק ציבורי שהגיע עד לבג''ץ. בשנים קודמות נערכו אירועים - ולא מצעדים - במתחמים סגורים תחילה ולאחר מכן, ברחבת מרכז הצעירים. באירועים הראשונים אף נציג עיריה לא בא לברך את החוגגים.

באירוע הגאווה הראשון אפילו עמד חבר מועצה אחד בכניסה לאירוע ותיעד כל מי שבא, כדי שיהיה לו רישום מי ''כאלה''. זה היה מחזה משעשע: האיש עמד חמור סבר, חברי הקהילה שנכנסו פשוט ניגשו למצלמה ונשאו דברי ברכה. חבר מועצה אחר הגדיל לעשות וכינה את חברי קהילת הלהט''ב ''חולי נפש, הזקוקים לטיפול''. חוגים מסויימים בבאר שבע איימו ''להבעיר את העיר, אם יתנו יד לתועבה''. עיתונים מגזריים עסקו באירוע, מבלי לציין את המילה המפורשת. אבל האירוע התקיים, ואחריו עוד כמה אירועי גאווה ומצעד. 

חלפו לא מעט שנים זמן עד שראש עיריית באר שבע עלה לבימת אירוע גאווה ונשא דברי ברכה, כפי שעושים מזה שנים עמיתיו חולדאי ולהב במצעדים בערים שלהפ. אלא שכאשר הקהילה ביקשה לערוך מצעד במרכז העיר, קמה התנגדות פוליטית גדולה. אחרי דין ודברים, הוצע לצועדים ללכת מהלך מטרים ספורים, בקטע רחוב צדדי, מה שהיה מפספס את נשא הנראות הציבורית. רק בשנה שעברה הושג מתווה, על פיו קהילת הלהט''ב בב'ש יכולה לצעוד כפי שזה נעשה בתל אביב, ירושלים, חיפה וערים אחרות. רחבת העירייה היא זו המארחת את המסיבה בתום המצעד. בבאר שבע פועל הבית הגאה, שעברל משכן חדש ומרווח, בעיר העתיקה.

למרות ההתקדמות, המאבקים בבאר שבע רבים

המאבק לקיום המצעד היה רק פן אחד של המאבקים שמנהלת הקהילה בבאר שבע לשוויון זכויות ולקבלה. עדיין, ב-2018, ברשתות החברתיות המקומיות אפשר לא מעט ביטויי שנאה כלפי הקהילה. ועדיין,  להט''בופוביה קיימת במקומות העבודה, בבתי הספר ועוד. 

קהילת הלהט''ב היא כוח כלכלי, תרבותי ואלקטורלי. בתל אביב הבינו את זה לפני למעלה מ-20 שנה, בבאר שבע, למעט מקום בילוי אחד, קמפוס אוניברסיטת בן גוריון ומעט מקומות עבודה, לא קל לקהילה להרגיש בנוח. מי שהתמזל מזלו ועובד במקום נוח, מקבל וידידותי, רואה את העיר באור אחר. החיים האמיתיים, היום-יום, נראים בבאר שבע אחרת לגמרי. 

תופעות שהיו צריכות להיעלם מהמפה לפני שנים, עדיין קיימות בעיר: בין אם זה בקבלה למקומות עבודה או בקידום במקום העבודה, בין אם זה האפשרות להקים משפחה חד מינית בעיר, או אפילו דבר פעוט כמו לבלות, באר שבע עדיין לא שם. בבאר שבע יש פחות נראות להט''בית, שלא לדבר על בכירים להט''בים. הנראות התקשורתית הלהט''בית בבאר שבע קטנה. למעט המצעד, הקהילה הבאר שבעית שומרת על פרופיל נמוך, מכל מיני סיבות.

על הנראות הציבורית והאפשרות להרגיש שווים בין שווים, צועדים ביום חמישי, וחוגגים במסיבה לאחר מכן. 
​​​​​​​ 

תגובות

End of content

No more pages to load