• 23 אוגוסט 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

באר שבע: גידול שלילי בעסקים, יותר סוגרים מאשר פותחים

צחי ברקי, מדן אנד ברדסטריט: ''ניתן לאמוד את תפקודם של ראשי הרשויות המקומיות לפי התפתחות העסקים בעיר, כמו למשל אחוז הגידול נטו בכמות העסקים''

עסק סגור בבאר שבע. יותר עסקים בעיר נסגרים מאשר נפתחים (צילום: דני בלר)

לקראת הבחירות ברשויות המקומיות, דן אנד ברדסטריט ישראל דירגה את הרשויות המקומיות שהכי טובות לעסקים ואת תפקודם בהתאם של ראשי הרשויות.

מהסקירה כולה כי הדרום בעייתי לעסקים- באר שבע ואילת סוגרות את הרשימה, מבין הערים הגדולות והבינוניות, עם גידול שלילי בפתיחת עסקים במהלך שנת 2018. במרבית ערי הפריפריה באזור הצפון והדרום, יש גידול נטו שלילי, יותר עסקים נסגרו מאשר נפתחו.

העיר הגדולה היחידה שחוותה השנה ירידה במספר העסקים היא באר שבע -  כך עולה מסקירה שפרסמה חברת המידע העסקי דן אנד ברדסטריט, לקראת שנת הבחירות הקרובה. במסגרת הסקירה, שמיפתה את מצב העסקים בישראל, נבדק אחוז הגידול בפתיחת עסקים בערים השונות במהלך שנת 2018. שיטת הדירוג מתייחסת לשקלול בין אחוז הגידול נטו ובין אחוז הפתיחות באותה עיר, ובכך מבטאת את ההתפתחות העסקית באותה עיר.

הסקירה מציגה את התפתחות העסקים לפי ערים מתחילת השנה. בהשוואה בין הערים הגדולות, העיר ירושלים דורגה כעיר הטובה ביותר לעסקים, ובכך עקפה את העיר פ"ת, שדורגה במקום הראשון בשנת 2017 ואת תל אביב שירדה מהמקום השני לשלישי. ניתן לראות, כי שלושת הערים המובילות בדירוג- ירושלים, פ"ת ותל אביב- מובילות באופן משמעותי על יתר הערים בדירוג, הודות לקצב גידול נטו גבוה משמעותי ביחס לאחרות.

עוד עולה מהממצאים, כי בקרב הערים הבינוניות, מודיעין מובילה את הדירוג בפער ניכר, כאשר גבעתיים ורחובות נמצאות מיד אחריה. העיר הבינונית שירדה הכי הרבה במספר העסקים היא אילת. בסך הכול, 20 ערים הציגו תוספת חיובית של עסקים לעומת 9 ערים שהציגו תוספת שלילית.

טבלה: הערים הגדולות בישראל - והיקף העסקים שנפתחו (דן אנד ברדסטריט)


בהסתכלות על התפתחות העסקים לפי אזור גיאוגרפי (החישוב כולל את כל הערים באותם אזורים גיאוגרפים), ניתן לראות בבירור כי באזור הצפון והדרום, התפתחות העסקים נמוכה או שלילית. לעומת זאת, באזור ירושלים והסביבה התפתחות העסקים חיובית מאוד ואף עולה על אזור המרכז.

יש גם ערים בהן קיימת פריחה עסקית: ירושלים דורגה לראשונה כעיר הטובה ביותר לעסקים מבין הערים הגדולות ודחקה את פתח תקווה למקום השני, ואילו ת"א דורגה במקום השלישי , לאחר שבשנה שעברה דורגה במקום השני.

בדירוג הערים הבינוניות- מודיעין דורגה בראש הרשימה, כאשר אחריה נמצאות גבעתיים ורחובות. באזור ירושלים והסביבה התפתחות העסקים חיובית ואף עולה על אזור המרכז.

ניתן לראות, כי מרבית הערים הבינוניות בראש הרשימה, הן ערים באזור המרכז, בעוד שמרבית הערים באזור הצפון והדרום נמצאות בתחתית הדירוג. אחת המגמות המדאיגות בטבלה היא שבמרבית ערי הפריפריה, יש גידול נטו שלילי, ולכך השפעה על מספר מקומות העבודה באותן ערים.

אחוז הגידול. בדרום, הגידול שלילי (דן אנד ברסטריט)


צח ברקי, מנהל אגף כלכלה, מידע ומחקר בדן אנד ברדסטריט ציין כי: "ניתן לאמוד את תפקודם של ראשי הרשויות המקומיות לפי התפתחות העסקים בעיר, כמו למשל אחוז הגידול נטו בכמות העסקים. תפקידה של הרשות המקומית בהקשר הזה הוא מכריע, היות והיא זו שיכולה להשפיע על התפתחות העיר, על מיתוגה, על משיכת אוכלוסייה חזקה, על רמת השירותים העירוניים, על תמהיל בניה נכון ועל הגדלת מקומות תעסוקה בעיר.

(צח ברקי, סמנכ''ל בכיר, מנהל אגף כלכלה מידע ומחקר דן אנד ברדסטריט (צילום: קובי קנטור

''ככל שמספר פתיחות העסקים עלה ומספר סגירות העסקים פחת, ניתן לומר שהסביבה המקומית שבה אותם עסקים פועלים, היא סביבה טובה לפעילותם העסקית. כמו כן, למצב העסקים באזור גיאוגרפי יש השפעה מהותית על המעמד הסוציו אקונומי של תושבי אותו אזור. מעבר לכך שהם מהווים מקור חשוב למקומות תעסוקה, מיקוד במשיכת עסקים קטנים לאותו אזור גיאוגרפי, מייצר פוטנציאל תעסוקתי גדול, בזכות קצב הצמיחה הגבוה של עסקים קטנים, בהשוואה לעסקים גדולים''.

תגובות

End of content

No more pages to load