• 23 אוגוסט 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ירידה חדה בהתחלות הבניה בב''ש, בעלי נכסים מתפשרים על מחיר המכירה

ירידה חדשה מאוד בהתחלות הבניה בבאר שבע: 54% לעומת התקופה המקבילה שנה קודם לכן. המשקיעים יוצאים מהעיר וגם מוכנים להתפשר על מחיר המכירה של הנכס

בונים פחות בב''ש (צילום הדמיה: PHOTO MIX LTD / CC0)

ירידה חדה בבאר שבע בהתחלות הבנייה של דירות למגורים ב-12 החודשים (אפריל 2017-מרץ 2018) לעומת 12 החודשים הקודמים - כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. בנתיבות נרשמה ירידה חדה יותר:  56%. מדובר בשני יישובי בהן, ב-12 החודשים הקודמים נרשמה עליה ניכרת של התחלות בנייה. מהנתונים עולה, כי העליה הגדולה בהתחלות בניה כיום היא במרכז ארץ. 

בנגב, העיר אופקים רשמה עלייה מרשימה בהתחלות הבניה, בתקופה הנמדדת: 39 אחוזים. אופקים נהנית מחוקי הנגב והקצתה קרקע לבנייה כפרית, אלטרנטיבה להליך המגדליזציה והציפוף שעוברת העיר באר שבע. באר שבע לא מעטים מעדיפים לעבור באופקים, גם לחיות במרחב של בתי קרקע וגם ליהנות מהנחה ניכרת במס.

בין אפריל 2016, למרץ 2017, הוחל בבנייתן של 1628 דירות בבאר שבע. בין אפריל 2017 למרץ 2018, הוחל בבנייתן של 748 דירות בלבד, ירידה חדה מאוד, של 54.1 אחוזים. ניתן היה להסביר את הירידה בהתחלות הבניה בתוכנית מחיר למתשכן בבאר שבע, אלא שגם שם, מרבית זוכי ההגרלה אינם מממשים את הזכיה: חלקם, כי נרשמו למספר הגרלות, אחרים, כי התקשו לגייס את הסכום הדרוש לרכישת הדירה, שגם אם היא זולה מהדירות בשוק החופשי, עדיין יקרה מאוד עבורם, בשל השכר הנמוך משמעותית המשולם בבאר שבע. המחיר של הדירה אמנם מוזל, אך עלויות המימון, לזוג צעיר שאין ברשותו הון עצמי, מייקרים מאוד את הרכישה. בסופו של דבר, המחיר הסופי שהם משלמים, כולל הריביות, שווה כמעט לדירה חדשה מקבלן.

יש מי שמצב חוסר הוודאות מכניס אותם לתסבוכת: זיו (השם המלא שמור במערכת), רכש דירה באחד המגדלים החדשים הנבנים בבאר שבע, אחרי ששנים התגורר בדירה בשכונה ותיקה בעיר. הדירה תימסר לו רק בעוד כשנה והוא לא יכול לכמור את דירתו הנוכחית, מבלי שתהיה לו חלופה. ''על הדירה החדשה חתמתי במחיר מלפני שנה ובינתיים, המחירים בבניין רק עלו. מצד שני, ערך הדירה שאני גר בה ירד ואיש לא יודע להגיד לי מה ייקרה בעוד שנה, כשאמכור את הדירה שלי. אי מתאר לעצמי שאני לא היחידי שנמצא בחוסר הוודאות הזה''.

גורם נוסף שמשפיע על שוק הדיור בבאר שבע הוא היציאה של משקיעי הנדל''ן מהעיר, מה שמשחרר לא מעט דירות לשוק החופשי. המשקיעים, על פי נתוני שטח שונים, מוכנים גם להתפשר במחיר, העיקר לא לצאת בהפסדים. בין הדירות שמשתחררות, גם דירות קטנות בשכונות הוותיקות בבאר שבע, במחיר נגיש יותר למשפחות. ''העדפתי לקנות דירה בשכונה ה', בבניין בן 40 שנה ולהשקיע בשיפוץ - החלפת צנרת, ריצוף וקרמיקה, החלפת חלונות ועוד, על פני קניית דירה חדשה'', אומר לנו רונן, בן 35. ''החישוב שלי פשוט: פה קניתי בכסף שהצלחתי לחסוך, בלי להזדקק למשכנתא. אז נכון, אין ממ''ד, במקרה הצורך יוצאים לחדר המדרגות, אבל אם הייתי קונה דירה חדשה, הייתי משתעבד''.

על פי מחקר של מכון אלרוב, המבוסס על נתוני אתר יד 2, ונתוני רשות המסים, של מחיר המכירה בפועל עולה שבבאר שבע בעלי הנכסים מוכנים להתפשר במחיר הדירה, העיקר להפטר מהנכס. ההתפשרות הגיעה ל–87 אלף שקל ברבעון הראשון של השנה, לעומת 77 אלף שקל ברבעון הרביעי של 2017.
​​​​


תגובות

End of content

No more pages to load