• 25 יוני 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

דוח עמותת עלם: עליה בנוער המכור לסמים ואלכוהול כבר בגיל 13

דוח עמותת עלם חושף תמונה קשה על היקף בעיית הסמים, האלכוהול, האלימות והפגיעות המיניות בבני נוער, החשים בודדים יותר ופגיעים יותר

הסמים והאלכוהול זמינים בכל מקום. רק חינוך ומניעה ייעצרו אותם (צילום: דני בלר)

השבוע פורסם הדוח של עמותת על''ם, המטפלת בבני נוער במצבי סיכון ומצוקה. הדוח מעלה תמונה מטרידה, על מצבם של הילדים ובני הנוער בישראל, 2018. הנתונים, כמובן, לא חושפים את התמונה כולה, אלא רק של מי שפונים, בסופו של דבר, לסיוע של העמותה. בבאר שבע, למשל, אין לעמותה ניידת רחוב ובמקומה, פעילים פרויקטים אחרים. עם זאת, הנתונים מדאיגים. גם אם באר שבע נמצאת מתחת לממוצע הנתונים המוצגים בדוח, עדיין מדובר בבעיה מטרידה. על פי נתונים שונים, בב''ש מטופלים מאות מכורי סמים, בגילאים שונים.
אח המדדים הגלויים הוא האלימות הבית ספרית בבאר שבע, שהוא גבוה מהממוצע הארצי. הטבלה מתפרסמת באתר ''שקיפות החינוך'', של משרד החינוך.  לפי נתוני המשרד, 9 אחוזים מהתלמידים בב''ש דיווחו כי סבלו מאלימות פיזית, 10 אחוזים היו נתונים לחרם ו-7 אחוזים דיווחו כי נפלו קורבן לסחיטה. 

עליה בהתמכרויות: סמים ואלכוהול כבר מגיל 13

ממצאי הדוח מצביעים על כך שהשנה חלה עלייה בצריכת חומרים ממכרים, אלכוהול וסמים. נראתה עלייה בצריכת אלכוהול וסמים בקרב הנערים והנערות המגיעים לקבל סיוע במרכזי הנוער, כאשר חלקם של החומרים לא מוכרים ורמת הסיכון שלהם אינה ידועה. כמו כן, נמצאה ירידה בגיל הצריכה, שהחלה כבר מגילאי 13-14 . במקביל, הייתה עלייה בצריכת חומרים שאיננה במסגרת חברתית, ובמשך ימות השבוע ולא רק בסופי השבוע, דבר המעיד על נטייה להתמכרות.
לאתר נוער במצבי סיכון (צילום מתוך דוח עלם)​​​​​​​
ממצא מדאיג נוסף: מהדוח עולה, כי בני נוער וצעירים רבים חוו או חווים פגיעה מינית. בשנת 2017 חלה עילה במספר בני הנוער שדיווחו לעמותה על פגיעה מינית. אלה, כמובן, הנתונים המדווחים בלבד – לעומת מקרים נוספים של פגיעות מיניות שאינם מדווחים. מבין אלו בעלם שדיווחו בשנת 2017 כי חוו פגיעה מינית, 75% הן בנות, 21.5% הם בנים, ו-3.5% הם טרנסג'נדרים. עוד עולה מדוח, כי חלה עליה במספר הילדים הצעירים, בהם ילדים בגיל הרך, הנזקקים לטיפול בשל פגיעות במשפחה – בין מצד האחים והם בריבוי פגיעות במשפחות גדולות.

עליה באלימות

הצוותים במרכזי הנוער של העמותה היו עדים בשנת 2017 לדפוסי התנהגות וחשיבה אלימים, הכוללים אלימות קשה ואף עבריינית, לרבות שימוש בנשק, סכינים, אגרופנים וכדומה, אלימות קבוצתית ואלימות ברשת. ניכר כי בני הנוער משתתפים במשחקים חברתיים אלימים, הן בפועל והן ברשתות החברתיות, משחקים הכוללים פגיעה באחרים ובעצמם. בני נוער רבים מדווחים על תחושת בדידות וקושי ניכר ליצור קשרים חברתיים. "אנו מוצאים הלימה בין השעות הרבות שבני הנוער מבלים מול מסכים, במדיה וברשתות חברתיות לבין הקושי ביצירת קשרים חברתיים משמעותיים או ממושכים בעולם החברתי שמחוץ לרשת", נכתב בדוח.

חבורה משוטטת בלילה בגן ציבורית ומתועדת הורסת מתקנים (צילום סלולרי / ארכיון ברנז'ה NEWS)


במסגרת הקושי הניכר בקרב בני נוער וצעירים ביצירת קשרים חברתיים, חשוב לבחון גם את הנתונים בנוגע לאובדנות ופגיעה עצמית בקרבם. 844 מבני הנוער והצעירים בעלם ביצעו ניסיון אובדני

או פגעו בעצמם בשנת 2017. העמותה לא מסרה, כמה מהמקרים האלה היו בנגב . ניתן לראות כי ברצף הסיכוני, ככל שמצבי הסיכון גבוהים יותר - פגיעות מיניות, חסרות בית, מעורבות בזנות, כך גם עולה אחוז האובדנות והפגיעה העצמית. בקרב בני הנוער בקצה רצף הסיכון שעלם פוגשת, כ 31%- מהמטופלים חוו ניסיונות אובדנות. תופעה נוספת, המדווחת בדוח, היא של בני נוער השוכרים מתחם או דירה, לצורך שתיה ועישון סמים והתנהגויות סיכוניות אחרות.

יש פרויקטים בב''ש, אך יש גם אלימות

בבאר שבע יש, על פי אתר עיריית באר שבע, פרויקטים שונים למניעת אלימות ולטיפול בבני נוער בעייתיים, בהם פרויקט עיר לא אלימות וניידת ג'מילה, המטפלת בנוער משוטט. אבל לא כל מקום מרושת במצלמות והניידת לא יכולה להגיע לכל נער בסיכון. גם אם המשטרה עושה מאצים ניכרים בתחום המניעה- ולאחר מכן, בתחום החזרתם של בני נוער שכשלו, לחיק החיים הנורמטיביים, הבעיות ישנן. הן לא נעלמות. השיח האלים, גילויים האלימות המילולית והגזענות ברשתות החברתיות, כל אלה מחלחלים אל הנוער ובמיוחד אליו.

אי אפשר להתעלם מההישגים בלימודים, או יותר נכון, מהירידה בהישגים, כפי שמתקפת במדד מדל''ן, בבאר שבע. אי אפשר להתעלם מהנתונים שפרסם לא מכבר צה''ל ומהם עולה ירידה בתנוני הגיוס של הנוער בבאר שבע. זה לא אומר שבבאר שבע אין נוער מצויין, ערכי, תורם. אפשר למצוא אותם בפרויקטים של מחויבות אישית, בספורט, בקונסרבטוריון, בנוער הפעיל במסגרות ההיי טק. אבל יש בעיה, של אותו נוער שנופל בין הכסאות, שהוריו אינם יכולים להקנות להם חינוך או להשליט סמכות הורית.

האלימות הבית ספרית בב''ש גבוהה מהממוצע הארצי (צילום מסך מתוך אתר ''שקיפות'' של משרד החינוך)

בעמותת עלם לא ידעו להגיד לנו בוודאות כמה בני נוער בבאר שבע להערכתם מכורים לסמים, לאלכוהול או שחוו אלימות, הזנחה או פגיעה מינית, אך מסרו את הנתונים הבאים לגבי איזור הדרום: ניידת "כתובת רחוב" באופקים נפגשה בשנת 2017 עם 497 נערים, נערות, צעירם וצעירות, מתוכם 403 בנים ו-94 בנות. במסגרת מרכזי הנוער של עלם, העמותה סייעה ל-422 בני נוער במרכזי "הפוך על הפוך" בשדרות, קרית גת וקרית מלאכי, ול-240 נערים ונערות בחמישה מרכזי פינג'אן בפזורה הבדואית. בשנת 2017, במסגרת תחום התעסוקה והליווי האישי, עלם טיפלה  באיזור ב-62 צעירים וצעירות בתכנית "מחסות לעצמאות", 80 בני נערים ונערות בתוכנית "דרך המלך" בבאר שבע, וליוותה קבוצות בתכנית "עצמאות בקהילה" (המעטפת) בבאר שבע. בשנה זו עלם טיפלה ב-57 נערים ונערות במסגרת התכנית לנוער וצעירים בקצה רצף הסיכון באילת.

​​​

תגובות

End of content

No more pages to load