• 25 יוני 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

עליה גדולה במטופלים עם שבץ מוחי ואבנים בדרכי השתן - בחודש הרמדאן

מחקרים שנערכו בסורוקה מגלים כי במהלך חודש הרמדאן חלה עלייה ניכרת במטופלים מוסלמים תושבי הנגב עם אבנים בדרכי השתן ובמקרי שבץ מוחי

עליה במקרים של אבנים בכליות בקרב האוכלוסיה הבדואית - ברמאדן (צילום הדמיה: Michael Tavrionios / PIXABAY)

שיעור המטופלים המוסלמים עם אבנים בדרכי שתן עולה ב-27%  בחודש הרמדאן - כך עולה ממחקר שבוצע על ידי חוקרים במרכז למחקרים קליניים בסורוקה.

"קיימת שכיחות גבוהה של מטופלים המגיעים לחדר המיון עם אבנים בדרכי שתן, במיוחד בקרב הצמים במהלך השבועיים הראשונים של חודש הרמדאן. שתייה מוגברת בשעות הערב, ומתן אישור לשתייה גם במהלך שעות הצום לקבוצות חולים אלו עשוייה להקטין את הופעת האבנים, ולסייע לעבור את הצום בביטחה" - כך לדברי ד"ר יפתח שגיא, מומחה ברפואה פנימית בסורוקה ומעורכי המחקר
ממחקר חדש שביצעו חוקרים מהמרכז למחקרים קליניים בסורוק,ה עולה כי שיעור הפונים עם אבנים בדרכי שתן לחדר המיון של המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה בקרב המוסלמים עולה בחודש הרמדאן ב-27% אחוזים.

המחקר, שפורסם לאחרונה בכתב העת הרפואי QJM, בוצע בהנחיית פרופ' ויקטור נובק מנהל המרכז למחקרים קליניים, ובשיתוף ד"ר ולדמיר זלדץ ממלר"ד סורוקה, ד"ר מוחמד אבו תילך ודניאל הלפרין מהמרכז למחקרים קליניים.

אבנים בדרכי שתן עלולות לגרום לכאב ולסבל רב עד כדי פגיעה כלייתית כרונית, ומהוות סיבת פנייה שכיחה לחדרי מיון. קיימים כמה גורמים לשכיחות מוגברת של אבנים, ביניהם טמפרטורת סביבה חמה ושתייה בכמות מועטה.   

במסגרת המחקר, ביצעו החוקרים ניתוח יומי של כלל הפונים למלר"ד (מחלקה לרפואה דחופה) סורוקה בשנים 2004 עד 2015. הנתונים תוקננו לעונתיות ולטמפרטורה היומית שכאמור משפיעה על הארעות אבנים בדרכי שתן.  

במחקר נמצא שבקרב 18,163 מטופלים אשר פנו במהלך תקופת המחקר לחדר המיון עם אבנים בדרכי שתן, שיעור המוסלמים היה 25% למרות ששיעורם הכללי בקרב אוכלוסיית הדרום עומד על  כ – 20%. כל קבוצות המחקר הראו קשר מובהק בין עלייה בטמפרטורה היומית לבין סיכון מוגבר לפתח אבנים בדרכי שתן. במהלך השבועיים הראשונים של חודש הרמדאן, נמצאה עלייה של 27% בכמות הפניות היומית של מטופלים עם אבנים בדרכי שתן בקרב האוכלוסייה המוסלמית, בעוד שבקרב האוכלוסייה היהודית לא חל כל שינוי בתקופה זו.

ד"ר יפתח שגיא, מומחה ברפואה פנימית בסורוקה, מצוות החוקרים: " חודש הרמדאן הינו החודש החשוב ביותר למיליוני מוסלמים בעולם כולו. אנו סבורים כי הגברת המודעות לסיכון לפתח אבנים בדרכי שתן במהלך חודש זה, ובמיוחד בשבועיים הראשונים של הצום,  חשובה במיוחד בקרב קבוצות פגיעות, כגון קשישים וחולים הסובלים ממחלות רקע כגון אי ספיקת כליות. שתייה מוגברת בשעות הערב, ומתן אישור לשתייה גם במהלך שעות הצום לקבוצות חולים אלו עשוייה להקטין את הופעת האבנים, ולסייע לעבור את הצום בביטחה".

במחקר אחר, שבצעו  חוקרים  מהמחלקה לנוירולוגיה בשיתוף המרכז למחקרים קליניים בסורוקה, נערכה השוואה בין היארעות של שבץ מוחי בחודש הרמדאן לעומת שאר חודשי השנה, בקרב האוכלוסיה הבדואית לעומת שאר האוכלוסיה, בין השנים 2012 – 2016.    המחקר פורסם לאחרונה בכתב העת הרפואי Journal of American Heart Association.

המחקר כלל כ-5750 מקרי שבץ, שמתוכם כ-4727 מוגדרים כשבץ איסכמי. מתוכם, כ-564 מטופלים זוהו כבדואים, על פי כתובת מגורים באחד מ-18 יישובי הקבע הבדואים בנגב. במהלך כל שנות המחקר, זוהו כ-51 מקרים של שבץ איסכמי בקרב בדווים בזמן הרמדאן. אולם, בשל העובדה שתאריכי הרמדאן במהלך שנות המחקר היו בחודשי הקיץ (יוני-אוגוסט), תוקננו תוצאות המחקר לטמפרטורה ממוצעת שבועית ולעונת הקיץ.

ניתוח הנתונים הראה שבקרב אוכלוסיית הבדואים, חודש הרמדאן מהווה גורם סיכון עם עלייה של כמעט פי- 1.5 בסיכוי להיארעות שבץ איסכמי לעומת שאר חודשי השנה. הסיכון מוגבר בעיקר בשבועיים הראשונים, בהם יש עלייה של עד 73% בסיכוי להיארעות שבץ. כצפוי, ביתר אוכלוסיית הנגב לא נרשם סיכון מוגבר לשבץ בחודש הרמדאן.​​​​​​​


תגובות

End of content

No more pages to load