• 21 אוגוסט 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

למ''ס: הירידה החדה במחירי הדיור - בדרום

נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה המתפרסמים היום מראים כי הירידה החדה במחירי הדירות הייתה בדרום: הנגב כבר לא אזור ביקוש. אחת הסיבות: רוכשי הדירות רוצים לגור היכן שיש עבודה בשכר ראוי

מחירי הדיור ירדו בבאר שבע באחוז, במהלך חודש אחד (צילום: דני בלר)

לראשונה מזה עשור נרשמה ירידה שנתית במחירי הדיור. הירידה החדה ביותר נרשמה במחוז הדרומי. שר האוצר ויו"ר כולנו, משה כחלון, אומר הערב "לכל הסקפטיים שתקפו אותנו ואמרו לנו שאי אפשר - תשלימו עם המציאות החדשה". הנתון מצטרף לנתונים אחרים, שפורסמו לא מכבר, בהם יציאת משקיעי הנדל''ן מבאר שבע - מוכרי הדירות מוכנים להתשר על המחיר שהם דורשים, העיקר למכור או להשכיר. 

שר האוצר משה כחלון (צילום: חיים מסיקה)​​​​​​​

המדד שמפרסמת היום הלשכה מרכזית לסטטיסטיקה מצביע על מגמה של מהפך במחירי הדיור בישראל בכלל והדרום בפרט. סך הכל ירידה של 2.7% במדד הארצי בחצי השנה האחרונה, וירידה של 1% בחודש האחרון בדרום.

עוד נודע, כי לראשונה מזה עשור, ישנה ירידה שנתית בתקופה המשווה בין פברואר ומרס 2018 לעומת התקופה המקבילה אשתקד של 0.1% במחירים - לראשונה זה עשור. ירידה קטנה מאוד, אך כזו שחיכינו עבורה 10 שנים, אשר תצביע בצורה ברורה על המגמה בשוק הדיור.

שר האוצר בהתייחסות ראשונה לירידת מחירי הדיור

מדובר במגמה מתמשכת: רק בחודש שעבר פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נתונים על ירידת מחירי הדיור שגם מהם עלה ירידה במחירי הדירות. על פי הנתונים, המדד הארצי של מחירי הדירות המתייחס לחודש פברואר רשם ירידה בשיעור 0.2%. בינואר נרשמה ירידה גדולה עוד יותר, בשיעור 1.1% ולפניו ירידה בשיעור 0.7%.

שר האוצר משה כחלון התייחס לנתוני הלמ"ס על ירידה נוספת במחירי הדיור מברלין לאחר פגישה עם שר האוצר הגרמני אולף שולץ: "בהתחלה כולם אמרו שזה בלתי אפשרי, השוק בוער ואין שום סיכוי שאפשר להשפיע על מחירי הדיור - אבל עשינו את זה. אין כאן הצלחה שלי או של מישהו אחר. זו הצלחה של הזוגות הצעירים שאחרי כל כך הרבה שנים יוכלו להגיע לדירה משלהם. גם במחיר למשתכן וגם בשוק החופשי שנרגע. הבערה כבתה. כל הסקפטיים שתקפו אותנו במשך שלוש השנים האחרונות וניסו לטרפד ועדיין מנסים - אני מציע לכם להשלים עם המציאות ולהסתגל למציאות החדשה. שוק הדיור נרגע והמחירים יורדים''.

​​​​​​​הלחץ הוא על איזורי הביקוש: רוכשי הדירות מחפשים פרנסה ואיכות חיים

רק לאחרונה נערכה בבאר שבע הגרלת מחיר למשתכן ובאופן מפתיע, רבים העדיפו לבטל על הזכייה שלהם. מתוך 488 זוכים בפרויקט מחיר למשתכן בשכונת סיגליות, שזכה להתעניינות אדירה, רק 109 מימשו את זכייתם. במשרד האוצר הסבירו אז, כי הדבר טבעי, היות והזכאים נרשמו למספר הגרלות. עיקר הביקוש נותר, עם זאת, בין גדרה לחדרה - שם גם נמצאת התעסוקה. 

האם הירידה התלולה במחירי הנדל''ן צריכה להדאיג או לשמח מישהו בבאר שבע?  

אמנם פוליטיקאים מרבים לדבר על חזון העובדים המתגוררים בבאר שבע ועובדים בתל אביב בזכות תחבורה ציבורית נגישה ואיכותית, אבל בשטח זה לא קורה: הרכבות והאוטובוסים עמוסים. מרחבי התעסוקה נותרו במרכז. עיר הבה''דים, שהייתה אמורה לתת דחיפה לבאר שבע - אכזבה בגדול. עדיין, באר שבע היא עיר בה, על פי נתווני הביטוח לאומי, 38 אחוזים מהמועסקים אינם מגיעים לשכר מינימום. במצב שכזה, זוגות צעירים מאוד יתקשו לגייס את עלותה של דירה בשוק החופשי (למעלה ממיליון שקלים) ואפילו במחיר למשתכן (כ-800,000 שקלים). 

שכונה ותיקה מול מגדלי מגורים. המשפחות מחפשות דיור זול ועממי (צילום: דני בלר)

הם יזדקקו להלוואות משלימות בריבית יקרה ולסיוע נדיב מההורים, שיאלצו לשבור חסכונות שהיו מיועדים לשעת חירום או לעת זיקנה. כרגע, אנחנו בסביבת ריבית נמוכה. אירוע עולמי או אפילו הרעה במצב הבטחוני-מדיני, עלולים לשנות את סביבת הריבית. הלוואות שהיו זולות, עלולות להתייקר והחוב למשק הבית כלול לטפוח עד להיעדר יכולת לפרוע אותו. 

בבאר שבע צמחה מאוד תעשיית יחידות הדיור והנדל''ן להשקעה והוא הביא איתו עליית מחירים תלולה. סביבו, התפתחה תעשייה של מתווכים, מאכערים וגוזרי קופונים. מתווך דירות מקצועי עובר הכשרה, כפוף בדרך כלל לחברה מוכרת, גדולה, ותיקה ויודע היטב מה מותר ומה אסור. בנדל''ן בבאר שבע הכסף היה קל. השינויים במשק גרמו לכך, שכבר לא כל כך כדאי להמר על נדל''ן בבאר שבע. הכלכלה הבאר שבעית נעה סביב מסחר, שירותים ותיווך נדל''ן. במסחר הנתונים לא טובים והם מוכרים. הקניות המקוונות גם מתחילות לנגוס בעסקים. בנדל''ן, המשקיעים מתחילים לצאת. מהירידה במחירים ייהנו מי שמחפשים דירה למגורים. המחירים המטורפים של הזמן האחרון, כך נדמה, מתחילים לרדת. 


​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load