• 25 ינואר 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הממשלה תשקיע 123 מיליון שקלים בירוחם, במטרה להכפיל את מספר תושביה

משרד האוצר הכריז על השקעה מסיבית ביישוב הדרומי, שתכלול פיתוח מקורות תעסוקה ובניית נדל''ן בהיקף גדול, במשטרה למשוך את אנשי עיר הבה''דים

שר האוצר כחלון (צילום: לירון אטדגי)

בהחלטת ממשלה, צפויה לקבל ירוחם סכום של כ-123 מיליון שקלים, במגמה למנף את המהלך הצבאי של העתקת בסיסי צה"ל לנגב, שנתקל בלא מעט קשיים. בממשלה מקווים כי סכום זה ישמש גם לחיזוק התושבים והיישובים באזור. שר האוצר, משה כחלון: "ירוחם הוא יישוב שלא קיבל הרבה זמן טיפול נקודתי, וכבר שנה וחצי שאנחנו מחכים לישיבה הזאת עבור תושבי ירוחם ואני שמח לבשר להם מכאן שהנושא שלהם יעלה וגם יאושר וגם להם תבוא הבשורה הזאת".

ירוחם היא הרשות הקרובה ביותר לקריית ההדרכה של צה''ל בצומת הנגב, ונמצאת בטווח של פחות מ-10 ק"מ מהבסיס. אלא שמעבר צה''ל לנגבנתקל בלא מעט קשיים, בהם חוסר רצון מופגן של אנשי קבע להתשקע באיזור, מכל מיני סיבות - ביעקר תעסוקה לבני ובנות הזוג, אך גם רמת חיים, סגנון חיים, מנטליות ואפשרויות תעסוקה. הדבר הובא בהרחבה בדוחות מעקב של מועצת הנגב ובכנס שנערך לאחרונה במכון מנדל.

שר האוצר משה כחלון בישיבת הממשלה (צילום: דוברות)
​​​​​​​

בממשלה מחפשים דרכים למנף את המהלך הצבאי של העתקת בסיסנ צה"ל לנגב גם לטובת חיזוק התושבים והיישובים באזור. 

בין היתר, מחפשים דרכים להעצים את ירוחם, על פי תפיסת הממשלה כיישוב פריפריאלי וקטן, הנדרש להתמודד עם גידול צפוי ומהיר באוכלוסייה, ובהתאם לצורך לפתח תשתיות עירוניות לקראת קליטה עתידית של משפחות חדשות בעקבות מעבר צה"ל.

היקף התכנית כ-123 מיליון שקלים והיא כוללת פעילות לחיזוק הכלכלה ומקורות התעסוקה באזור (סיוע למפעלים, לעסקים קטנים ובינוניים ופיתוח אזורי תעשייה), חיזוק הקהילה (שיקום שכונות פיזי וחברתי, תגבור בתחומי חינוך ומדע, וכן תגבור שירותי רווחה), שיפור תשתיות, חיזוק השירותים לתושב ומענקים לפיתוח כלכלי וארגוני.

כמו כן, משרד הבינוי והשיכון יגיש לאישור הועדה לתכנון ופיתוח עדכון לאומדני עלויות הפיתוח של כ- 3,800 יח"ד בחמש שנים (2018-2022). מדובר על הכפלת מספר התושבים בירוחם בפרק זמן קצר מאוד. להחלטות שהוגשו על ידי משרד ראש הממשלה, משרד האוצר ומשרד הבינוי והשיכון שותפים כלל משרדי הממשלה.

רק לאחרונה נתקלה בעיר ירוחם במשבר תעסוקתי גדול, במפעל נגב קרמיקה, לצד משבר כללי בתעשיה הכימית בנגב. זאת ועוד: הסיעות החרדיות בממשלה דרשו להפסיק את פעילות מפעל פינציה בשבת. תנורי ההתכה במפעל חייבים לפעול 24 שעות ביממה וכל הליך כיבוי או הדלקה אורך כמה ימים. כיבוי בשבת, יביא להשבתתם ובעצם לסגירת המפעל, שהוא אחד המפרנסים הגדולים בעיר. 


תגובות

End of content

No more pages to load